bugün

“Şimdi şuracığa düşmekten korkuyorum. içimde biriken hislerin birdenbire patlayarak beni zerreler halinde dağıtacağından korkuyorum.” SABAHATTiN ALi
“Ama unutma, taş duvarlar arasındaki karanlığımın senden başka penceresi yok” gibi Harika bir aşkın tanımını yapmış ve bugün Doğum günü olan üstad.

Nice senelere! Sen yoksun ama eserlerin var!
görsel

Sabahattin Ali 113 yaşında! iyi ki doğdu. iyi ki yazdı.

"Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır.. Bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir. Bu hukuk müsavatı kadınlarımızın şuurunda yer ettikten sonra onların kuvvetli ve hakiki bir insan olmak için dimaği ve fikri sahada da yükselmek isteyecekleri tabiidir. Memleketimizin kadın ve erkeklerini, biri diğerini sürükleyen ve taşıyan değil, el ele ve aynı tempoda yürüyen iki mahluk olarak göreceğimiz günün uzak olmamasını dilerim. bu kadar efendim."
.

Sabahattin Ali bu satırları, 17.10.1932'de yazmıştır ...
Soy ismi ile müsemma; cevherden kalemi olan ve bir mezarı bulunmayan sabahattin. Mezarı yoktur, cesedi bilinmezdedir. Sistemin, siyasi sulta'nın kalemin ve kağıdın, anlam ve idrakın şehididir. Doğduğu güne, kalemine ve yaşamına, öldüğü güne ve satırlarına selam olsun.
görsel
Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
sabahattin ali.
25 şubat 1907 tarihinde doğmuş olan türk şair ve yazar. toplumcu gerçekçilik ve realizm gibi edebi akımlardan etkilenmiştir. kuyucaklı yusuf, içimizdeki şeytan ve kürk mantolu madonna romanları en iyi eserleri arasındadır.
görsel

Kesinlikle ...
Keşke kürk mantolu madonnayı unutsam ve baştan okuyabilsem.
”Görecek günler var daha;
Aldırma gönül, aldırma.”

Katledilişinin 72.yıldönümünde, sevgi saygı ve özlemle.
sevgi ile özlem ile andığımız, yeri eminim ki hiçbir zaman dolmayacak büyük edebiyatçı.
Öldükten sonra degeri bilinen sairlerimizdendir, birçok şiiri şarkı olarak bestelenmistir
Nur icinde yatsın
Sosyalizm savunucusu. Yazdıkları kayda değer şeylerdir. En sevdiğim yazardır bir de.
görsel

Özlemle anıyoruz seni...
Sinop cezaevinde kaldığı zamanlar delirmekten kaçmayı yazarak başarmış olabilir. Değerli bir yazar, bir öğretmen.

Şiirleri kadar, öyküleri, romanları eşsiz olan yazardır. Değeri bilinmeyen, hazmedilemeyen değerlerimizden biri.

Şöyle dökmüş aşkını dizelere:

Şimdi şiir bence senin yüzündür
Şimdi benim tahtım senin dizindir
Sevgilim, saadet ikimizindir
Göklerden gelen bir yadigar gibi...
En sevdiğim sosyalistlerden. Çile çekmiş ve öldürülmüştür. Nazım gibi paşazade olmadığından hep geri planda kalmıştır.
Yazar olarak kürk mantolu madonna gibi bir kült yazmıştır.
Şair olarakta müthiştir.
Şehirli yaşamını ve insanını ustaca anlatan Sabahattin Ali taşra insanını anlatırken (bkz: kuyucaklı Yusuf) aynı başarıyı gösterememiştir. Buna karşın dili üslubu ve karakter tahlilleri ile ruhunuza işleyecek karakterleri yaratmada üzerine çok az yazar vardır.
Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku..
güzel adammış, bizlere harika dizeler bırakmış.
Kısacık ömrüne ölümsüz eserler sığdırmış büyük bir adam.
Güzel sanat eserlerine imza atmış olan üstad...

Kürk mantolu madonnada kendimi buldum, kuyucaklı Yusufta ise babamı...
Ruhtan iyi anlayan, türk edebiyatının kilit isimlerinden mükemmel bir yazar ve şair.
başıma bir şey gelmeyecekse boş adamdır. içimizdeki şeytan kitabını henüz okudum ilkokul düzeyinde idi.
Kürk mantolu Madonna kitabıyla bende iz bırakmış ve bana kitap okumayı sevdirmiş olan yazar. Mekanı cennet olsun.
görsel

Sabahattin Ali, ikinci kez askerlik yaptığı Büyükdere'de, 1940 ...

Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna’yı ikinci kez askerlik yaptığı Büyükdere’de çadırda yazmış ve günü gününe gazeteye yetiştirmeye çalışmış, romanı yazdığı günlerde attan düşüp sağ kol bileği çatlayınca, kolunu tenekede ısıtılan suya koyup yazmaya devam etmiştir. ( Kürk Mantolu Madonna ilk olarak Hakikat gazetesinde Aralık 1940-Şubat 1941 tarihleri arasında “Büyük Hikâye” başlığı altında 48 bölüm olarak tefrika edilmiştir.