bugün

manyak ibnenin tekidir.
birinci meclisin ilk kurulduğu günlerde ankara'ya gelip meclisi mebusan mağduru dite sinop'tan mebus kabul edilmiş zat.

hatıratında şöyle bir olay anlatır; ziraat mektebi vekiller için lojman haline getirmişler akşam olmuş gelip herkes yatmak için hazırlanırken garip giyimli bir adam (said nursi) gelip odanın kapısında durmuş, avazı çıktığı kadar bağırarak yatsı için ezan okumaya başlamış. tabii bu hazret çok sinirlenmiş "burası camii mi de avazın çıktığı kadar ezan okuyorsun, millet yorgun yatıp uyuyacak" diye adama çıkışmış. ezan okuyan adam da "ben sizi bu milletin umut bağladığı vekiller zannediyordum, kefere olduğunuzu bilmiyordum özür dilerim" diyerekten çekmiş gitmiş. tabii bu döt gibi kalakalmış ortada.

atatürk ve ismet paşaya düşmanlığı sebebiyle muhafazakar kesimce sevilir lakin islam karşıtlığı konusunda diğerlerinden hiç de aşağı kalır yanı yoktur. işin ilginç tarafı kazım karabekir'den çok fena halde korkan biridir bu.
inatla olmayan hatıratlarıyla gündeme getirilmeye çalışılan adam.

(bkz: rıza nur/#12215881)

Lan gavat, o kadar okumaya meraklıysan aç "Türk tarihi ciltlerini uzun uzun oku. hiç olmazsa kimin ve neden yazdığı bellidir. Türk tarihinde bu kadar önemli bir karakteri bu şekilde karalamak, onu karalarken de en önemli Türk karaktere hakaretler etmek, 13 yaşında çocuklarla evlenen yani tecavüz eden, bunu allah'ın onlara verdiği hak olarak gören, hırsızlığın dibine vurup bunu da meşru kılan, terbiyesiz, arsız, vatandaşa sevindiysen takla at bakalım! diye bakanlara sahip olan yobazlara özgü olsa gerek.

bir ton akademik araştırma duruyor köşede rıza nur kökenli lakin bu cahiller, nereden çıktığı belli olmayan yazılara yöneliyorlar. Tabii sizde zeka ne gezer ki okuyasınız öğrenesiniz. Türk nedir, bilim nedir bilesiniz!
kendisinden alt kademe insanlara zulmeden hatta elinden gelirse işlerinden eden, kendisine posta koyan büyüklerine ise * "ben deliyim!" diyerek - çığlıklar atarak, etrafta koşuşturarak işin içinden sıyrılmaya çalışan, kurban bayramının ilk gününde karısının burnunu ve dişini kıran, korkutucu bir süratle alternatif planlar, senaryolar, yalanlar, iftiralar yaratabilen, bir gün hayatını kararttığı, hakaretler ettiği kimseye ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi davranabilen, çok iyi silah kullanan * yani sonuçta tarihte yer edinen değişik bir kişiliktir. günümüzde rahatsızlığı üzerinde kafa yoran hekimler, ağır bir paranoid şizofreni tanısını koyarlar. ingilizler ile yaptığı görüşmelerin nazi istihbarat örgütü Abwehr tarafından teslim edilen tutanakları meclis arşivi'nin gizli bölmelerinde saklandığı iddia edilmektedir.
hatıratı ile tarihe geçen bir garip adam. eğer anlattıkları doğru ise vay anam vay neler dönmüş serhat ya.
modernistler için de milli görüşçü muhafazakar türkler için de demir leblebidir. "ulan ne doğru laf etmiş!" dersiniz okurken, sayfayı çevirdiğinizde kitabı elinizden atacak denli öfkelenirsiniz...

kendileri de müslüman olmadıkları için kürtçü cemaat bu adamdan çok sık alıntı yapmakta beis görmez yalnızca türkçülükle ilgili kısımları sansürlerler.
her Atatürk'e karşı tutum sergileyende görüldüğü gibi oda pek çok kere yaftalanmış, fakat laiklik yanlısı olmasından sebep bir tek vatan haini ilan edilmemiştir.

(bkz: bu işler böyle)
bazı atatürk düşmanlarınca el üstünde tutulan hasta ruhlu adam.

http://dip-dalgasi.blogsp.../07/rza-nuru-tanyalm.html
kendi yazdıklarına göre uyuşturucu benzeri maddeler alıyormuş. karısı alıştırmış.

edit: imla
kendi babası kim bilimiyoruz, yalnız kendise bilmiyor sanrım.

-yoksa böyle herkes hakkında ipe sapa gelmez sözde laflar etmezdi.
tarihi paparazzidir kendisi.
bilimsel kişilik olarak kaale almadığım şahsiyettir. bir diğeri de yalçın küçüktür.
kindar yazar. kin kusar.
Türk dünyasına gelmiş en önemli kişiliklerden biridir. Verdiği eserler ve Türklük lehine çalışmalarından çıkar beklememesiyle ahlaki yüksekliğinin ne denli olduğu rahatlıkla ortaya çıkar (nitekim kendisine önerilen birçok mevkiye bu düsturla gelmemiştir, isteyen ismet Paşayla yazışmalarını rahatlıkla bulabilir). 1908 kabinesinde ve TBMMde yaptığı işleri bilmeyenler, Türk tarihi, Tıp üzerine verdiği eserleri bilmeyenler, okumayanlar, Lozandan Moskovayla anlaşmalara 7-8 tane Türk devletinin kaderini belirleyici anlaşmalardaki görevini bilmeyenler veya bilmek istemeyenler, Her ne hikmetse ölümünden bilmem kaç yıl sonra ingilterede ortaya çıkmış ve Görüşlerinin tam tersi birileri tarafından bastırılmış güvenilirliği sıfır olan bir kitapla onun hakkında yargıya varırlar.

Dr. Rıza Nur istiklal harbinde yüzlerce hatta binlerce yaralıya bakmış, saltanatın kaldırılmasında büyük rol oynamış (bu rolden haberi olmayanlar TBMM kayıtlarını karıştrabilirler, Saltanatın kaldırılması için verilen Takrir onundur haliyle ilk imza onundur, Son imza da bir mühür misali Mustafa Kemalindir!), Türk tarihini bir tarihçi sistematikliğinde olmasa da Bir Türkçü ahlakıyla ele almış toparlamış (ki bu kadar kapsamlı bir tarih yazımı ondan önce yapılmamıştır), Oğuz Kaan destanını hayatının en zor dönemlerinde günümüz yazısına dökmüş, Şiirleriyle Türklere Türklük bilinci aşılamış bir abide şahsiyettir. işte bu yüzdendir ki onun hakkında ipe sapa gelmez iddialar ortaya atılır.

Türk inkılabındaki yüksek yeri, Mustafa Kemal sonrasında unutturulmak istenmiştir ki böylelikle Türk inkılabının bir tarafı öksüz kalsın!

ek: Bir de kendisine dinsiz! denmiş. Dinsiz Türkçü olmaz. Kendisi de zaten Sinoplu bir ailenin dindar bir çocuğudur. Milletin dini hakkında bu kadar rahat yorum yapanlar, Mustafa Kemalden, Akçura'ya birçok büyük Türk hakkında da şerefsizce yorumlar yapmışlardır. Bunun da tek açıklaması Türk düşmanlığıdır.
mezar taşında ''rıza nur - türklük için yaşadı. öldü'' yazar, ismi latin harflerinin yanında runik türk harfleri ile de yazılıdır. sallamasyon anıları bir yana bunun için sempati duyarım kendisine.
merak ettiğim insan. o kadar zıt fikirler var ki ortada, evliya diyeninden iblis diyenine, o denli zıtlıklar. gerçekleri hiç bir zaman bilemeyeceğimize dair karamsarlığa düşürdü beni, her konuda ve her belgede şüphe olabileceğine..
yalan dünya'da rıza'yla nurhayat'ın evlendiği takdirde doğacak çocuklarına koyulabilecek alternatif isimdir.
Lozan'a giden Türk heyetinde yer alan kitaplarında Atatürk ile ilgili ithamlarda bulunan er kişidir.
kendi ayıplarını bile korkmadan söyleyebilmiş bazı şeyleri gerçekten aşmış bir adam inancın %80'i hissiyattır yazılanları az çok mantığınızla bağdaştırıp sonuca ulaştırırsınız ve bence bu adamın yazdıkları doğrudur.
Uyuşturcu bağımlısı kişidir. Zevcesi alıştırmıştır.
atatürk düşmanı kişilik

yıllarca atatürk'ün yanında olmasına rağmen izmi suikastini yapanlara destek çıkması sebebiyle atatürk ile arası açılmış yurt dışına kaçmıştır

hatıratları ise tamamen duygusaldır. itibar edilmemelidir...
atatürk'e eşcinsel dediği için dava edilen, akabinde ''hakaret yok'' diyerek davası sonuçlanan atatürk düşmanı kişi.

karara itiraz edilmiş ve kabul edilmiştir.
önceden böyle birşey olacaktı, adamın götünü keserlerdi! ya şimdi...

http://www.haberturk.com/...1-ataturk-gay-miydi-yazdi
RIZA NUR LOZAN HAKKINDA
"Bizde ne hazırlık var, ne dosya var, hiçbir şey yok. Lord Gürzon gibi birtakım resmi diplomatlar burada. Hem bunların mükemmel dosyaları vardır. Ne yapacağız! Heyet-i vekile bize giderken bir içtimada avuç içi kadar bir kağıda sığan bir talimat verdi. Mustafa Kemal, ismet ile beni bir tarafa çekti dedi ki: "Baktınız ki, hatta Trakya'yı alamıyorsunuz, sözlerinden dönüyorlar, uğraşmayın, terk edip sulhü yapın, hatta icab ederse istanbul'dan da vazgeçmek lazımdır. Musul için hiç uğraşmayın" Mustafa Kemal'in de şifaî direktifi bu."

KAYNAK:
Dr.Rıza Nur, Hayat ve Hatıratlarım s 982
balonmuş. ben demiyorum murat bardakçı diyor.
---- alıntı ----
Senelerden buyana tartışmalara konu olan Hayatım ve Hatıratım isimli eserine bakarsanız Türkiye yi kurtaranların başında bizzat kendisi gelir, onun dışında kim varsa hepsi hata üstüne hata yapmıştır! Mesela, ikinci delege olarak katıldığı Lozan görüşmeleri sırasında ismet Paşa yı yanlış kararları konusunda defalarca uyarmış ama sözünü dinletememiş ve bu Lozan bu yüzden pek bir başarılı olamamıştır! Rıza Nur un hatıralarında hem iddiaları, hem de üslubu çarpıcıdır; okuyanı şaşırtır ve dedikoduya zaten meraklı, üstelik komplo teorilerine fazlası ile düşkün bir millet olduğumuz için yazdıkları tam bizlere göredir. Lise ve üniversite senelerimde, Dr. Rıza Nur u istiklal Savaşı yıllarında yakından tanımış ve hatta beraber çalışmış olanlardan hayatta bulunan bazı kişilerle tanışma şansını bulmuş ve hem onlardan hem de onu yine yakından bilen bazı aile dostlarımızdan kişiliği ve yazdıkları hakkında çok şeyler dinlemiştim... "iyi doktordu, tarihçiliği de doktorluğu kadar iyi idi ama çatlaktı, zamanla daha da tozuttu ve tam bir paranoyaya kapıldı. Karısı zaten ondan da beterdi. Doktorun bu hale gelmesinde o kadının ve morfinin rolü büyüktür. Morfin meselesinden hatıralarında da bahseder" derlerdi...

Rıza Nur un hatıralarında yazdıklarının ne kadarının doğru olduğunu görebilmek için siz de küçük bir deneme yapabilirsiniz: çalışma masanızın bir tarafına Hayatım ve Hatıratım da Lozan görüşmelerinin anlatıldığı bölümü, onun yanına da Lozan ın tamamı rahmetli Prof. Seha Meray tarafından yayınlanmış olan zabıtlarını koyun. Rıza Nur un bahsettiği hadiseleri zabıtlardan arayın, bulun ve mukayese edin. Rıza Nur un da imzalamış olduğu bazı zabıtlardaki ifadeler ile hatıralarda geçen hadiselerin birbirini tutmadığını, yani doktorun tamamen uydurduğunu görürsünüz.

Bahsettiği konular hakkında içerisinde tek bir belgenin olsun yeralmadığı ve sadece hakaret dolu iddialardan ibaret olan Hayatım ve Hatıratım , kırk küsur seneden buyana okuyanın kafasını bulandırmaya ve yakın tarihi yazan kim varsa hepsini yok saymaya çalışan nefret tarihçilerine ilham dağıtmaya hala devam ediyor! üstelik, Lozan ı bugün yerden yere vurup anlaşmanın Sevres in devamı ve Türkiye nin asıl parçalanma belgesi olduğunu iddia edenler de Lozan ın esrarını yazdığı palavrasını ortaya atan Rıza Nur hakkında Madem o derece dürüst ve karakter sahibi idi de, böylesine karşı çıktığı bir metni ismet Paşa ile beraberce neden imzaladı? Ben bu işte yokum kardeşim! deme cesaretini ve basiretini niçin gösteremedi? diye düşünmeyi her nedense akıl edemiyorlar!
----- alıntı -----
http://www.haberturk.com/...ci/863754-riza-nur-balonu

not: "bağzıları" üzülmeyin lan içim parçalanıyor siz üzülünce.
Hayat ve hatıratım adlı eserinde dönemin kirli işlerini anlatan ve bu eserin toplatılmasını zorlaştırmak için avrupa'da dört büyük müzeye örnekleri bırakan ve 1960 yılında açılmasını emreden sağlık ve milli eğitim bakanlığı yapan, lozan'da da bulunan kişidir.