bugün

vardır. ama sonunu yarramı getirirler. er geç fikirleri tükenecek, pes edeceklerdir. böyle de karamsar bir tablo çizer giderim...
vardır. edebi yönüme güveniyorum, şu an için hedefim olmasa da hayalim roman yazmaktır.
önce bir iki deneme yazısı yaz, hikayeler kurgula ondan sonra romana otur a benim yüzme bilmeden okyanusa dalan yazar arkadaşım.
not: benim o.
hep istemişimdir ama bence oldukça zordur birşeyleri kağıda dökmek. hele hele roman yazmak...ana konu olmalı, ana konuya bağlanan yan konular da olmalı. illa ki dil akıcı olmalı ki insanlar okumak istesin, okuyabilsin. herhangi bir konuda bilgilendirmeli de. o yüzden şapka çıkarırım yazabilenlere...
yazmak istemiş ve yazmış olanlar da vardır. 17 yaşında öyküsünü kafamda şekillendirdiğim bir roman yazdım. biteli bir sene oldu. kimseye okutmadım üniversiteden bir hocam haricinde. çok beğendiğini söyledi ama beni üzmek istememiş de olabilir. ben iyi mi yoksa kötü mü bilmiyorum. yayınlamak da istemiyorum zaten kolay değil yayın olayları. sadece şunu söyleyebilirim bir eser yazmak ve bitirmek inanılmaz bir haz veriyor. insanın ufku açılıyor yazarken. yazacak olanlara allah kolaylık versin.
Uzun zamandır olan istek. Birkaç tane kurgum olmuştu ama vakit ayıramamıştım. Şu an bir kurgum var yine de öncesinde bir kaç mini hikayeyle yazmaya alıştırmak lazım, sözlükte yazmaya benzemez sonuçta. Ayrıca bol bol kitapta okunmalı. Klasiklerin bu konuda büyük faydası olacağını düşünüyorum. Evet.
katılacağım topluluktur.

ama öyle canım sıkıldı roman yazayımla olmaz bu işler. hayal gücü lazım, kelimeleri dizme kabiliyeti lazım ve çok okumuş olmak lazım. yıllardır bi bok okumadığımdan ne konu bulabiliyorum yazacak ne de güzel cümle kurabiliyorum. varsa, geliştirilmesi gereken yetenektir.

ama yetenektir, heves değil.
muhtemelen şu an sol frame'yi siken her ergen roman yazmayı düşünüyordur bir gün. pek yazı yazmadığı için kolay sanıyordur. bırakın roman yazmayı, romana isim veremez bu dingiller. *
konu belirleyip bir başlangıç belirleyip başlamamak gerekir, bütün tasarıyı hazır edip öyle başlanmalıdır. lise zamanlarımda bir denemem olmuştu 40 sayfadan sonra fos. *
roman yazmak sözlükte yazmaya benzemez gerçeğiyle yüzleşmesi gereken sözlük yazarlarıdır.
roman değil de şiir yazabilsem yada öykü para kazanmak değil ölümsüzlüğün formülü bence.
Çok hatta çoook okuması gereken yazardır.
iki kere başladım. 10'da 1'ini bile yazamadım ikisinin de. Galiba olmayacak. Kendimden bir şeyler kaybediyorum da keşke içimde ölen şeyler olmasaydı.
Varsa öyle bir niyet gerilim korku romanı yazmak isterse bana haber versin ilk müşterisi ben olurum. Örnek iki bukle yazarsa sevinirim özelden.
iktisat mezunu pırıl pırıl gençken kamyon üstünde branda çekerken bulduk kendimizi bundan iyi roman mı olur amk.