bugün

Bir adamın kendi kurduğu tamamıyla kurgusal olan hikayeleri okumak bir insana ne kazandırabilir. Roman okumayı zaman kaybı olarak görüyorum, hele ki günümüz çocuklarındaki fantastik kitap aşkı çok üzüyor beni. Ha her roman için söylemedim elbette, lakin istisnalar kaideyi bozmaz.
''tamam sen ansiklopedi okumaya devam et ileride ben seni bekliyor olacağım'' diye cevaplanması gerekendir.
(bkz: he de geç)
Okumak var okumak var.
bak gerizekalı. sana bi kaç lafım var.

insan, hayalgücü olan bir canlıdır. bu hayalgücünü de en iyi kitaplardan, romanlardan kazanır.

örneğin; bugün bir mühendis, bir mimar alışılmışın dışında bir şeyler üretiyorsa, bunu hayalgücüne borçludur.

ama tabi 'başkaları yapıyorsa ben niye yapayım' düşüncesi siz aptallarda hakim olduğu için, açılan başlık ve ortaya atılan sav pek şaşırtmadı.
Okumak var okumak var.
bugün eğer tolstoy, dostoyevski, george orwell okuyorsam bu çocukken okuduğum fantastik kitaplar sayesindedir.

okumak insanda açlık uyandırır. devamı gelir

bırakın okusun gençler fantastik, romantik kitaplarını.
Okumayanın nereye yetişecegi merak konusudur;)
roman okuyup hızlı okuycam diye bişey anlamayan ya da okurken başka şeyler düşünen hiç bağlantı kurup farklı yaratıcı şeyler düşünmeyenler için bence de zaman kaybıdır...
Okuduğum şey bana birşeyler katmalıdır.. ilkokulda okuduğun kelime sayısı süre falan saçma şeyler.. hızlı okumak atlayarak okumaktır yeri geldiğide de *
kime göre neye göre zaman kaybıdır? bunları söyleyenler sanırsınız sabahlara kadar makaleler okuyor. nedir kitaplarla alıp veremediğiniz? en büyük zaman kaybını arıyorsanız televizyonlar ile ilgili bir başlık açın. okumanın kimseye zararı yoktur hayal gücünü geliştirir, zihni açar, kelime dağarcığını arttırır. okumaktan korkmayın.
bunu söyleyen insanın babası çocuğun temelleri atacağına kitap okusaydı keşke. eminim dünya daha güzel bir yer olurdu.
zaman kaybı görenlerin zaman kaybı olduğunu açıkca belirtmek isterim.
istediğin kadar sövdüler sanırım, artık başlığı kaldırabilirsin.
bilimin felsefeden (bkz: ide) türediği bilmeyen, kitap okumazken düşünmenin mantıklı, okurken düşünmenin mantıksız olduğunu sanan beyin tanelerinin yapacak hiçbir şey bulamayıp 'bari kitap okuyanları yaftalayalım' diye iç geçirmeleridir.

bir kere insan düşünmek zorunda değildir.
başarılı olmak zorunda değildir.
bilimle uğraşmak zorunda değildir.
bu toplumsal bir dayatmadır.
yıl olmuş 2016 dır.
artık insanları bırakın da istediklerini yapsındır.