bugün

antik roma ve yunan tanrılarının ilginç biçimde hepsinin kıvırcık saçlı olarak tasvir edilmesi durumudur. sanrım o dönemde kıvırcık saçlı insanlar da yarı tanrı statüsünde değer görüyordu. şimdi o zamanda olmak vardı anasını satayım.

bakın mesela: jüpiter (zeus)

görsel

janus:

görsel

apollon:

görsel

vulcan:

görsel

mars:

görsel

mercur (hermes) :

görsel
yalnız bu abimizin dalgası bildiğin büllük. hiç yakıştıramadım.

neptune (poseidon):
görsel

volturnus:

http://3.bp.blogspot.com/...VdBGE/s1600/volturnus.bmp

ilginç. hem de çok ilginç.
salih uçan'ı neden bu kadar istedikleri ortaya çıkmıştır.

görsel
Sadece antik yunan ve roma da degil tum avrupadaki guzellik algisi boyleydi bir donem. Da vinci tablolarinda bile kivircik sacli melekler felan vardir.

Not: roma tanrilari dediysen grekce adlari paranteze alacaksin cahilcik. Hermes grekce, merkur latince.

Not 2: tatliskom duzeltmissin, aferin.
Hepsi de taş gibidir.
beyazlarin zencilere hayranliklarinin o zamanlara dayandigini gosterir. afrodit haric tanrilarin renkleriyle alakali bilgi mi var?
rönesans döneminde yapılan heykeller söz konusu olunca çok da enteresan sayılmayacak durumdur. italya'da bugün bile kıvırcık saç türk olmak ile özdeşleşmiştir ve heykel sanatının altın çağı, türkler'in de altın çağına denk gelmektedir. şu an hala fransa'da bile 'türk gibi güçlü' tarzı deyimler kullanılmaktadır. osmanlı kavramının yaydığı dehşet henüz avrupalı'nın bilinçaltından silinmemişken, güç kavramı ile türk olmanın özdeşleşmesi de çok garip karşılanmayacaktır. türk tipi kıvırcık saç ile afrikalı tipi kıvırcık saç arasındaki bariz farklılıklar ise bir başka başlığın konusudur.
ne kadar seviyrsunuz şu kendine methiye düzmelerini, neymiş türk gibi kivircik sacliymiş haha. ya benim bildigim türklerin saci düz olur anadolu insaniyla karıştiktan sonra türklerin saci kivirciklaşti bence. ayrica avrupada türk gibi güclü deyimler varmiş diyen arkadaşa şeyi hatirlatim mesela almanya da türk yalanci yada sahtekar anlamina gelir(ki burda sadece türkler kastedilmiyor sanirim cünkü orta dogu veya kuzey afrikaya gitseniz, cogu yerde turistleri dolandirmak isteyenler var, eskiden bu bölgenin hepsi osmanliya ait oldgu icin belki o nedenle gelmistir bu deyim)
türkler? kıvırcık saç?

18 yaşında bir genç olarak yaklaşık8e yakın ülke dolaştım amcam nato subayı ve bütün türk ülkelerine gitmişliğim var ve rusya seyahatide yaptim gecen sene. ulan niye hic kivircik türk gormedim? türkler kıvırcık olmaz. olanıda muhtemeldirki rum veya arap melezidir. bizim saçımız düz olur.
tanık olunan bir algının ifade edilmesi sonucu, ırk ayrımları ya da ırk karakteristiklerine çok meraklı olduğu zannedilen kişi üzerinden roma tanrılarıyla zerre kadar alaka kurmayı gerekli görmeyen tanımlar girilen durumdur. liselilerin tanım okuma kapasitesi sınırlı olabilirken, kıvırcık saçlılıkla özdeşleştirilmenin yarattığı utancın hesabı gidip avrupalı bireylerden sorulabilir. kıvırcık saçlı olmanın ya da kıvırcık saçla özdeşleştirilmenin aslında bazı kişilerde gurur kırıcı etki yarattığı gerçeğinin yeni öğrenilmesi ve bu gerçeğin dayanılmaz manasızlığı ise bir başka başlığın konusudur.
konunun roma tanrılarından türklerin kıvırcık saçlı olup olmamasına nasıl geldiğini anlayamasam da ilgiyle izliyoruz efendim.
hepsinin hormonlu birer salih uçan olmasından dolayıdır.
malzemeden çalmış şerefsizler. bütün hepsi kıvırcık olamaz. tamamen heykeltıraşın ipneliği.
ayrıca hepsinin baklavaları vardır, bicepsler en az 40 cm vardır hepsinin...

fakat bazılarının bacakları kötü durumdadır.. demek ki bir çoğu bacak gününü es geçmişler (bkz: dont skip legday)
(bkz: roma tanrıları)
çok enteresan hadisedir.
kıvırcık sacın ıkonografı de bır anlamı vardı ya la, dıye benı dusundurmus ama bır surdu aklıma gelmemıstır.
Bilge kağanda öyle resmedilmiştir. Bakü'deki dede korkut heykeli de öyledir. Acaba düz mü kıvırcık saçlı mı diye düşünürken ortasını bulmuşlardır.
baş yunan tanrısı merinos'tan ötürüdür. kendisi kıvırcıktır.
Kivircik sac baskin gendir bence o yuzdne.