bugün

kimse tanımıyor nasılsa diye hakkında fazla uzun yazmayacakken burda gordugun entryler ile daha iyi tanıtmak gerekecegine karar verdim.

rejim adamıdır, yaltakçıdır. hiç bir sozune guvenilmez. kafayı bulup ataturk'e kafa tutar ve sacmaladıgı zamanlardan sonra gelip yalvar yakar ataturk'e yag cekerdi. tarih bilgisi olmamasına ragmen turkiye cumhuriyeti ideolojisini oturtmak icin din cıkartılıp yerine konmak istenen turkçuluk ile ilgili propaganda amaclı tarihi carpıtmalar yapmak icin turk dil kurumu ve turk tarih kurumu için çalısmalarda bulunmustur. gercek tarihi yazmak isteyenleri rejim dusmanı ilan edip kovmuş veya kovdurtmuştur.

osmanlı zamanında teşkilatı mahsusa için çalısmıstır. şeyh sait ayaklanmasında istiklal mahkemesi uyeligine getirildi. aydın milletvekiliydi. ataturk'un yakın içki masası arkadası idi. zaturreden 5 mart 1934'te öldü.

çok salakça iddiaları vardı. ornegin turklerin orta asyada bulunan ve kuruyan bir göl yuzunden göç etmek zorunda kalıp anadolu'yu fethettiklerini iddia etmiştir. milyonlarca yıl once olan bir olayı 1000 yıl içine sıgdırabilmiştir. bu bilgisizligi ve sacmalarına karşı cıkan zeki velidi togan hakkında olumsuz kampanya yurutup dışlanmasını saglamış ve resmi ideolojiye buyuk hizmetler vermiştir.

zeki velidi togan dedigimiz adamda aşırı turkçu ama tarihi çarpıtmayacak kadarda dürüst bir tarihçidir.
bu eleman aynı zamanda ''andımız'' ın da yazarıdır. bir gün atatürk'ün sofrasında içkiyi fazla kaçırıp sapıtınca atatürk tarafından evine gitmesi teklif edilmiş, bunun üzerine celallenip ''sen kimsin lan, Allah gelse beni buradan kovamaz'' demiş, atatürk buna karşılık büyük bir nezaket örneği gösterip kendisi sofradan kalkmıştır. bu olaydan birkaç ay sonra atatürk reşit galip'i yemeğe çağırmış, yemek sırasında iki asker gönderip reşit galip'i kucaklattırıp yanına getirtmiş ardından geri yere indirtip '' biz adamı böyle indirip böyle kaldırırırız.'' anlamında ayarın kralını vermiştir.
Tek parti döneminin en lanet tiplerinden birisidir. Atatürk'ün Mersin ziyaretinde yaptığı ateşli bir konuşma ile Gazi'nin gözüne girmiş, milli eğitim bakanlığına kadar yükselmiştir. ilköğretim okullarında hala çocuklara okutulan ''andımız'' ın da yazarıdır. (şimdiki light hali değil ha, çocukluğumuzda okuduğumuz yasam falan filan bulunan ''hard'' versiyonu). Atatürk'ün meşhur yemek masasında iken içkiyi fazla kaçırıp ulu öndere dayılanmışlığı falan da vardır. 1930'ların en ilginç tiplerindendir yani. Bu arkadaş 1932 yılında toplanan Türk Tarih Kongresi'nde "Türk ırkını" şöyle tanımlamış:

"Uzun boylu, beyaz simalı, düz veya kemerli ince burunlu, muntazam dudaklı, çok kere mavi gözlü ve göz kapakları çekik olarak değil ufki açılan..."

(bkz: sözün bittiği yer)
andımzı yazan en onurlu gururlu adamdır adam gibi adamdır candır!
ankara'nın en güzel bulvarlarından biri.
kürtçülerin sevmediği, milli eğitim bakanımzıdır!
not, imla.
-andımızın yazarıdır eseri andımzı koruyacağımıza söz veririz efendim.
Mübadele Komisyonu delegesi, Aydın Milletvekili, Ankara istiklal Mahkemesi üyesi, Türk Ocakları Merkez Heyeti Başkan Vekili, Türk Tarihi Tetkik Encümeni Genel Sekreteri, Türk Tarih Kurumu Genel Sekreteri, CHP GYK Üyesi, Halkevleri’nin kurucularından…

ezanıda türkçeleştiren , andımızın yazarı türk tarihinin en sakat adamı allahtan 41 yaşında vefat ettide kurtuldu halk.
tek parti diktatoryasının neferlerinden biri. zulmettikleriyle aynı yerde şu an. mezarda.
reşit galip istanbul Üniversitesi'ne, eski hocaları göndererek, Almanya'dan gelmiş adamları doldurmuş, a veins israel adlı bir ilk okuldan mezun olmuş bir adamdır. ayrıntıları için bkz: http://almanyanotlar.blog...esit-galip-kimdir_13.html
sözde atatürk'ten korkmayan çekinmeyen, saygısızın biridir. şu an okullardan kaldırılan andımız yazarı olarak da bilinir.

http://www.ensonhaber.com...-hikayesi-2013-10-13.html
antropoloji kitabını göstererek kafatasçılık yapıyorlar diyerek, tarihin en müthiş fiyaskosu ile bilinen başbakanın,
ırkçı, kafatasçı, ne idiği belli olmayan dediği andımızın yazarı, partililerin nefret ve kinle aşağıladığı milli eğitim bakanı reşip galip bey,

79 yıl önce vefat etmiş, 41 yıllık kısa hayatında tıp mezunu olmuş, edebiyat doktorluğuu, ve ayrıca hukuk doktorluğu yapmıştır.

tıp fakültesi 2nci sınıfında iki cepheye savaşmak için gönüllü gitmiştir. balkan harbinde yaralanmış, kafkas cephesine katılmıştır. erzurumda hastalanmış, çatalca cephesinde verem mikrobu kapmıştır. tıp okumaya devam edip, hocası ve iki arkadaşıyla fransız hardal şişelerini boşaltarak laboratuar tüpü gib kullanarak 37 derece ısıda bakteri ve serum üretmişlerdir. ürettiği serumları önce kendisinde kobay gibi deneyerek, daha sonra cephedeki askerlerimize göndermiştir.

savaş bitince de çeşitli devlet kurumlarında birçok görevde yer almıştır. birçok cumhuriyet kurumu açmış ve yönetmiştir. 1937de 41 yaşında, cebinde 5 lira para vefat etmiştir.

yorum ve kıyaslama sizlerindir.
akp'nin saldırdığı aydın- bilim adamı.
salt okumuş olmakla adam olunmadığına iyi bir örnektir kendisi.

http://www.turkiyegazetes...yildiray-ogur/576228.aspx
paraya, pula, makama tamahı olmayan büyük adamdır. hakkında laf edenler ve onların malum üstadları keşke onun binde biri kadar adam olabilselerdi...

reşit galip geleceği gören bir insandı.

"daima kulağınızda çınlasın ki çalışkan olmayan türk sayılamaz, ahlâkı olmayan türk olamaz! şimdiden bağırarak söylüyorum ki, sizlerden çalışmayanlar, millet işlerinde kendi paylarına düşecek olanı en iyi yapmak için bugün en iyi yetişmeye kulak asmayanlar bizim yarınki düşmanlarımızdır!"

sözüyle necip fazıl şerefsizi gibileri tarif etmiştir onlar gerçek yüzlerini göstermeden yıllar önce.

bilindiği gibi necip fazıl yoksul devletimizin parasıyla gönderildiği fransa'da, okumak yerine içki, kadın, kumar alemlerine dalmıştır. görevli milli eğitim müfettişinin yaptıklarını rapor etmesi üzerine bursu kesilmiş, memlekete dönmek zorunda kalmıştır. sonraki hali malum! tam reşit galip'in tahmin ettiği gibi davranmıştır.
Onurun gururun sevginin adıdır. içimize sevgiyi eken türk büyüğü!
ruhu şad olsun.
zeki velidi togan'a ettiği hakaretleri atsızı üniversite'den attırmasını unutmadık saygıyla anmıyoruz kendisini.

zeki velidi togan'ın talebesi olmakla iftihar ederiz

hüseyin nihal atsızın talebesi olmakla iftihar ederiz.
adamın dibidir ve kendisini saygıyla anıyoruz efendim!... içimize kazınan sevgidir.
bazı itlerin uğursuzların, ''saygıyla anmıyoruz'' dediği milli eğitim bakanımızdır bizde reşit galip'in talebesi olmakla iftihar ederiz başkalarını da tanımıyoruz.
Andımızın yazarıdır.
Aydın milletvekilidir. Milli Eğitim bakanlığı döneminde Üniversite Reformu gerçekleşmiştir. Andımız [Öğrenci Andı] metninin, şiirinin yazarıdır.(1893, Rodos – 5 Mart 1934, Ankara)
nerede o çok taptıklarınız.
görsel

Reşit Galip.
Atatürk dönemi Milli Eğitim Bakanı...

Hani öğrenciler her sabah güne bir ant ile başlarlardı : "Türk'üm, doğruyum, çalışkanım.." diye.. işte bu andı, 23 Nisan 1933'de, Reşit Galip Bey yazmıştır

5 Mart 1934 tarihinde gözlerini yumduğunda 41 yaşındadır ve cebinden sadece 5 lira çıkmıştır (!) ...
Türk cumhuriyet tarihinin en iyi milli eğitim bakanlarından biridir ve aynı zamanda andımızın da yazarıdır.