bugün

12 eylül referandumunda evet oyu kullanacak olan akp milletvekilleri de dahil, bir çok kişinin içinde bulunduğu durum...
(bkz: akp milletvekilleri/@protest sanayici)
kafası karışık evetçi'nin söylemidir.
evet diyorum çünkü;

askeri bir anayasa değil de, daha demokratik bir anayasa istiyorum.
darbe istemiyorum, demokrasi istiyorum.
haksız yere dövülen,işkence gören ve idam edilen insanların hesaplaşmasını, hakkını aramasını destekliyorum.
mhp'nin tabanı evet diyor iken, bahçeli'nin sırf inat uğruna hayır demesine anlam veremiyorum.

bu gibi nedenlerden dolayı "evet" diyorum. nedeni kısaca daha demokrastik bir anayasa paketi olması.
evet, ben aslında niçin evet diyeceğimin nedenini biliyorum.
insan bir şeye ister evet der ister hayır der. demokratik tercihini kimsenin sorgulamaya hakkı yoktur. her insanın oyu kutsaldır ve neden oy verdiğini açıklamak zorunda değildir. bunlar anayasal haklar. ayrıca bir tek bizde değil tüm dünyada geçerlidir.

- fadime senin herif referanduma ne oy verecek?
- valla abi biliyorsun gerizekalıdır o. sandığa gidene kadar karar veremez. böylelerine oy kullandırmamalı.
- olur mu öyle şey. gerizekalı da olsa süper zeka olsa da kendini etkileyecek şeylere katılması gerekir. hiç olmazsa kendim ettim kendim buldum der.

bizim damadı gördükten sonra bunları düşündüm. insan zeka özürlü olabilir, hiçbir yeteneği olmayabilir, fakat onun da hakları var. tabi kendini elit görenler hitler gibi bu türlerin ölmesini isteyebilir.

evet diyenlerin nedenini bilmediğini nerden bildiniz? bir insan nedenini bilmeden bir karar alır mı? en azından insanlar değişiklik hakkında hiçbir şey bilmiyorsa bile, gerizekalı olsa bile sevmediği insanlar ne yapıyorsa tersini yapar. bu da bir nedendir. mesela ben "akp'yi sevmiyorum, o yüzden hayır" diyecek bir çok insan gördüm. insan bir şey iddia ederse bunu ispatlamakla görevlidir. aksi halde troll görüşü olmaktan öteye gidemez.
(bkz: evet deyip demokrasi gelecek zanneden zavallılar)
evet diyeceğim. nedenini de gayet iyi biliyorum ama nedenini anlamadığım bir şey var. 2001 de ecevit hükümeti zamanında bu 82 anayasası baya bir değişmişti. en radikal değişiklik de o zaman yapıldı. idamın kalkması, merkez bankasının bağımsızlığı, kürtçe yayın gibi darbe anayasasının etkilerinden türkiye'yi uzaklaştıracak çok radikal değişikliklerdi bunlar ve bu değişiklikleri yapmaya bırak akp'yi hiçbir partinin götü yemezdi. bunun sonucu sandığa gömülmekti ki bunu göze alıp yaptılar bu değişiklikleri dsp-anap-mhp koalisyonu. şimdi 2001'i geçtim 95'de de çok daha kapsamlı değişiklikler yapılmıştı. bu 2010 değişiklikleri 82 anayasasında yapılan sıradan bir değişiklik. 95 ve 2001 değişikliklerinin yanından bile geçemez. bunu akp neden millete 82 anayasası sanki ilk defa değişiyormuş, o baskıcı darbe anayasasından özgürlükçü anayasaya geçiliyormuş gibi davranıyor ve chp ile mhp özellikle de mhp neden bu kadar şiddetli karşı çıkıyor hala anlayabilmiş değilim.
ülkedeki cahilliğin nasıl diz boyu olduğunu gösteren cümle. nihat genç'in de dediği gibi bu böcek kurularına kömür de veren oy alır, pirinç de veren oy alır, gaz da versen oy alırsın.
(bkz: hem evet diyorum hem cephe kuruyorum)
güncel Önemli Başlıklar