yok böyle bi oyun... * *
cogu pc oyuncusunun oynadıgı ilk strateji oyunudur.sırf bu yuzden C&C hayranlarının sayısı artmıştır.
zamanında tanya karakterine aşık olup, kavga ettiğimiz oyun.
tamamen tank savaşına dayanan, alt yapı eksikligi oldugunu düşündügüm mario vâri bir oyundur. 500 tane tank bas gir, adam savunmayı hazırlayana kadar sulalesinin üzerinden geçiyorsun.
liseye hazırlanırken dershaneden kaçıp kaçıp multiplayer şeklinde inanılmaz bir şekilde saatlerce oynatan, bir hafta önce aş eren hamileler gibi gidip tekrar cd'sini alıp yüklediğim zamanının kusursuz oyunlarından birisi...
multiplayer modda mad tank insanı ağlatır. Bazen oyun o kadar uzun sürer ki, şuurunuzu kaybedersiniz. eve giderken yolda minik minik red alert askerleri görürsünüz.
bolum arasi videolarinda casus tanya'yi bir erkekle yatakta gordukten sonra oynamayi biraktigim oyun.
bölümler arası videolarının ve multiplayer oyunlarının süper olduğu oyundur kendisi. sonradan 2. si ve ek paketi çıkmıştır (bkz: yuris revenge)
red alert tutkunu olup da windows xp kullanıcısı olanlar, internetten indirebilecekleri küçük bir yama sayesinde oyunu çalıştırabilirler.

not: ilerleyen dakikalarda bu arkadaşlara küçük sürprizlerim olacaktır.
windows xp'de red alert oynamak istiyor ve lan play'i oynayamamayı göze alıyorsanız, aşağıdaki samimi anlatımıma bir göz atmanızda fayda var...

efendim, öncelikle red alert'ı sistemden kaldır.daha sonra, cdrom'a taktığın red alert cd'sini explore edip setup.exe dosyasını bul.bu dosyaya sağ tıklayıp özellikler'i seç.yukarıda gördüğün "uyumluluk" sekmesine tıklayarak, aşağıda çıkacak olan bölümden "bu programı aşağıdaki şeye göre çalıştır" seçeneğini işaretleyerek "windows 95"i seç ve ardından "uygula"ya basıp özellikler'i kapat.eveet şimdi sırada oyunu yüklemek var...red alert'ı bildiğin gibi yükle(ama sakın ha reboot etme bilgisayarı)yükleme bitti mi? tamamdır.şimdi oyunun yüklendiği dizine gel ("C:\Westwood\red alert" standart yükleme yeridir...)boş bir alana tıklayıp "dosya türüne göre sırala" de.buradaki tüm .exe uzantılı dosyaları seç ve az önce yaptığımız gibi, uyumluluk modlarını "windows 95" olarak değiştir.bu da tamamdır...şimdi, aşağıdaki verdiğim linkten dosyayı indir.sıkıştırılmış dosyayı aç ve thipx32.dll dosyasını red alert dizinine koy.(varsa orijinaliyle değiştir)
hepsi bu kadar!

http://files.filefront.co...t/;1250072;/fileinfo.html
bölüm arası videoları film tadında olan oyun.

(bkz: eski oyunlar)
ra2, generals, call of duty serisi, crysis, half-life, company of heroes ve aklınıza gelebilecek tüm oyunlardan daha zevkli olduğunu düşündüğüm ve hala sıkılmadan saatlerce oynadığım oyun.
not: üstteki oyunların hepsini oynadım ve crysis ile company of hereos dışındakilerin sonunu getirdim. hani demeyin diğerlerini bilmiyor.
windows xp, vista ve diğer ortamlarda çalışma sıkıntısı çeken oyundur. bunu çözmek için, command and conquer the first decade isimli paket alınabilir.
ea tarafından yapılan açıklamaya göre bu pazar yani red alert'in 1995'te çıktığı tarihin yıldönümü olan 31 ağustos'ta bedava olarak internetten dağıtılacak oyun.
(bkz: red alet)*
tek kişilik ilerlemeli bölümleri oynarken bölüm başlarındaki videolarda geçen diyaloglar ve görüntüler harbiden komikti. multiplayer oynamak ise tadından yenmez bir oyun.
sscb ve avrupaya bakış açısıyla her tarafın yanki kokan bir oyun... mesela özgürlük heykeli ve yanındaki orakçekiç işaretli zeplinlerin oluşturduğu tablo çok klasik bir amerikan kabusudur. sonra, sscb'nin lideri rolündeki adam da hık demiş lenin in burnundan düşmüştür. ama yine de son derece eğlenceli ve "saatlerce başından kalkılmayacak" oyunlardan birdir.
attacking!
yes comrade!
da!
oyunun dikkat edilmesi gereken bir özelliği daha var!
sovyet kısmı olarak adlandırılan ve rusya, küba, ırak, libya nın terörist olarak gösterilmesi; amerika, fransa, almanya, ingiltere, kore nin insanlığın dost ülkeleriymiş gibi gösterilmesidir.
şimdi buna sadece bir oyun olarak bakmak biraz düşündürücüdür!
bir çok sektörde tekel olmuş amerikanın bu sektörde de kendi taraflarını ve düşmanlarını insanların bilinçaltına nasıl yerleştirdiği pek hala açıktır ve zekiliklerinin göstergesidir.
bunları başkasına söyledikten sonrada çok fazla evham yapma demeleride olası olduğu kadar vurdumduymazlığın daniskasıdır.
bir strateji manyağı olarak çok zevk alarak oynadığımm ve 'dost' larımı empoze edilmek istenenden daha iyi seçerek ve saglam bir programcının dehasını kullanarak ufak değişikliklerle yukarda belirttiğim yanlışları değiştirerek piyasa sürmesini istediğim oyun.
bu arada üçüncüsü çok kötüydü.
an itibari ile internette bulmayı başardığım 30 mb lık küçük dev oyun...
En beğendiğim ve multiplayer oynandığında dehşetül vahşet zevk veren strateji oyunudur.
2 veya 3 hikaye , kesinlikle eskilerin hastası olan ben 1. sürümü oynarım. müthiş bölümlere sahip. mesela bir bölümde sana sadece 1 adet spy verirler ve gaz odalarının olduğu fabrikamsı yeri birbirine katman istenir. ancak 2'de böyle midir ? sana 10 tankı verirler herşeyi patlat.. single sevenler için kesinlikle 1 önerimdir.
diablo serisi ile birlikte bana bilgisayar başında en çok tutan oyundur ki bilgisayar oyunlarına çok fazla ilgim yoktur. Bi de fallout serisi var o da ayrı.
ing. kırmızı alarm.
ömrümün bir kısmında anam, babam, kardeşim, sevgilim olmuş olan oyun.

saatlerce internet kafede milletle savaştıktan sonra, bi uyumak, ikmal yapmak için eve geldiğimde, elime kağıt kalem alıp strateji geliştirdiğimi bilirim ben.
hele o fransız toplarını kaç kere rüyamda gördüm bilmiyorum.

ama ne yalan söyleyeyim, red alert'tan sonra onlarca strateji oyunu gördüm de hiçbiri o tadı vermedi. hani sanki bizim mahallenin oyunu gibi samimi, sıcak, inanılmaz zevkli, bıkmak kelimesi ile aynı cümle içinde kullanılmayacak tek oyundu hayatımdaki.

tanım: güzel günlere sebeb strateji oyunu.