bu çağrı ile dalga geçmek ve reddetmek vatana ihanet kapsamındadır. kültürün devamlılığı için minimum sayıyı söylemek ve istemek ülkenin başbakanının görevidir.

ekonomik sebepler göstermek yersiz. 1 yerine 3 çocuk yapınca 2si açlıktan ölmeyecek merak etmeyin.

siyasi görüşe göre değerlendirmeyin her bi boku, gözünüzü seveyim.
''dünyaya gelen bu üç çocuk üç maymunu oynayacak, yani görmeyecek,duymayacak,konuşmayacaksa o zaman bu çocuklar olmamış kardeşim...!'' denilesi gerçektir.
çocuk sahibi olmak ve evlenmek bireylerin kendi hür iradeleri kapsamında olduğundan yanlıştır.

bir de çıkıp efendim nüfus şu bu diye kafa sikiyorlar. sen mi bakacaksın lan çocuklara. nüfusumuzun amına koyayım 1 milyon olalım lan ne olacak?
bak israil'e 7 milyonlar ama ortadoğu'yu hoplatıyorlar sabah akşam.

doğacak çocuklara gelecek sağlayamayacaksan hiç girme bu işlere. zaten herkes çocuk sahibi olmak zorunda değil.
25 yıllık süreçte aile başı doğurganlık oranının 2,11 olması gerektiği, bundan sapma olduğunda kültürün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalındığı, toparlanma sürecinin 100 yılı bulabileceği gibi bir araştırma yazısı okumuştum. hatta bu araştırma bir türke de ait değildi.

bilmiyorum yani, başbakan böyle bir bilgiyi edinip de mi konuştu 3 çocuk yapılsın diye ama, öyle veya böyle doğru bir telkindir.
ak partinin birçok politikasını doğru bulmamama rağmen bu çocuk politikasını çok doğru buluyorum. türkiye stratejik güçlerinden biride genç nüfusudur ve bunu korumak gerekir.
recep üç çocuk deyince iyi, subliminal sex mesajı görünce ouvvv! *
adam çiçek çocuğu. .. Sevişin diyor resmen.
çin, hindistan, rusya ve abd gibi devletlerin nüfusları düşünüldüğünde ve bunun iş gücü olarak ekonomiye katkısının sağlanacağı varsayıldığında mantıklı çağrıdır.

finlandiya, isveç, almanya, isviçre, norveç, fransa gibi avrupa ülkelerinin vatandaşlarına "çocuk yapmaları için verdikleri teşvikler" düşünüldüğünde de mantıklı olabilecek çağrıdır.

ancak; sokaklarda tiner koklayarak, işsiz ve ailesiz gezen, topluma kazandırılmamış ve niteliksiz olarak iş gücünde harcanan insanlar düşünüldüğünde ise mantıksız bir çağrıdır.

eğer üç çocuk isteniyorsa bu çocukların geleceklerinin garanti altına alınmış olması, en azından borçsuz olarak doğmaları sağlanmalıdır.

kaliteli nitelik, kalitesiz nicelikten iyidir.
gerekli bir çağrıdır. çünkü böyle giderse türkiye 2045 te yaşlanıcakmış.
bazı ermeni soyları akıl edipte bu kadar 3 çocuk 5 çocuk diyorsun

hele şu yolsuzlukları da bir anlat diyemez.
nüfusun ilerleyen dönemlerde yaşlılaşmasını engellemek.
adam haklı sonuna kadar hemde,

azınlık kürtlerle araplar cayır cayır seks yapıp 5 er 10 ar doğuruyorlar,

bizimkiler 1 çocuğa çekirdek aile diyorlar, adamlar çekirdeklikten çıkıp karışık çerez geçtiler,

sonra vay efenim kürtler kalabalık araplar çoğalıyor,

reis boşuna mı diyor.
nüfus artışı içindir 2 çocuk ölecek anne baba yerine 1 çocuk da nüfus artışı içindir.
eğri oturup doğru konuşalım. bu adamın bir sigara düşmanlığına bir de 3 çocuk tavsiyesine sonunda kadar katılıyorum. hayatımda hiç sigara içmedim. içeni de sevmem. çocuk hadisesine gelince, bir toplumun genç kalabilmesi, medeniyetini devam ettirebilmesi için birincisi aile kavramının sağlamlaşması, ikincisi de her ailenin ortalama 2,2 civarı çocuk yapması gerekli imiş. avrupada islamın hızla yayılmasının en büyük sebebi de budur mesela.

türk toplumu avrupanın en dinamik, en genç nüfusuna sahip. bunu koruyabilmemiz ve güçlü kalabilmemiz için 3 çocuk gerçekten bilimsel olarak gerekli. rte üslup olarak yanlış bir seçim yapsa da tavsiyesi sonuna kadar doğru.
Ekonomik durum genel olarak 3 çocuk yapmaya müsait olmayan bir ülkede onca mülteciyi alıp bir de üstünlük kurma çabası neden? Gelişmeyi nüfusa bağlamış bir yöneticiden ziyade buna inanan topluluk üzüyor beni. Ayrıca eğitimsiz 100 çocuktan ziyade heba olmamış 10 çocuk daha hayırlıdır. Çocuk yetiştirmenin ciddiyetine (çok şükür) kavramış biriyim.
Gelişmeden çoğalmak kanser hücrelerinin politikasıdır. En nihayetinde beslendiği bedenin ölmesiyle son bulur.

Kıssadan hisse nüfusun bu denli artışı az olan kaynağa daha çok pay ayırmak demektir ki yanlış olan da budur. Aksine dünya nüfusu azaltılmalı; 3-4 milyarda sabit tutulmalıdır.
Nüfusumuz 20 milyon daha az olsaydi gelir dağılımındaki uçurum bu kadar olmazdı diye düşünüyorum.
Reis yapma diyor madem biz de yapmayız.
Şu piramidin en altına da adam lazım haklı tabi...

görsel
devletin çocuk yapmadan ziyade uzmanlaşmış kişilerle evlilik sorununa el atması gerekir. Ortalıkla 35-40 yaşını aşmış onca bekar erkek ve kadın var siz çocuk yapmadan bahsediyorsunuz. Söz, kına , düğün, takılar gibi katı gelenekler ile ev , iş, araba, maddiyat beklentileri yüzünden evlilik her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu kadar külfetin altından kalkamayanlar kendini yalnızlığa itmektedir.
askeri ücret alan bir insanın asla uymaması gereken çağrıdır. zira herkes saraylarda yaşamıyor.
tayyip'in haklı çağrısıdır.

3 çocuk bu ülkede çoğunluğunun karşılayabileceği yüktür. eskiler 7-8 yaparken bu zamanlardan daha zengin değildi. şimdilerde 3 yapmak büyük bir yük değildir 25 yaşında evlenip 28 yaşında doğurmaya başlayan kadın için. 28-34-40 yaşlarında doğursa tam çocuğu büyüdüğü zaman diğeri dünyaya gelmiş olur.

bunun dışında kimileri ucuz iş gücü v.s. demiş. ucuz iş gücü denen şey iş imkanlarının kısıtlı işçi sayısının fazla olduğu ülkelerde yaşanır. senin ülkenin dinamik genç nüfusu olmazsa işçi alımı için farklı durumlara ihtiyaç duyulur. bugün suriyeliler doluşmuş durumda ülkemize ucuz iş gücü olarak hangimiz bu durumdan memnun ? fakat onlar giderse ve nüfus yaşlanırsa kim çalışacak bu ülke için ? ben söyleyeyim kimse kalmayacak sonra batı avrupa ülkeleri gibi orta doğu'nun boktan devletlerinden mülteci alacağız. bu adamları yozgat gibi unutulmuş bölgelere değil muğla antalya gibi turistik bölgelere veya istanbul kocaeli gibi sanayi merkezlerine taşıyacağız. aradan 30 yıl geçecek bu insanlar bölgede çoğunluk derken kendi yurdumuzda filistinli olacağız.

bakın batı avrupa'ya biraz ders çıkarın. marsilya, rotterdam gibi bölgelere gidin bakın bakalım kaç yerlisi kalmış. mülteci krizi yüzünde ırkçılık yükselmiş durumda. fransa'nın her yanında bombalar patlıyor. peki bundan 20 sene sonra ne olacak ? nice'ta paris'te iki bombayla mı yetinecek ışid yoksa marsilya yeni rakka mı olacak ? londra'da ingiliz kalmayınca kraliçe ne bok yiyecek ? mersin merkez akdeniz ilçesi hdp elinde. yarın suriyelilerin selefi partisi kilis'te seçim kazanır, sonra yavaş yavaş bütün ülke düşer. bilin bakalım sebebi neden dolayı olabilir ?

hayat hepimize zor elbette ama 3 çocuk yapmak artık 70-80 yıl süren yaşamımız için büyük yük değil. eğitimli 10 kişi eğitimsiz 100 kişiye bedel falan değil artık eğitimli ile eğitimsizin oyu aynı.
Agalik sisteminin devlet nazarinda vücut bulmus halinden kaynaklanan istektir.
Neden agalik diyorum? Cünkü; bu aciklamasinin ardindan "3 cocuk yapin, sonrada bunlari devkete hibe edin." demistir. Cocuk, yani insan yavrusu canli bir varlik; bir mal yada demirbas gibi bir kuruma (evet devlet bir kurumdur) verilmesi istenmekte. Tabi bu aciklamayi yaparken "sadece bir tavsiye ..." demistir.

Son yillarda yapilan yatirimlari inceleyelim. Bu yatirimlar arasinda tabi ki aksaray vb. yatirimlari da es gecmeyelim.

- Her birey calisma potansiyeline sahip bir iscidir. Bu sekilde gelir vergisi ödeyecektir.
- her birey ayni sekilde tüketicidir. Böylelikle müsteridir. kdv, ötv vb. Vergiler ödeyecektir.
- iscilerin sendikalasamamasi ve taseron firmalarin, kiralik iscikerin artmasi ve yeni tasariya göre tazminatsiz isci cikarma kanunlarini da göz önünde bulunduralim.
- is bulamazsa borc alacaktir.
- borclandikca calisacaktir; kendisini ve emegini borcunu ödeyebilmek icin en ucuz fiyata satacaktir. Kisaca; köle olacaktir.
- bankalar sisecektir.
- halk borclanacagi icin, ödenen vergiler ne olur bilmiyorum. Büyük ihtimal savaslar icin harcanir.
(bkz: örtülü ödenek)

Buradaki en büyük faktör ekonomidir. Ikincisi ise; savasacak askerlerdir. Ya bu ülkede yasayan halkin ocagina incir agaci dikmek icin yada bu gelecek nesilin hayatina kasit var ve o yüzden 3 cocuk talebi yapiliyor.
üc cocugu neden istedigini hala kendisi de aciklamis degildir.
bence siyasi hayatında yaptığı en iyi tavsiyedir.
ülkelerin bu birbirine karşı üstünlük için nüfusunu arttırmak istemesi dünyanın içine sıçmaktır başka bir şey değil. herkes kendi ülkesini düşünürken dünyanın geleceğini düşünen tek ülke yoktur. ayrıca çok insan gelişme üstünlük kurma değildir yeterli sayıda eğitimli gelişen insana ve doğaya saygılı insanlar üstünlüktür, güçtür.