bugün

hola!
ve rastlantılardır ki buna bizi inandırıp kıçımızı yerinden kaldırmamak için neden bulduran!
diğer bir kullanımı tesadüftür.
(bkz: tevafuk mu demeli)
rastlantının varlığını kabul etmek varoluşu hafife almaktır.
kimine göre tesadüf, kimine göre kader.
bana göre süt, onlara göre çikolata.
kördür ve zaten bu yüzden inanılmaz etklidir.
sen 'mayo nez' derken, o 'nez mayo' derse olan şey değildir. hep bir ağızdan konuşmaktır.
raslantı üzerine hayatının aşkını bulmak.
Karşılaştığımız olayların sebebini bilemeyişimizdir. Daha az tecrübe edilendir.
Gerçek hayatta sık rastlamayan olayların rasgele bir zamanda gerçekleşmesi durumudur.
tesadüfün nirvana yapmasıdır. insan hayatında zaman zaman gerçekleşir.
planlanmamış olandır. ancak o kadar da rastlantı değildir bazen.
bazen çok değerli olandır.

ben sevdiğim insana onu sevdiğimi söyeyeceğim diye karar almıştım. kuzenimi minibüse bindirdim ve geliyordum 10-15 adım önümde o! biraz koştum ama yetişemedim, metrobüse bindi. benim de aklıma şu sözler geldi: "cesaretimi topladım konuşacaktım, sen gidince sular altında kaldı anlatacaklarım". yağmur da yağıyordu hazır. ben şimdi ölsem keşke.
aslında bayağı bir hayatın içinde ve açıklamanın güçsüzlüğünün nedeni bu.

küçük küçük isteklerin çatışması, kendini asimile etmesi, bir yerlere zorlaması, bir yerlerden fırlaması kadar karmaşık hal alıyor.

aslında tek bir anı gözlemlesen o anı açıklarsın, ama anlar birleştikçe zaman çoğalıyor ve bu her bir anın yaptığı saçma sapan hareket olayı karmaşık yapıyor bence.

herkes aynı şeyi istiyor ve ona yöneliyor ama her şey istenen olduğu için bundan kaçmak da zorunda. kaos burada başlıyor. düşüncenin özüne inersen de ikililik var her zaman.

birinin bir diğerini kovalaması, diğerinin de onu kovalaması, birinin bir diğerinden kaçması, diğerinin de ondan kaçması.

karmaşıklık bence burada.
işyerinden çıkmıştım sevkiyat için. Ürünleri toparladım dönüyorum taksiyle. Bizim mağazanın çaprazında oto yıkamacısı vardır. Önüne parketmiş bir Ferrari Enzo gördüm. Çok sık görülebilecek bir araç değildir bilenler bilir.
Mağazaya girdim işleri toparlıyorum. yemek molasına çıktım kafamda düşünceler; ulan işse iş, çalışmaksa köpek gibi çalışıyoruz sittin sene alamam öyle bir araba. Çalışmayla olsaydı babam alırdı adam yıllardır durmadan çalışıyor. Hayat hep böyle vitrine bakmakla mı geçek? diyorum. Oradan kapitalist sisteme giydiriyorum içimden falan.
Neyse Yemekten sonra içmeye meyveli soda almıştım. Vurdum tepesine açtım, yere düştü kapağı. Aldım çöpe atacağım o anda kapağın altında bir yazı dikkatimi çekti. Sodadan bedava çıkmaz ama dedim merak ettim okudum. Şöyle yazıyordu :

#olmazdeme bir gün Ferrarin olur. @sanayazd1m10u

Şaşırdım kaldım. Şimdi bu nasıl bir rastlantı?. Bazen ilginç şeyler oluyor. *
bence hayatta raslantı veya tesadüf diye bir şey yoktur her şeyin bir amacı mânası vardır.
insanın yaradılışı rastlantı mıdır? Bakın soruda ikisi de var.
(bkz: tesadüf)