bugün

yoktur. evet arkadaşlar yoktur. diğer hepsinin var da biranın yok amına koyim. nasıl olsun ya. şunun lezzetine bak bu nasıl günah olsun. hem ben sordum alt kattaki hacı'ya.

dedim, "hacı bira içiyorum günahı var mıdır?"
dedi, "frapan olmadığın sürece sorun yok."

oooh. için lan için.
(bkz: sarhoşken entry girmek)
hayyamın aşağıdaki dörtlüğünü hatırlatmıştır bana.

Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam?
Ben haramı helali karıştırmam:
Seninle içilen şarap helaldir,
Sensiz içtiğimiz su bile haram.
(bkz: zıkkım iç) ısrarla isteyiniz.
biri bunu unutmuş:
(bkz: ahirette götümüze girecek entryler)
herhangi bir ayda içilen bira ile eşdeğer günah seviyesindedir. ramazan ayında içilmemesinin sebebi saygıdır.
(bkz: gece tarifesi)
yılbaşında içilen bira ile aynı günahtır.
hadi bize gidelim yar,
şişeleri dizelim yar,
içelim içelim, ölümüne içelim,
dgm'ye düşelim yar.
sanki normalde günahı yok denilmelidir.
içenin boynunadır. oruç tutanın sevabının kendisine ait olması ile aynı durumdur.

sevap kazanma ve günah işleme konusunda havuz sistemi gibi bir durum söz konusu olsa idi, bunu yapmak elbette ki etik olmazdı. evrendeki her şeyin olduğu gibi, özgür irade de insanlar içindir. doğrusuyla, yanlışıyla kendi tercihlerimizi yapamayacak durumda olsaydık, cehennem diye bir kavram olmazdı. hayat denilen şey de, mutlu sonla biten bir oyunun demosu gibi olurdu.
geri kalan 11 aydaki içilen günahla aynı miktarda günahtır. "hacı ramazanda içmem ben" diyen tipide anlamıyorum ben mesela. madem allah korkun var başka zamanda da içme o zaman. içiyosan da delikanlı gibi yine iç.
Ancak dini bütün, full time müslüman sözlük yazarları tarafından tayin edilebilecek günahtır.
eğer inanıyorsan, alkol almak genel olarak yasaklanmıştır.. bunun şu gün daha günah, şu gece çok günah, şu ay da içersen kesin cehennemliksin gibi bi ayrımı yoktur.. lakin, şu da var ki, alkolün yasak olması bi kul hakkı yemenin, insanları kandırmanın, çalıp çırpmanın, masumların kanına girmenin, allah a şirk koşmanın, insanlara dalkavukluk yapmanın vs vs yanında esamesi bile okunmayacak bi durumdur.. ki alkol kararında alınırsa bizzat kuranda da belirtildiği üzere, faydalıdır da.. yani ramazanda alkol ekstra günah değildir..
normalinden yüzelli birim daha fazladır.

bi gidin olum ya. birimlerle çarpanlarla günah mı ölçülür?
Ezan okunurken küfür etmeyip ezansız vakitlerde sayıp söven zihniyetin takıldığı bir başka konu.
başka ayda içmekle aynı günahtır.