bugün

- rakı güneşim kıçı denize değmeden içilmez.
- rakı yalnız içilmez rakı hoş muhabbettir.
- rakı hüzünlenince içilmez rakı sofrası dert sofrası değildir.
- rakı sarhoş olmak için içilmez, rakı içen herkes ayarını bilmelidir.
- rakı iki kelimeyi bir araya getiremeyen içi boş insanla içilmez.
- rakı zevk- i sefadır.
- rakı mezesiz içilmez.
- rakı sofrasında mezelerin çoğuna dokunulmaz rakı mide meze göz içindir.
(bkz: dünyanın en iyi icadı olarak copy paste)
rakı yüksek alkollü ve çoklu distile edilmiş bir içki olduğundan, üzerine ne konulursa konulsun yavaş yavaş ve seyrelterek konulmalıdır. bu ilkiydi.

ikincisi, rakı ya buz atılmaz, atılırsa; rakı kesilir yoğurdumsu yapılar oluşur. bu da en önemlisiydi.

ehl-i keyif denilen, genelde bakır veya çelikten yapılan içi buz dolu bir kovanın içinde tutulur kadeh. ama ben bunu fazla şatafatlı bulurum.

en güzeli, yarısına kadar rakı dolu bir kadehin üstüne yavaşca soğuk su ekleyip, içine 2 adet buz atılmasıdır.

ama tabii farklı yörelere ait adablarda saygı ile karşılanır.

edit: sabah sabah nasıl güzel koktu yahu.
rakı sofrasında planlı, programlı ciddi işler konuşulmaz. geyik muhabbeti yapılır, memleket kurtarılır, anılar tazelenir, dedikodu yapılır. icmeye başlamadan önce aperatif birşeyler yenmelidir. genellilkle zeytinyağlılar tavsiye edilir. çünkü mide dolmaya başladıkça zeytinyağı üste çıkarak,alkolün genzinize doğru gelmesini engeller. rakı sofrasında bira, şarap gibi diğer alkollü içecekler bulunmaz.kadeh tokuşturma olayı en başta ve sofranın en ehil kişisi tarafından yapılır. bir daha sofraya yeni gelen biri olmadıkça kadeh tokuşturulmaz sadece kaldırılır.bardağa konulan rakının yarısı kadar su koymak makbuldür.
rakı alkolden ibaret değildir.
rakı bira gibi ayaküstü içilmez, votka gibi dikilmez.
rakı tek başına içilmez.
rakı içecek kişi evvela bir yarenini alır yanına. beyaz peynirini alır, beyaz leblebisini alır.
teybe takar alaturkasını, donatır sofrasını.
ilk duble hızlıdır, maksat ortamı ısıtmaktır.
ikinciye yavaş başlarsın, acelen ne? gece uzun, sızmamak lazım.
hafiften kulaklar kızarmaya başladı mı, sohbetin âlâsı başlar.
kadehler tokuşturulur, kahkahalar yükselir, türküye eşlik edilir.
nerede durup, cekedini alıp gideceğini bilmek gerekir. şişe bitince, gece de bitmeli.
içerken adabı, içtikten sonra edepsizliği gösterdiğini düşündüğüm, hakkında birşey bilmediğim ama şu anda okurken ''hmmm garip'' dediğim edebi muhaşeret silsilesi.
türkiye'de bu kültürün ağa babası metin akpınar'dır.
türkiye'de 16-22 yaş arası erkek çocuklarının özendiği adabtır. böyle rakı içiyoruz biz adam olduk ihi. triplerine girerler. ulan nasıl içersen iç. sanki devlet seromonisi. sırf özentilik başka da bir şey değil. ayrıca emoyum ben.
aydın boysan ile bir kere oturup içildiğinde herhalde öğrenilcek olan adap. tamamen rakıyı hatırlatıyor bana bu yaşlı kurt.
sucuklu yumurtayla beraber içilmemelidir. ***.
allah'a isyan ettiğini çok iyi bilerek içmektir. yarasın koçlarıma benim.
yoktur.

rakı ya da herhangi bir alkol kafa olmak için içilir. şişeyi dikleyip içmekte bir sakınca yoktur.
mezelerle iyi gider.gözyaşı olmalıdır bi miktar .
zamanı mekanı hayatı güzelleştirir.en yakın arkadaşla başka sevgiliyle bi başkadır tadı.ertesi günü en az başağrısı ile yaşatan kıvamlı içkidir
aydın boysan tamamen bunu hatırlatmasada bünyeye, rakı adabı dedin mi aydın boysan'ı bir tebessüm ve mutlulukla hatırlar insan evladı. yakınlarda yayınlanan arçelik reklamlarında ki o sallanışı, muhabbeti, gözlükleri, yanakları, tatlı mı tatlı ses tonu...
rakı adabı aydın boysan dan inlenilmesi gereken bir sanattır.
bi kadeh içsek ya. olmaz mı?
müzik olacak, meze olacak, muhabbet olacak; sebeb olacak...
güzel bir bahçe,yanında ayıdan bozma bir kangal,aldatılan bir sevgili,belki inceden bir aşk,full volume sanat musikisi,havaya karışan kokusu mangalın,giz,soğuk,nereden estiyse bir mezar muhabbeti,allah'ı dilinden düşürmeden söylene söylene içen bir sarhoş,yudumlanırken rakılar ben değildim belki içen ama içten bir -yarasınnnn abi dedirten durumdur bana içimden...
şalgam ile güzel bir ikili yolundadır.
hiç bir alkol ürünü adabıyla tüketilemez.
alkol beyin hücrelerindeki geçişleri yavaşlatarak, rahatlamaya ve daha sonrasında kontrol kaybına sebep olur.
kontrolünüzü kaybet ihtimali olan bir konuda her hangi bir adaptan bahsetmek saçma olur zaten.
rakı bardakta durduğu gibi durmaz lafını en nihayetinde ben yaşadım. şöyle ki biz henüz 18lerimizdeyken gurme adlı bi mekana sağlam harçlıklarımızla girdik. rakı olsun muhabbet olsun dedik içtik. sonrasını hatırlamıyorum uyandığımda evimdeydim.
adabı 3 tür.
soğuklarla bir duble,
ana yemekle bir duble ve son olarak da
meyve ile bir duble.
-balık mutlaka yanında olmalıdır.
-buzlu içilmelidir. su katmayıp buz katarsanız çok daha güzel olur.
-mutlaka arkadaş ortamı olmalıdır.
-efkarlıyken içilmesini tavsiye etmem.
-müzikli ortam, muhabbeti güzel bir iki arkadaş ve deniz kenarı en iyi mezedir.
Arka fonda Müzeyyen Senar abla söyleyip dururken mümkünse sakin bir yerde yine mümkünse gözünün baktığı yerin maviye yakın olduğu, insan sayısının ne seni rakıyla başbaşa bırakacak kadar az ne de rakıyla dertleşirken sesini duyuramayacak kadar fazla olmadığı birazcık da içine keder serpilen bünyeyi de oluşturduktan sonra içilirse sanıyorum seromoni tamamlanır.
Rakı özel bir alkol çeşidi olduğundan, her öyle kafaya estiğinde içilemez niteliktedir. Özel günlerde, doğum günlerinde, kutlamalarda... kullanılan bu alkolün ya mutlu olduğun da ya da hüzünlü olduğun da tüketilen bir tür kafa güzelleştiren içki çeşitlerinden birisidir.
kesinlikle ve kesinlikle sektir. Söylentiye göre rakıya su katma muhabbetini istanbul'a gelen işgalci ingiliz askerleri başlatmıştır. Sert gelmiştir dünyanın en kendine münhasır içkisi bu dallamalara, bunlar da alıştıkları gibi onunla bununla karıştırmaya başlamışlardır.

Ayrıca Rakı'nın yanında su yerine Acılı şalgam olursa her şey çok ama çok güzel olur. Bununla beraber fazla içmemek gereklidir. Rakı erkek adam içkisidir, erkek adam da çok içip sarhoş olmayan değil içeceği kadarı bilip, midesini, kafasını bozmadan çakır keyif olup eğlenen veya dertlenendir.
rakı sofrasında susulmaz arkadaş, hıçkıra hıçkıra ağlayacaksın..
arınacaksın gururundan, paşa gibi şerefe ulan diyeceksin
şerefsiz dünyaya inat şerefimize,
kırar gibi tokuşturup kadehleri
gırtlağınla seviştireceksin meyleri..
gömeceksin kendini şişelerin dibine, ölür gibi içeceksin ! öleceksin arkadaş..
oturtacaksın karşına geçmişini, güle güle küfür edeceksiniz..
unutacaksın, unutur gibi içeceksin.içiyorsan rakıyı öve öve, söve söve kusacaktın ne varsa içinde..

(alıntı)
güncel Önemli Başlıklar