bugün

rafık. antepli'lerin ağızından düşmeyen en bi süper hitap kelimesidir.

hem sevilen kişi (arkadaş) hem de sevgili anlamında kullanılır.

-rafığım nediyn? (arkadaşım ne yapıyorsun?)

ya da

-baakten yanındaki kimdi la? rafığın mıydı? (geçen gün yanındaki kimdi lan? sevgilin miydi?)
(bkz: refik)
refik yani yaren dost anlaminda sirf gaziantep merkezde kullanilan bir terim. sevdigi arkadasina karsi söylenir yada sevgilin varmi yerine rafigin varmi diye sorulur.
birlikte hacca gidenlerin yahut orada tanışanların kendi aralarında kullandıkları dost, arkadaş manasına gelen güzel kelime. 'ırafık' şeklinde kullanırlar ve aslında kelimeyi türkçeleştirirler.
bizim arkadaşlar arasında en çok takıldığımız lakap. gaziantepe özgü bir laftır. genelde çok samimi arkadaşlığı belirtmek için kullanılır. mesela;

+ooov rafık nedin yaw?
-iyidir haci sen nedin buralarda?
+ne olsun be takılıp duruyok kızlar mızlar işte anlarsın!
+ehuheheh...
Bir Gaziantepli olarak büyük gururla kullandığım sıfat, samimiyetin bizdeki özetidir.
3 aydır antepteyim bilmiyordum, facebook aracılığıyla öğrenmiş oldum, kanka hacı gibi bir şey bu.
rafik antebin yerlilerinin arkadaş anlaminda kullandiklari kelimedir ana esasen erkek arkadaş / sevgili demektir. antepte kizlarin rafiki olur, erkeklerin burcusu. bunu bilmeyen zaten antebin yerlisi değildir.
antep'te özellikle gençler arasında popüler bir hitap şeklidir rafık. bir de rafıkçılık oynamak diye bi terim vardır, kötü geçindiği birisiyle birden bire can ciğer kuzu sarması olanlar hakkında kullanılır.
samimiyetin tarifidir "rafık". gaziantep'te panpalığı simgeler.
askerde gaziantepli arkadaşlarınızdan sıklıkla duyacağınız kelimedir. önemlidir bu kelime onlar için ve size saçma bir hitapmış gibi gelse de onlar için oldukça önemli olup size ne kadar değer verildiğini gösterir.
Anteplilerim eğam dan sonra en çok kullandıkları kelime

anlamı ; sokam akapeye demektir.
Üniversite için şehir dışına çıktığımda anlamıştım bu kelimenin bize ait olduğunu. Şimdi çoğu arkadaşım biliyor ve kullanıyor. Canım antebim, seni ne kadar özledim bir bilsen.
Arkadaş, dost, sevgili anlamında kullanılan bir hitap şekli.