bugün

efsane cizgi roman karakteri. frank castlein ailesi bir cinayete tanik olmalarinin ardindan acimasizca katledilir. bunun uzerine frank castle kendi deyimiyle ölür ve punisher dogar. psikopat, laylaydan uzak bir karakter olmasi sebebiyle karizmatik ve ilgi çekicidir.
türkçede cezalandırıcı anlamına gelen kelime.film olanı sadece ve sadece aksiyondan oluşuyordu,başka bişey de yoktu.oyun olanı gayet güzeldi,silahlar,oynanış,sorgulama teknikleri iyi düşünülmüştü.yazar olanı ise hoşgelmiş.
marvelin en baba karakterlerindendir..kingpin avına arkadaşı n.fury ile çıkmış olan "cezalandırıcı" bazı bölümlerde spidermana da hafiften bazuka vs ile kaymaktadır
Türkçeye infazcı olarak çevrilmiş olan aksiyon filmidir.
tam göğsünün ortasında kurukafa ulan bir kostümle dolanan kişidir. mermi manyağı olsa da ölmez bu, öyle dirayetli bir vücudu var. komşuları filan çok sever. katil olduğunu bilseler de severler, aslında o sevgi bir g.t korkusu gibi geldi bana hep. yani "biz iyi davranalım da bizi de düşman bellemesin(içten söyledi burayı). punisher oğlum, bizim hanım helva yapmış kandil akşamı. yersin diye şey ettiydim. güç yapar.sevap!(aman aman kimleri görüyorum melodisiyle)"gibi gibi
kesinlikle en karizmatik çizgi roman karakterlerindendir. kendisini memo*nun çizdiği ben bir eşşeğim dizisindeki 'eşşek memo' karankterinden sonra karizmada ikinci ilan ediyorum.
commodore 64 zamanlarından kalma bir oyun.
iyilik için değil, intikam için savaşan bir süper kahramandır.* *
atari salonlarında sürekli oynadığım efsana bir oyundu .
bir seruveninde; okul otobusunu, icindeki cocuklarla birlikte kaciran teroristleri yok etmek icin otobusu havaya ucurdugunu gordugum psikopat karakter.
93 yılında piyasaya ilk oyunu çıkan oyun.
Bazen yasalar, suçluyu tanımlasalar bile cezalandırmada yetersiz kalabilir. Ve bazen onu yetersizliğinden dolayı utandırmak için, doğal adaleti sağlamak için, yasaların dışında hareket etmek gerekebilir, intikamdan bahsetmiyorum. intikam geçerli bir hareket değildir. Onu provake eden hareketten daha iyisi değildir, adi, duygusal bir cevaptır. Bahsettiğim şey cezalandırmak. McTeer onaylamazdı, ama onun yolunu denedim. Laviano' nun yolunu da denedim. Sistemlere ve göreve uymayan sözlere güvendim. Herkesin yolunu denedim. Herkesinkini, kendiminki hariç. Bu ülkenin hizmetinde, bir deniz piyadesi (ing. Marine) olarak eğitildim. işimde çok iyiyim. Kamuflaj, suç işleme, dövüş, göz dağı verme. *
sevgili anti kahramanımızın diğer fikirleri için;

http://tr.wikiquote.org/wiki/Punisher
(bkz: punisher kills the marvel universe)
"war zone" başlıklı filmi muhteşem olmuş anti kahraman. er ryan ı kurtarmaktan bu yana o kadar harika aksiyon sahneleri görmemiştim. tadı damakta kaldı.
--spoiler--

marvel karakterleriyle iç içe geçen öyküsünün anlatıldıgı punisher war journal serisinde the hood ile yaşadıklarından sonra intikam isteyen norman osbornun emriyle daken tarafından öldürülmüştür. sadece öldürülmemiş tabiri caizse paramparça edilmiştir. yakın zamanda adı frank olan bir karakterden bekleneceği üzere frankenstein'in canavarı benzeri frankencastle olarak geri döneceği ortaya çıkmıştır.

marvel evreninden bagımsız devam eden müthis max serisiyle seviyoruz kendsini ve yukarıda yazanları olmamış kabul ediyoruz.

--spoiler--
(bkz: idol)
bitirmekten hala bıkmadığım efsane oyun.
en çok okuduğum çizgi roman kahramanı. maalesef hollywood bir türlü punisher'a yakışır bir film yapamadı. bu sevdiğim çizgi romanı, sinema da kaliteli bir işte seyretmek isterdi bu gözler...
başrolunü thomas jane'nin oynadığı izlenesi filmdir.
kahramanımız geri dönüyor!
https://www.youtube.com/watch?v=bWpK0wsnitc
(bkz: executioner)
blade'den sonra en sevdiğim marvel karakteri. 2 filmi çevrilmiştir. ilk filmde thomas jane, ikinci filmde ray stevenson tarafından cnlandırılmıştır ki ray stevenson rolünün hakkını fazlasıyla vermiştir.
70 li yıllarda ilk kez ortaya çıkışından beridir, özellikle abd çizgi roman tarihinde bir çok şeye öncülük etmiş efsane çizgi roman Serisi.

klasik Ultimate good karakterlerle dolu Marvel evreninde ilk kez kötü adam kanı döken karakter Frank castle dır. suç Dünyası ile savaşta klasik kötü adam metotlarını (işkence, adam kaçırma, cinayet, soygun gibi) kötü adamlara uygulayan ilk adamdır. daredevil kurbanlarını bağlayıp polise teslim eder, peter parker amcasını öldüren adamı bağışlar, Hulk o kadar delirmesine rağmen sadece düşmanını bayıltır. Bu her ne kadar 60 lı yıllardaki çizgi romanda şiddet yasasının kalıntıları ve etkileri olarak açıklansa da, okuyucu bu kadar stilize edilmiş bir dünyada şiddetin sadece evil tekelinde olduğunu görmektedir. Halbuki gerçek Hayat hiç de öyle değildir.

punisher suçluları konuşturmak için onlara işkence eder, Bebek katillerini kıyma makinelerine atar, kundakçıları fırınlarda yakar, suç ailelerinin yemeklerini bombalar, cenazelerine saldırır, onların parasını kullanır ve kesinlikle acımaz. Bu Vahşi yöntemlerini onaylamayan üst düzey yetkililere rağmen, sıradan polisler ve vatandaşlar tarafından büyük destek görür. medyayı çok iyi kullanır.

herhangi bir süper gücü yoktur. Her gün antreman yapan bir adamın gücüne sahiptir. Çok iyi eğitimli ve tecrübeli bir Askerdir, hayatta kalma, gerilla savaşı, taktik ve yok etme konusunda uzmandır. Bu sebepten dolayı karşısına çıkan suçluları nasıl oyması gerektiğini çok iyi bilir.

punisher, yaptığı bütün bu eylemlerin aslında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, bir fark yaratmayacağını bilir. hayattaki tek amacının, tamamen imkansız bir hedef olduğunun farkındadır. Ancak yine de devam eder. Çünkü onun için tek bir gerçek vardır,

if you guilty, you are dead.

dipnot: punisher ve amacı, Varoluşu üzerine detaylı bilgi için, tek Sayılık punisher: Thé End e göz atılmalıdır.
türkçesi cezalandırıcı anlamına gelen kelime. aynı isimde 2 sinema filmi ve çizgi roman mevcuttur. antikahramandır ayrıca bu adam (frank castle).
marvel ın en karizmatik kahramanı.

hiç bir süper gücü yoktur fakat eğitimi en üst düzeydir.

bir kaç süper kahraman haricinde (süperman, hulk, dr. manhattan) diğer tüm süper kahramanları öldürebilecek bir potansiyeli vardır.

1.85 boyunda 91 kilodur. çok sıkı egzersiz yapar.

çok iyi bıçak kullanır. yakın dövüşte tabiri caizse adamı/adamları öper.

kısacası çok üstün bir askerdir kendileri.