bugün

askerde kısa dönemlere verilen isimlerden birisi. diğeri mehmet beydir, mehmetcikten. hikayesi her yerde değişik kelimelerle anlatılmakla beraber özeti; kısa dönemlerden birisinin, yağmurlu bir günde ayakları çamur olmasın diye ayağına poşet geçirip öyle yürümesidir.. dalga geçmek için başka bir "şey"*** bulamayan uzun dönemler, kısa dönemler söyler genelde. ama onur kırıcı ya da üzücü bir şey değildir. hatta duyunca mutlu bile olunabiliyor.*
-eşyaları taşımak için kullanılan kağıt,plastik ya da kumaş çanta.
-3 yaşının altındakilerden uzak tutulması gereken, başa geçirildiği taktirde boğulmaya ve * ölüme sebebiyet veren çanta.
babanneyle annane sofrada konuşuyor:
-şu ekmekleri peşete koysanıza ya bayatlamasın.
+sende yani peşet değil o koşet,koşet!
çok ayarımdır bana askerde böyle hitap edilmesine. bundan kurtulmak için benim gibi kısa dönem arkadaşlar şu cümleleri kullanabilirler:

1)oraya gelirsem poşeti götüne sokarım
2)benle mi bot bağladın lan şerefsiz
3)kıçını kırsaydın da okul okusaydın

seçim sizin sinir durumunuza göre bunlardan birini kullanabilirsiniz.
böyle diyen askerlerin dövülebilineceğini unutmamanız gerekmektedir. çünkü askeri mahkemede asteğmen statüsünde yargılanılmaktadır. tabi olay askeri mahkemeye iştirak ederse.

edit: yıllar önce yazdığım yazı sonrası, aradım taradım ve belayı buldum askerde. bir asker bana saldırdı. poşettim. ben de sadece küfür ettim. mahkemeye çıkarıldık. asteğmen olarak yargılanmadım. 4 gün oda hapsi cezasına çarptırıldım. bana saldıran çocuk da 20 ay hapis cezası aldı. şimdilerde cezası paraya çevrilmiş. haberini aldım.
Matematik terimi.partial ordering set in kısa yazılışı.
birliklerde kısa dönemlere verilen isim daha fazla itibarı olan lakap için :

(bkz: hocam)
askerde kısa dönem askerlere takılan lakap. *
rivayete göre; bir kısa dönem askere şınav çekilmesi söylenmiş, asker cebinden iki poşet çıkartıp ellerinin altına koyarak şınav çekmeye başlamış daha sonra gel poşet git poşet, gel kısa git kısa,
kar üzerinde kaymaya yarayan eşya.
sayıca çok kişiyle birlikte olmuş kadınlar içinde kullanılır.
(bkz: kısadönem çavuş)
kısa dönem askerlere bir efsaneye göre -malum kısa dönem botları kirlenmesin diye poşet geçirmiş botlarına- verilen ad.

acemilikte uzun dönemler yürüyüş kararında "pim, çek, poşet, patlat" şeklinde sayarken poşetlerin "bir, çuvala, kaç poşet, girer" şeklinde cevap verdikleri görülmüş ve yaşanmıştır.

şöyle diyaloglara gebedir.

- abi sizinki de askerlik mi be?
* ulan ben de senin gibi 8 saat nöbet tutuyorum, adam peşinde koşuyorum hem de sizden fazla koşuyorum.
- gerçi o da öyle abi de 155 gün ya!
* yavrucum bu askerlik aslında 155 günlük bir şeydir ancak siz uzun dönemler bu askerlik olayını anlayamadığınızdan 3 defa yapıyorsunuz, 3 kere anlatılıyor size, ama bize 1 kere anlatınca olay bitiyor.
- abi bu çeneyle sen adamı ipe gönderirsin.
yine askerde kısa dönemlere takılan toplu isimdir.
çıkış noktası ise çamurlu bir araziden geçecek olan kısa askerlerden birinin botlarının üzerine poşet giymesidir.
(bkz: kisa donem askerlere poset denilmesi)
yazdığı 'okunası' yazılarla ortak noktalarımız olduğunu keşfettiğim, 'YENiDEN' hoş gelmiş yazar, yaratır arkadaşımız..
bana tesellide, iyi dileklerde* bulunan yazar. *
yağmura hazırlıksız yakalananların kafalarına geçirdikleri nesne.
kısa dönem askerlere takılan lakap.
patlatılabilen bir nesne.
(bkz: torba)
(bkz: kisa donem askerlere poset denilmesi)
amerıcan beauty'de çok şey anlatan, koca bir sahnenin var olmasını sağlayan nesne.
petrolden yapılan ve alınan ürünlerin kolayca taşınabilmesi için tasarlanmış sağlıksız nesne.
ısrarcı bir kişilik olduğunu gördüğüm*, iyide gaz veren* bir yazar arkadaşımız.**
Kısa dönem askerlik yapan askerlere denir.