bugün

postmodernist roman;ne yansıtmacı roman gibi dünyayı toplumsal yapıyla düzeltmeye kalkar ne de modernist roman gibi bireyin iç bunalımlarını işler.postmodernist tarz romanı yazma eylemini adeta bir oyuna dönüştürür.postmodernist tarz romanı ''oyun içinde oyun'' olarak görür.
bu tarzın 2 özelliği:
1)üst kurmaca(metafiction)
2)metinlerarasılık(intertextuality)
Genel olarak ismi anılan yerli postmodern yazarlar ve yapıtları şöyledir:

1.Oğuz Atay, (Tehlikeli Oyunlar, Tutunamayanalar, Korkuyu Beklerken)
2.Orhan Pamuk, (Benim Adım Kırmızı, Kara Kitap)
3.Hasan Ali Toptaş, (Bin Hüzünlü Haz)
4.Metin Kaçan, (Fındık Sekiz).
5.Latife Tekin, (Sevgili Arsız Ölüm)
5.Bilge Karasu, (Gece, Troyoda Ölüm Vardı)
6.Murat Gülsoy, (Bu Kitabı Çalın, Bu Filmin Kötü Adamı Benim)
7.Elif Şafak, (Mahrem, Pinhan)
8.Sema Kaygusuz, (Yere Düşen Dualar, Sandik Lekesi)
9.ihsan Oktay Anar, (Puslu Kıtalar Atlası, Afrasiyab’in Hikayeleri)
10.Süreyya Evren, (Kanlar Ülkesinde Karnaval, Ur Lokantası, Postmodern Bir Kız Sevdim)

kaynak:wikipedia.org
Postmodern roman, bir anlamda söylemsel olarak mimaride başlayıp gelişen, kurumsal, kuramsal ve düşünsel alanlarda hızla yayılan ve 20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren edebiyat dünyasında da kendisini gösteren postmodernizmin ürünüdür. Edebiyat yapıtlarında özellikle romanlarda görülen postmodern eğilim, genel postmodernizmin söylemsel ve düşünsel yönelimlerinden doğrudan etkilenir ve o söylemsel yapının özelliklerini barındırır... devamı için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Postmodern_roman
bir 21. yüzyıl tepkimesidir. yaralayıcı ve elde bulunanları altüst ettiği kesin.
(bkz: postmodern roman)
metinler arası biçimi, beyin tramvasına neden olur. zevklidir. film gibi kitaplardır ama filmden daha kalitelidirler.

(bkz: je m en vais)
En güzeli için :

(bkz: tutunamayanlar)

Bana göre.
şöminenin önünde serili suni bir postun üzerinde okunan romandır.
yusuf atılgan anayurt oteli en güzel örnekleri arasında yer alır.
ah ulen zebercet değdi mi beklediğine...
puzzle gibidir bu tür kitaplar sürekli tetikte olmayı ve hafıza oyunlarıyla doludur. karakter isimler, mekan isimleri hepsinde ince bir ayrıntı gizlidir . türk edebiyatında yeni hayat, anayurt oteli, tutunamayanlar, suskunlar oldukça başarılıdır. dikkatle okunması hatta bitirdikten tekrar okunarak ayrıntılarda gizli anlamlar bulmak için tekrar okunmalıdır.
oh oh şenlik var desenize.
Jale Parla, postmodern romanda okur-yazar-metin ilişkisini şu şekilde belirtmektedir"hiç bir metin tamamlanmış bir bütün değildir.Bu da okur ve yazarı yeni bir konumda düşünmemizi gerektirir. Okur ve yazar dil denizinde sözcüklerin anlamlarının dalgalar gibi birbirini izlediği bir devinim içinde yüzerken, metinler, benlikler, kimlikler ve yorumlar da yeni göstergelere dönüşürler....bu epistemolojiye göre, belirleyebileceğimiz yazar, okur, metin yoktur; yalnızca o metin aracılığıyla oluşan söylemler vardır"