bugün

antalya da bir semttir..genelde gelir düzeyi yüksek kişiler oturur...aslında oldukça küçük bir yerdir sadece iki tarafı yüksek apartmanlarla çevrili uzunca bir caddeden ibaret olduğu söylenebilir...
süper kokan bir cicektir. Antalya'da olup da kötü kokan sey görmedim zaten ben.
ankara'da atakule'nin altında bir vadinin eski ismi.
en güzel çiçeklerden; hatta i$ seyahati için antalya'ya giden babam, önünden geçtiği pansiyondan gelen ve bu çiçeğe ait olan o baygın kokuya kapılarak iptal ettirmi$ vaktinde suit rezervasyonunu. o denli yani.
ayrıca acı hatıralar içinse : (bkz: portakal çiçeği sokak)
Bir portakal çiçeği rengi gibi geldin sen bana. Bir güneş parıltısı.Ruhumun çığlıklarını duydun. Bekle. Geçer bu gürültüler. içimin yangını söner bir gün. Döner ruhum dışarı.. Döner yüzüm . Görürsün, görürsün bekle. güzel paylaşıyoruz seninle. Kelimeleri de buluruz seninle. Gün gelir kifayetsiz kelimesini çıkarırız lugatımızdan. Sinirlenmem ben hiç birşeye. Sert bakmam gökyüzüne, belkide kaşlarımı çatmam. Büyürüm. Olgun insan olurum. Yangınım söner elbet. Bekle. Belki Ankara olurum. Otururum bir sokağın başındaki taşın üstüne. Seyrederim olan biteni. Ama Sen tükendiğinde haberim olsun. ışığın söndüğünde çığlıklarını gönder bana. Seni parlatmaya geleyim. Ama dedinya korkarım. diyelim ki ben gitmeye karar verdim. Farzet gittim. Üzülür müsün. adını bile koymadım. Ne diye seslenmem gerekir onu bile düşünmedim. Kimseciğim. Herbirşeyim mi demeliyim. Bilmiyorum. Ama bir gün geleceğini biliyorum. Zamansız. Hayallerinle gel. Dönüş biletinle değil. Hayallerin hayallerim olsun. Söz, severim seni. Gelirsen eğer.Çift "s"lerim ile beklerim seni.
ahmet kaya'nın hoş, dingin bir parçası...
edi: fatih kısaparmak'ın şarkımsı türküsü imiş...
bolu da hediyelik esya satan bir şirin magazadır.
dümdüz uzuun bir caddedir..ama yolun başından ne kadar nezih bir semte girildiğini anlarsınız.antalya'nın sakin caddelerinden bir tanesidir.***
haluk levent'in arkadaş albümünde yer alan güzel şarkılardan biri .
sözleri :

"Portakal çiçeği siniyor içime
Kalleş bir orman gölgesinde
Damlalar sorgular tüm bedenimi
Güneş şimdi tepemizde
Yetişmiyor sana sesim
Gel bitmeden nefesim
Duvarlar suskun sesine muhtaç
Kısıldı kısılacak sesim
Gel bana gel bana gel bana gel
Beyaz bir pencere karartır gözlerimi
Ve dik başlı şairin dizelerini
Padişah ferman verse kar etmez
Hayalin ayakta tutar beni
Yetişmiyor sana sesim
Gel bitmeden nefesim
Duvarlar suskun sesine muhtaç
Kısıldı kısılacak sesim
Gel bana gel bana gel bana gel"
antalya'da bir bulvar adı.
ters açı adlı eski bir rock grubunun sarkısı.
ankara çankaya'da bir sokak adı. hoşdere caddesinden başlayıp, mesnevi sokak'a kadar devam eder.
baharda insana yaşama sevgisi aşılayan, büyüleyici kokulu çiçek. yanyana dizilip kolye yapıldığında bütün odayı parfümüne boğacaktır.
en iyisi ve güzelinin muğlada bulunduğu (antalya'da değil yani) kokusuyla insana huzur veren portakal meyvesine ev sahipliği yapan kimilerince baharat niteliği taşıttırarak kullanılan bitkisel yaşam ünitesi...
mustafa ceceli'nin söylediği çok güzel bir şarkının ismi.
Adana'ya bahar yağmuru değince buram buram caddeleri dolduran mis koku.
odamı dolduran koku. müthiştir, hayatın en güzel yanlarındandır. özellikle akşamları daha yoğundur.
iyidir. çocukken yerdik inşaatın orda vardı. görünüşü filan duygusal şeysidir. (çocukken yediğimiz farklı bir çiçek de olabilir, kafam çok karışık.)
genellikle, çok benzediği için olsa gerek, yasemin, hanımeli kokusuyla karıştırılır.
yemek ve reçellerinize hoş bir tat ve koku sağlar.
ayrıca oda kokusu olarak da nefistir.
bir de bu çiçeği eski kadınlar sutyenlerine doldururdu, ya da hamamda kullanırlardı parfüm niyetine...
bahar aylarında doğduğum şehri mis gibi kokutan, ruhumu arındırıp enerji ve mutluluk veren kışın ortasında özlediğim en güzel çiçek..
limon çiçeğiyle birlikte turunçgillerin en güzel kokan çiçeklerindendir.
Taze ve hafif kokusuyla yaz aylarının en çok tercih edilen parfüm bazıdır ayrıca.
Benim için küçükken o güzel bahçede ailecek yapılacak kahvaltıların habercisiydi bu çiçek. Neyseki şu an oturduğum semtte de ciğerime bu kokuyu doldura doldura yürüyebiliyorum.

insanda kokusuyla mutluluk ve huzur duygusunu en üst seviyeye ulaştıran allah ın elinin değdiği çiçek.

görsel
Adana kokusu.
Nisanda Adana'da festivali yapılmaktadır. Bekleriz.
Antalya'daki en güzel semt ismi. Kendisi de güzeldir; sessiz ve sakin bir yer.
Dünyanın en güzel kokularından biri bu. Her dışarı çıktığımda burnuma çarpan kokusu ile beni bir kaç dakika bekletir, içime derin derin çekip yoluma devam ederim. Melatonin, serotonin, endorfin salgılamadık hormon bırakmıyor insanda meret.