bugün

ankarada yaşanan son olaylardan sonra meclise sunulan bir yasa teklifinin adıdır kendileri.

bir kaç örnekle:

* Polis şüphelenirse, istediği herkesi rahatlıkla durdurup arayabilecek

* Durdururken ihtarda bulunmayacak

* Gerektiği zaman, gerektiği kadar zor kullanabilecek.

* Parmak izinizi alıp fotoğrafınızı çekebilecekler

* Eğer şüpheli durumdaysanız, gözaltına alınana kadar sizi istedikleri kadar alıkoyabilecekler

kaynak:http://www.hurriyet.com.t...cusayfa/6582505.asp?gid=0
cok sukur dedirten yetkidir. Gec bile kalinmistir. hic kimse bana demokrasi bilmem ne demesin. bu kadar cok problemi olan bir ulkede polise kisitlama gelmemelidir.
polisi bir süs eşyasına çeviren saçma sapan düzenlemeden sonra yapılan normalleştirme calışmasıdır.
bir kolluk kuvveti olarak polis, teröre karşı gerektiği yerde gereken cevabı vermelidir.
buna polise verilen terör yetkisi demek, konuyu çarpıtmak için bir yerlerinden kan gelinceye kadar kendini kasmayı gerektirir.
biz zaten hangi demokrasiden söz ediyorduk ki, bu düzenlemeden sonra demokrasimizin tadı kaçsın. nerde görülmüş yalnızca egemenlerin hakim olduğu yerde demokrasi? ne zaman yaşanmış dünyada demokrasi? tüsiad diyorki:" x partisi bu seçmi kazanacak." hoop o seçimi x partisi kazanıyor. polis gidiyor sözde yasadışı olduğu söylenen eylemde insanları döverek öldürüyor, ortalığı savaş alanına çeviriyor, o halde hangi demokrasi a canlar?
silah kullanma hakları ellerinden alınınca kabzaları kaldırıp eylem yapan polislere bayram yaptıracak olay. onun dışında ise kişi özgürlüğüne vurulmuş en büyük darbe.

bunun adı polis devletidir. bunun adı fişlenmektir. artık polis sadece tipine ya da bakışına bakarak adam durdurabilecek, parmak izini alabilecek hatta kenara çekip dövebilecek sonrasında ise bu kanuna sığınıp elini kolunu sallaya sallaya gezebilecek.

daha bu bu özgürlük sağlanmadan gözaltında kaybolanları ya da milliyet reklamlarında bile anlatılan liseli kızın mini etek giyiyor diye okulun önünde tokatlanmasını düşündükçe insan daha da çok korkuyor. yapması gerekeni adam gibi yapamayan hükümet ve onun istahibarat organları hayatımızı yavaştan bir tecrit odasına tıkıyor. 1 mayıs'ta yapılan tatbikat artık gerçeğe dönüşüyor. her tarafa kamera koyup bizi gözetleyenler artık iyiden işin suyunu çıkarıyor.

siz meydanlarda gezin, palavralar sıkıp oy toplamaya çalışın. nasıl olsa artık memleketin asıl sahibi polisler. maşallah benim devletime...
zaten dünya kadar yetkisi vardı bu adamların ....
ne gerek vardı şimdi ? dedirten durum..
mesela kırmızı ışıkta keyfi geçme yetkileri var...
sonra bedava çorba içme yetkileri de var..
sonracığıma elktrik ile ilgili her türlü deneyi insanların üzerinde deneme yetkileri de var..
ha bi de maske takıp , masum vatandaşlara hem de kameralar önünde tokat atma yetkileri var...
en önemli noktası "Gerektiği zaman, gerektiği kadar zor kullanabilecek." bölümüdür. zira burada ne zaman zor kullanmanın gerektiği ya da "ne kadar" zor kullanmak gerektiğine kim karar verecek? al sana "beğenmediği siyasi görüşe saldırmak için polise yetki." (bu görüşü tahmin etmek pek de zor olmasa gerek)
içişleri Bakanı nın değişmesiyle beraber Türk Polis Teşkilatı nın da yetkilerinin geri verilmesi oldukca sevindirici bir haber..
polis teşkilatını sadece kendisine ve sapkın ideolojilerine bir engel olarak gören hastalıklı beyinlere anlatılması, gözlerine sokulması farz olan yetkiler.

demokrasi ve düşünce özgürlüğünü bahane ederek teror estiren dürzüler,

kameralar önünde polis tokatlayan sarhoşlar,

polise .iktir çeken kapkaç üyeleri,

bu ülkenin gerçekleri oldu. tüm yetkileri elinden alınmış polis teşkilatı ve kolları kırılmış yargı yüzünden sokaklarda yürümek haram...

özgürlükleri kendisine maske olarak kullanan bu kadar soysuzun olduğu bir ülkede elbet otorite bir gün gelecek ve boşlukları dolduracaktır...
yanınızda kız arkadaşınızla yürürken biri gelip size laf söylese ne olur?

cevabını verirsiniz.

bu kişi polis ise sizi arama, yere yatırma istenilenlere (normal bir vatandaşa vereceğiniz tepki gibi) karşı koyma durumunda vurulmanız gayet mümkündür, yeni yasa tasarısı bunu gerektirmektir.

kaşınızın altındaki gözünüzün rengi, derinizin üstündeki saçın şekli veya seyrekliği, kulağınızdaki bluetooth kulaklığın modeli vs. bir sürü şey sebeptir fiili bir polis tarafından şüphe çekmeye.

birde gerektiği halde vur emri durumu var. zaten türkiye de yapılmıyordu, yada el altından yapılıp öldürülen insanların yanına silah koyup bunlar teröristti diye gösterilmiyordu, yada dükkanlar bombalanmıyordu, polis devleti zihniyetinde belirli günlerin öncesinde evler, kurumlar vb,fotokopi ile çoğaltılmış (öyle birşey yok elbet hepisi orjinal el yazısı ve falancaların mühürleri ile tasdiklenmiştir) arama emirleriyle basılıp insanlar gözaltına alınmıyor tutuklanmıyordu.

denilecek olan bize neden dokumuyorlar kardeşim rahat durun o arkadaşlara verilecek cevap da....

"... önce geldiler sokagimizdaki cingeneleri götürdüler. Biz cingene deyildik, o sebepten olaya
karismak istemedim. Sonra geldiler yahudileri götürdüler. Biz yahudide deyildik, yine karismadim.
Sonra geldiler komunistleri götürdüler. Biz komünüstde deyildik, onlarda bizi ilgilendirmiyordu.
Sonra birgün gelip bizimde kapiyi caldilar. Ben kendilerinden deyilim diye tutuklayip götürmek
istediler. Karsi geldim, bagirdim cagirdim, etrafimdan yardim istedim fakat baktimki etrafta bana
yardim edecek kimse kalmamis."
(bkz: polis vazife ve selahiyetleri kanunu/#1699299)
demogoji uğruna sınırsız saçmalamayı göze alanların bile polis e ihtiyaç duyduğu göz önüne alınırsa, verilen yetkiler toplum huzuru için çook isabetli olmuştur.
teröristlerin elini kolunu salladığı ortamdan kurtulmanın ilk adımıdır.
hükümetin yine herseyi eline yüzüne bulastirmasidir.

bu ülkede polis okullarinin ve kolejlerinin ne yuvasi oldugunu artik bilmeyen kalmamistir

fethullah' a "efendimiz" diye hitap eden ve onun görüslerinin "yilmaz bekçileri" bu insanlarin özellikle siyasi olaylarda takindigi tavri da akli basinda herkesin bildigini düsünecek olursak bu yasa yine amacina ulasamamis, hatta yanlis hedefe yönelmis bir yasa olmustur

artik polis tipini, giyimini( türbanlilar degil tabii ki haliyle), düsüncesini ya da eylemini begenmedigi vatandasi belirtilmeyen kurallar çerçevesinda belirtilmeyen siddetle durdurabilecek ve onu "hirpalayabilecektir"
her ne kadar egitim düzeylerinde iyilesmeler olsa da türk polisi' nin egitim düzeyi ve durusu ya da olaylara bakisi tarafsiz duramayacak düzeydedir hala.

sonuç olarak belki "iyi niyetle" hazirlanmis bu yasa yine amacina ulasamayarak teröre vurdugu darbe kadar sivil hayata da darbe vurmustur.ancak sunun üstünde durulmalidir ki terörle mücadele için genel hatlari bu olan ancak daha kapsamli ve iyi kurgulanmis yasalara ihtiyaç vardir.
(bkz: polisi sag sol kavgalarinda tarafsiz sanmak)
çizgilerin ayirdina varamayanlarin çikardigi bir yasadir.
farkli boyutlardan bakılmalıdır olaya evet bakılmalıdır.dısaridan 15453415 kilo c4 patlayıcısı tasiyan bi teroriste benzeyen vatandasimiz ne yapicak.a polisi 46 gozaltina alimindan sonra bu vatandasin temiz birisi olduguna kanaat getirdi b polisimizin basi kelmi oda minimum 46 gozalti durumu yapicak boyle bi kısır donguyede sebep olabilir elbet ama olay tamamiyle türk polisinin insiyatifine kalmistir.
türkiye hiç bir zaman sıradan bir demokrasi olamayacağından polise verilen yetkilerin dengelenmesini sağlayacaktır. bugün türk polisinin elini kolunu bağlayan vazife ve salahiyetleri kanununun böyle bir revizyona ihtiyacı vardır ve derhal yasalaşmalıdır.
çünkü türkiye'de: başka hiç bir coğrafya'da olamayacak bir terörizm damarı vardır ve bu damardan akan kan yalnızca güvenlik güçlerinin yetkilerinin ve gücünün arttırılmasıyla kontrol altına alınabilir.
kolluk kuvvetleri elbette demokratik tavırların dışına çıkmamalıdır ve bu kanun da demokrasi çerçevesinde kalmalıdır. sivil vatandaşların canını sıkmadan suçla ve suçluyla mücadele edilmelidir.
bilincsiz ve kontrolsuz mudaheleyi seven insanlari sevindiren olaydır. ben hoslanmadım.
(bkz: ohh be)
http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=12371
http://www.haksozhaber.net/news_detail.php?id=1486
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=228342
http://www.yuzde52.org/index.php
buradaki haberleri gören okuyan nasıl haklı bulur anlamadığım bir durumdur...ülkede polis teröris olmuş halk napsın?
(bkz: Polise Vur Kır Parçala Yetkisi)

http://www.halkevleri.org...ylem=yazi_oku&no=2682
(bkz: devlet terörü)