bugün

"platonik aşk" denilen ve sağlıklı insan ilişkileri içinde tanımlanamayan garip ve ilginç ruh vaziyetinin tam bir hastalık olduğunu ifade eden iddia.

Zannımca hormonların dengesizce çalışmasından dolayı oluşan psişik bir hastalık olsa gerek. Ama zaten aşk da bunun biraz daha eli yüzü düzgünü değil mi? Evet öyle.
Oda bir çeşit hastalık yani.

Bana göre insanlar aşık olmamalı. Yıllarca verilmiş emeğin, vefa nın, sadakatin ve saygının eseri olan sevgiyi yaşamalı.
yıllardır illetinden kurtulamadığım hastalık. başkaları olsada bitmiyor arkadaş.
platonik ask psisik bir hastalik degil asik oldugun insana cesitli nedenlerle bunu aciklamama durumudur.
sen birine bağlanırsın ama o sana bağlanmaz. bağlanan kişiye de platonik aşık denir ki bence hastalık falan değil garibimin
hastalık olarak bakılsa da aşkın en tatlı halidir.
aşkın her hali hastalıktır.
Aslında aşk denemez, zann ile alakalı bir durumdur. Kişi aşığım zanneder. Bu sebeple gerçek aşk için göze alınmışlıklar destanı yazmaya kalkışır. Birkaç vakit sonra aklı başına gelir. Öküzlüklerine hayıflanır.
Psikaytristlerin tedavisini bildiğidir.
Platonik aşk tedavidir. Bazı zırcahiller platonik aşkı yanlış biliyor. Platonik aşk "karşılıksız aşk" filan değildir. Bu tarih boyunca gelen zevatın platon'un hayatına bakarak uydurduğu kuyruklu bir yalandır.
işin aslı şu: platon kendisi bizzat sevgiyi, aşkı tanımlar. Ona göre aşk, fani, geçici, sığ bir aşk değildir. Platon'un aşkında aşık olunan kişinin kıymeti harbiyesi pek yoktur. Aşk önemlidir. O yüce bir erdemdir. O duyguya sahip olan manevi olarak bir çok merhaleyi aşmaya namzettir. Bizim sofilerin "ilahi aşka" tutulmaları Eflatun'un anlattığı aşka çok muvafıktır. Kendisi divan edebiyatı zamanında yaşasaydı muhtemelen Fuzuli'ye rakip olabilecek derecede güzel bir aşk şairi olabilirdi. Adını da "Eflatunî" koyardı ki değme divan şuarasına taş çıkardırdı...

Yani buradan hülasa, platonik aşk, çarpıtılmamış gerçek manasına göre tam anlamıyla ruha bir merhem, bir tiryak, harikulade bir ilaçtır. Bunu idrakten aciz olanlar bu gerçeği değiştiremez. Dağılın.
Hala platonik aşk denilen ıstıraba keyif gözüyle bakanlar davarmış ya, hasta oldum.
Yanlış. Platonik aşk en güzel olanıdır, en güzel duyguları o zaman beslersin. Karşılıksız seversin, bazı şeyleri yaşayıp " ya ben böyle istemiyordum " diyerek hayal kırıklığına ugrasmazsın. Karşındaki insanı kendi hayalindekiyle birleştirip öyle hayal edersin, öyle seversin.

Kim ne derse desin, en güzel ve belkide tek aşk budur.
Kendini degersizleştirmedir,hafife almadır,yazıktır yapmayın bunu kendinize.
o zaman bu hastalığın bağımlısıyım aga, her defasında metroda platonik takılıyorum.
sonunda üzülen taraf olurusnuz. Her zaman.
belli bi yaşa kadar kronik olarak görülen, daha sonra yavaş yavaş körelip yokolan enfeksiyon türüdür.
Kimilerinin bağımlı olmasından dolayı açık seçik hastalıktır.
evet, düşünsene hele hele hiç var olmamış birine aşık olmanın ben bir tür koma olduğuna inanıyorum.
ayrıca platonik aşk kişinin başkasını sevmesi olayı değil, bizzat kendi kendini sevmesi olayıdır.
Platonnik ask dusuncesi:
Bir gun sozlestik bulusmaya ben gitmedim oda gelmedi.
öyleyse ilacı nedir? platonik aşıklar ne yapmalı?
bir hastalıksa ilacı olması yüksek bir ihtimaldir. o yüzden buradan tüm isviçreli bilim adamlarına, rusya'daki dayıma, çin'deki kuzenlerime selam gönderiyorum. -diğer iki selam alakasız ama hadi neyse -
çünkü platonik aşk, hormonların mantığı kapı dışarı ettiği aşktır.
Doğrudur.

Sinan akçıl'ın hastasıyım.
platonik nefret te aynı özelliktedir.

sinan akçıldan nefret ediyorum.
evet, bir şeylerin kötü de olsa karşılığı olmalıdır. kendi hayal dünyada bir şeyleri yaşıyor olmanın gerçekle ilgisi yoktur.
piskolojik sorunlarında temeli gerçekten kopmadır, yani kişi acı çeker gerçekten uzaklaşır ve hayal dünyasında kendi kendini tatmin etmek için hayal kurar, işte platonik aşkı hastalık yapan da budur.
Platonik aşk özgüven yetersizliğidir bence eğer hastalık niyetine geçer doğrudur.
güncel Önemli Başlıklar