bugün

togg yerli ve milli otomobilleri konusunda ümmetimizin bilmesi gereken gerçek...

hayırlı kandırılmalar...

biliyorsunuz yerli ve milli otomobillerimizin dizaynını dünyaca ünlü italyan pininfarina firması yaptı.
ben şahsen beğendim otomobilleri.
(bkz: yerli otomobil/#42621521)

lakin otomobilleri dizayn eden pininfarina'nın bir başka yaptığı işi görünce kandırıldığımızı anladım.

şimdi sizlere vietnam'ın yerli ve milli otomobilleri vinfast'i göstereyim;
görsel

bakınız türkiye'de eylül 2018 de çıkan bir haber;
"Pininfarina imzalı VinFast Sedan ve SUV ortaya çıktı..."

https://tr.motor1.com/new...uv-pininfarina-tanitildi/

görsel

bunlar da bizim yerli otomobillerimiz;
görsel

vietnam'ın vinfast'i ile bizim togg otomobilleri birebir aynı.

hatta şöyle yapalım.
görsel
görsel

demek ki pininfarina bizim yerli ve milli otomobilimizin aynısını birkaç sene önce vietnam için dizayn etmiş.
başka bir ülke için dizayn ettiği otomobilde birkaç küçük dokunuş yapıp aynısını bize kakalamış.

biz de ülke olarak gurur duyduk bugün yerli otomobille.

milyonlarca euro harcamak, ama sürekli kandırılmak...
kandırılmak bunların fıtratında var...
Ulan Bir işi de siki çarşafa dolamadan bitiremiyorlar anasını satayım. Gene kandırılmışız, şarşırdık mı genşler?
Ulan dizayna o kadar para verdik bari birebir çalmasaymış hırsız italyanlar.
baya baya farklı olan tasarımlardır.

lan araba dediğin tekerleği var dikiz aynası var ne kadar değiştirebilecen. mis gibi tasarımlar işte. klasik türk bok atması.
ya vay amına koyayım ya. harbiden amına koyayım yani.

görsel
siz bu arabaları mı birbirine benzettiniz lan? sizin gözünüzün retinasını sikeyim.

size siken yaranır.

hiç boş yere ''katma değerli ürün üretelim, aman üretelim yaman üretelim'' muhalifliği yapmayın artık.

Yeter ki Erdoğan yıkılsın muhalefeti ülkenin ağzına sıçtı be.

kusura bakmayın foto editi biraz boktan oldu ama siz de siktir olup elinizin altındaki cihazdan karşılaştırabilirsiniz.

görsel
birilerinin olmasını çok istedikleri şey.

öncelikle böyle düşünen kişileri acil göz doktoruna gitmeye ikna etmeliyiz. yazık. gider uzun saçlı bir adama filan denk gelirler, adamlar s.ker bunları, yazık olur. ayrıntıları göremediği için insanların başlarının belaya girmesini istemeyiz.

peugeot 3008'e de benziyor, audi q7'ye de benziyor suv en nihayetinde illa ki, silüet olacak birbirine benzeyecek aq. ama detaylarında bir sürü fark var, bunu sen göremiyorsan senin problemin.
görsel
görsel
görsel
görsel

Vay amına koyayım be. Sadece vinfast'ten çalınmamış, porsche'dan, Jaguar'dan ve Audi'den de çalmışız! Ula kim kimden ne çalıyor?

Bu markalar kafayı yemiş hep, bizim modelimiz deyip sunuyorlar nomıssızlar...
Range rover’ın Velar modelini de ekleyin o da bizden çalmış hayin naziler :d
Eeee demek ki neymiş? Pazara güçlü bir tasarımla girmek için güçlü tasarımlar seçilmiş ve bunu diğer büyük markaların seçimlerinden de anlayabilirsiniz.

Geçin böyle boş eleştirileri.

Deyin ki, kardeşim önemli olan batarya. Bu işi ne yapacaksınız?

Diyelim ki Zorlu ve Gsr 4.5 milyar dolarlık anlaşmayı yapalı yıllar oldu.

Deyin ki motoru nasıl yapacaksınız?

Diyelim ki hali hazırda elektrikli motor üreten firmalarımız var. Ki bunlar gemiden tutun dronelara kadar elektrikli motor üretiyor.

Yahu yapın eleştiriyi ama biraz mantıklı eleştiri yapın. Biraz sektörü okuyup tanıyın.

Bakın ben projeyi destekliyorum. Olursa bana yarayacak tabii ki desteklerim ama eleştirecek olsam sizden daha iyi eleştiririm.

Mesela, Bu bi akıllı araç olacak. Haliyle bi işlemci gerekecek. işlemci üretebilen bi firmamız var mı? Sanırım yok.

Tesla Nvidia'dan sonra Samsung'dan alıyor. Bakalım biz ne yapacağız.
Kim kimi çalıyor herkes kendi payına...
Arabayı ilk gördüğümde aklıma direkt Porsche cayenne geldi.
Arkadaş siz cidden gerizekalı mısınız yoksa taklit mi yapıyorsunuz? 2.el oto pazarında dolaşır gibi analiz yapıyorsunuz ameke. Arkasına Osmanlı tuğrası koyup tüp taktırmaya da çalışırsınız siz.
Köpek balığı anten, tavanla tümleşik spoyler ve birleşen arka stop farları suv tarzı araçlarda yeni trend, herkes böyle yapıyor artık.

Bak mesela Mercedes w205 kasada döşe Çin malı tabletmiş de sanayide takılmış gibi lüzumsuz bi ekran koydu. Bok varmış gibi tüm markalar tüm modellerinde aynısını yaptı. Halbuse çoğ nahoş bi gorüntü, dizaynın erğonomisini bozuyu.
https://twitter.com/Comte.../1210812173930229761?s=19
Gözünüze sokayım afedersiniz. Evet tüm otomobiller birbirinin aynıdır. Hepsi.