bugün

normal erkektir.önemli olan güzel pilav yapabilen erkektir.

ilk bir kaç denememde pilav lapa gibi oldu.ev halkından ben hariç kimse yemedi.
bu böyle süre-gidecek derken, aslında her şeyin su miktarında olduğunun farkına vardım.
katılan su miktarı işin sırrıydı. hell yeah \o/.
Aşçıdır.
yalnızdır.
bekar evinin kıymetli insancığı.
pilav satıcısıdır, el arabası ile pilav satar. ya da fetullahçıdır.
içli köfte yaparak gördüğüm ve arttırdığım klasmana mensup erkektir.
normaldir.
pilav yapabilmek ölçüyü tutturabilmek ile alakalı bir durumdur ve erkeklerin kadınlardan daha güzel yemek yapabildikleri kanısındayım. Etrafımıza baktığımızda birçok restaurant, lokanta gibi yerlerde hep erkek aşçılar görmekteyiz.
(bkz: route 66)

ibret aldım ulan.
Bir iki kez yapıldığında öğrenilecek pilavı yapabilen erkekten başka bir şey değildir.
araba süren kadından çokta fazlası olmayan erkektir.
markette satılan pirinçlerin ortalaması 1 e 2 su alır. işin püf noktası pilavın yağını esirgemeyeceksin ve yağda 5-10 dk kavuracaksın ki yağ her pirince işlesin ve lapalaşmasın.
ben değilimdir.
ne zaman yapsam lapa gibi oluyordu, bugün daha kararlı deneyeceğim.

gazam mübarek ola; https://youtu.be/yNbP6-RDg7I?t=30
(bkz: aa bu benim lan)
yanına köfte de kızartırım. gelin istiyosanız. ya da gelmeyin ne gelceksiniz ? pilav da yapmadım zaten. *
bugüne kadar bir kez olsun ölçü kullanmadım. basittir pilav yapmak.

işin sırrı pirinci güzel kavurmaktan geçer. kırmadan dıştan içe çevirerek kavuracaksın. kavururken bir tutam tuz atacaksın ki pirinçler kırılmasın. sonra kenarda kaynattığın dinlenmeye bıraktığın suyu alacaksın ve yayvan tencerede yayılmış halde duran pirinçlerin üzerini 1 cm geçecek kadar su koyacaksın. burası biraz tecrübe işi, ben tarifle yaptığımda kıvam asla tutmaz ama göz kararı asla yanılmam. pirincin cinsi çok önemli, ne kadar su çekeceğini anlayabilmek lazım.

bulgur içinse pirince göre daha fazla su koymak gerekir suyu çok çeker. bir de meyhane pilavı modunda hafif ıslak yapacaksanız zaten bütün suyu çektirmemeniz gerekiyor. ayrıca çoğu kişi bulguru kavurmaz, ben kavururum. daha lezzetli oluyor.

ve son olarak mümkünse et bulyonla tatlandırın pilavlarınızı.
Zor değil ki be. Tarifine bak yap, moron değilsin heralde.
Pilav pişirmek makarnadan daha kolaydır. Sadece ocakta unutmayın yeterlidir.
benim babam kaç yaşına gelmiş hala yapıyor. zor bişey değil canlar. iyi erkektir.
benimdir efenim o. aslında çok basit bir iştir bence herkes bunu başarabilir.ilk denememde abim de bu eşsiz lezzeti tadma fırsatı buldu ve" oğlum sen bu pirinci direk torbadan tabağa mı döktün? pişirseydin belki tadı daha güzel olurdu amk" gibi bir tepki verdi.sanırım çok beğendiğini belli etmek istemedi.zamanla insan daha güzel yapıyor.bir de osmancık pirinç kullanın daha güzel oluyor.
Güzelce kavurmadan evvel iyice yıkamak ister pirinci. Yıkama suyu şeffaf olana kadar yıkanmalı ki, nişastasını atsın, yabış yabış olmasın mübarek.
Sanki pilav yapmak çok zor bir şeymiş gibi abartılmaması gereken erkektir.
pilav ve çorba... ana yemek nerde? hadi geldik ne yiyecez?
Benimki meyhane pilavidir, rakinin yanina.
Sadece pilav mı karnıyarık yapabilen erkekler bile vardır.

Evet benim.

(bkz: öğrenci evinde yaşamanın faydaları)
görsel

görsel
aşçıdır yoksa yapamaz.