bugün

(bkz: mitoloji)
biraz yalancı biraz şizofren ama son derece zeki ve tutarlı oldukları kesin...aksi takdirde binlerce insanı inandırmak kolay iş değil...toplum psikolojisini nasıl yöneteceklerini çok iyi biliyorlarmış.
Yani başlığı açan adamın nikinden anlaşıldığı üzere boş işlerle uğraşan kişidir.
müşriklere göre her ikisidir...

mü'minlere göre allahın kulu ve elçisidir...
yalancı değil şizofren. ayrıca sadece peygamberler mi şizofren?
mesela ortaçağda bir köye giden engizatörleri düşünelim. bu adamlar köye girip büyücülükle suçladığı kadınları diri diri yakıyor. korkudan herkes birbirini ispiyonluyor. sonra bunlar yöntem olarak büyücü anlaşılması üzerine bir takım akıl dışı uygulamalara başvuruyorlar. ancak kimse büyüyü inkar etmiyor.
mesela mekkeye gidelim, tarih 7 yy olsun, bir arap mağaraya giriyor ve aman christ o da ne?
mağarada melek görüyor. bakın burası enteresan olabilir fakat şurası daha enteresan. gelip bunu anlatıyor. halk ne diyor?
kimi inanıyor tamam ama inanmayan müşrik ne diyor?
allah gönderse meleğe gönderirdi diyor. yani bildirse melek bize anlatırdı diyor. o yüzden kabul etmiyor. fakat müşrikler peygamberliği veya meleği inkar etmiyor. sadece bu olaya inanmıyor.

tabi örnekler çoğaltılabilir. burada anlatmak istediğim şey halkın da bu tür şeylere inancı olduğu. bugün mesela biri ben mağarada melek gördüm peygamberim dese( ki peygamber olduğunu söyleyen, allah olduğunu söyleyen, ajan olduğunu söyleyen bir sürü şizofren çıkıyor) hemen ne yapar halk?
la bi siktir git değip onu psikiyatriste yollar. tabi duyarlı bir kardeşimizse, yoksa ben allah ım diyeni linç de edebilir bazı sevgi dini üyeleri.

o yüzden yalancı demeyelim çünkü insanları peygamber olduğuna inandırmak için pekte yalan söylemeye ihtiyacın yok. bugün var ama o gün yok.
sorulan bu suale cevap sen gerzeksin diye gelebilir.
şarlatandırlar. anlattıkları saçmalıklara inanan bir sürü gerizekalı vardır. misal tayyip birkaç yüzyıl önce olsaydı peygamber olurdu ve bir sürü inananı.
Çoğu dinde olduğu gibi aile ve çevre etkisiyle herhangi bir dine mensup olan bireylere sesleniyorum. incil'in değiştirildiğini düşünen ey müslümanlar sizin kitabınız ne farkı var ikisini de Tanrı göndermedi mi? ısrarla bir şeylere körü körüne inanmayın lan. Peygambermiş, evliyaymış bilmem neymiş. Doğa üstü ne gördünüz bugüne kadar da geçmişte olduğunu düşünüyorsunuz ?
Allah ın elçileri ve en sevdiği kullarıdır.
ikiside değildir. Sadece çok zeki adamlardır.

Arap yarım adasının en saygın kadınını kendisine 937363. Eş aldı adam kendine bu işin sayesinde.

Hayvan tüccarı bütün hayvanlarını sattı.

Ayet indirdim dedi evlatlığının karısını kendisine aldı. (Hz zeyd’in karısı) ayeti ilgilenenlere atabilirim.

Evinde çok konuşanlara özel ayet bile var.

Saygı duyuyorum adama ama size duymuyorum.
Farkını çözemediğim denklem.
Alalım bu ibneyi bunu yazan arkadaş şizofren.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar