bugün

19. Yy ın ikinci yarısında kurulduğunda cihahahan devletimizin okuma yazması olmayan paşası vardı. Hahaha, çomarlar sizi.
peugeot firmasının ayakta duran aslan logosunu seçmesinin nedeni şirketin 32 bin yıllık stadel aslanı’nın bulunduğu stadel mağarası’na 300 km mesafedeki bir köyde kurulmuş olmasıymış.
Renault' tan sonra Fransızların ürettiği en iyi arabalardandır. Favorim 206 sedan.
citroen ile birlikte özellikle 2015 öncesi modelleri pek sanayi seviyor.
1810 yılında kurulmuş dünyanın en eski araba yapımcı firması.
Bir ara bizim ev yeni 508'e çok niyetlendi.
Ben bile heveslendim ama sonra vazgeçirdim.

Peugeot tasarım ve teknolojik oyuncaklar ile cezbetse de kaliteli bir marka değil.
3008, 5008'ler de ilk çıktığında revaçta idi, sonradan duruldu.

Volkswagen, Ford, Toyota ile kıyas etmek bir yana dursun Renault bile kaliteli olmamasına rağmen binek sınıfta (Megane, talisman, kadjar, koleos) Peugeot'dan kalas ama daha derli toplu, daha az sorun çıkaracak, daha az baş ağrıtacak bir marka derim hep.
Geçen sözlüğe de yazdım.

Velhasıl eski olaylara ek 508'lerin -en azından bir kısmında- tavan yamukluğu ortaya çıkmış. Ekşide vb.
Küçük kardeşim bugün gelmiş "abi hissettin mi" diye soruyor.

Orta segmentte Ford, Toyota, Volkswagen'den şaşmayacaksın.
Tutulmama riskini göze alacaksan Mazda gibi uzakdoğululara da bakabilirsin.

Hatta verdiğim para belli, beklentim belli dersen Renault, fiat ve Dacia da bakabilirsin.
Ama oldum olası Peugeot bana güven vermez.

Peugeot satın aldıktan sonra Citroen ve opel'e bile mesafeliyim artık.
Otomobil harici motorsiklet ve bisiklet de üreten bir firmadir.

Avrupa'nin en cok satan ikinci otomobil markasidir (birincisi volkswagen).

Dizel motorlari dayanikliligi sebebiyle bircok baska markalar tarafindan da kullanilmaktadir.
(bkz: Ford) (bkz: volvo) (bkz: mazda) (bkz: jaguar) (bkz: land rover) (bkz: toyota) (bkz: fiat) (bkz: suzuki) (bkz: lancia)

Bünyesinde opel ds ve citroen gibi diger otomobil firmalarini da barindirir (bkz: Psa).
her zaman bir şekilde bir karın ağrısına sahip marka. daima bir yerlerde bir arızası vardır.
az önce 210 yıl önce kurulduğunu öğrendiğim, fransız otomobil üreticisi.
şuan da 210. yılını kutlamaktadır.
kurucusu Armand Peugeot'tır*.

aslen 1810 yılında kurulmuştur. 1890 yılından beri otomobil üretmektedir.

https://twitter.com/Peuge...tatus/1309032323187433472
3008 modeli suvları çok iyi.
yahudi mercedesi diye de anılır.
3008 ve 5008 ile büyük çıkış yakalayan hatta yok satan marka.

büyük konuşmayayım ama muhtemelen ömrüm boyunca tercih etmeyeceğim. hatta genel olarak tüm fransız markaları diyebiliriz.
ingiltere'deki lakabı poogeot kendisinin.
Ben nışanlıyken bende 5 yıldır bindiğim 98 corsa, kayınbiraderimde de 2001 206 vardı. Ben evlendim, 1 sene kirada oturup borcumu ödeyemediğim için arabamı sattım. Yeni sahibi izmir'den geldi. Binip izmir'e gitti.

Benden sonra da kayınbirader sattı arabayı. Araba arızalıydı. Alacak adam itekleyerek aldı. Çekiciye yükleyip götürdü.

Garip olan kısım ise bu durumu kimsenin garipsememesi oldu.
fransızlar az yakar başka bir espirisi yok. ama arıza kronik derdi bitmez. kardeşi citröen daha beterdir.
tasarımlarını beğeniyorum ama gerisi dert. yakıttan kazanır sanayi ye verirsin hesabı.

106, 206 ile isim yaptılardı özellikle gti ve 206 lar otomatik vitesler kadınların hayali idi. otomatik vitesleride pek sağlıklı değil. günümüzde suv ile atağa kalktılar. aslında çok fonksiyonlu donanımlı sportif tasarım olsun güzel arabalar ama bozulmasa.
Son çıkarılan 508 modeline hasta oldum resmen ama önce bir gamsız kesim alsın binsin kronik arızaları yoksa ilerde (10 yıl sonra) düşünürüz almayı.
Silecek arızası veren 508 modeli. Kendi kendine yangın çıkaran 307 modeli meşhurdur.
Tasarımı ile çağ atlamıştır, arıza demiş üstte bir yazar.

Bir söz vardır, ucuz etin yahnisi yavan olur.

Ayrıca 301 modeli Türkiye piyasasında en az yakan araçlar listesindedir..
piyasa değeri 17 milyar euro olan fransız otomotil üreticisi şirket.
Bisikletlerine laf yok.
Türkiye de fazlasıyla bulunan arabalardır. Dış görünüm, iç tasarım, performans açısından vasat olan beş para etmez arabadır.
Dünyanın ilk ve en eski araba üreticisidir.
1810 da kurulmuştur.
Pişmanlıktır. Tecrübeyle sabit....
Bizim cipin yanına 206 alayım diyorum. (bkz: cip)

Şöyle 4 kapılı, 10k para harcayıp güzelce modifiye edip eski günlerime dönmek istiyorum. Takla atana kadar binerim artık.
Peugeot ile ilgili sağda solda bilip bilmeden ortaya atılan "fransız arabası çöptür" den başlayıp, "peugeot alınır mı abi yau?" ya varan saçma yorumlar mevcut. Ben bu konuyu epey bir araştırdım. Nereden başladığını, kimin çıkardığını, neden böyle denildiğini vs. Şuraya pisleyeceğim affınıza sığınarak.

Peugeot sözlükte de yazıldığı üzere, çok çok eski bir şirket. ilk otomobil üreticilerinden. otomobilden önce de at arabası falan üretmişler hatta. çekirdekten yetişmiştir yani bu aslan.

bir başkasının bahsettiği gibi, efsane iyi olan modelleri vardır. 505 mesela, 206 ve 406 da onlardandır. keza efsane kötü olan modelleri de vardır. 307 mesela. O hakikaten çok kötüdür ve Peugeot'nun her yerde konuşulan kötülüğünün de sebebi bu modeldir biraz. patlayanı, su alanı, götü toplayamayanı vs. her pisliği var bu modelin. Marka da o süreçleri çok kötü yönetmiş, bir türlü "taam, taam iade edin o zaman hadi, topluyorum hepsini" dememiş. Halbuki toplasa 1000 tane araçta sorun ya çıkar ya çıkmazdı. Adamlar bu arabadan milyonlarca sattılar oysa.

Neyse...

Gelelim bu dedikoduların özüne. bak kardeşim, Peugeot avrupanın en çok satılan otomobil markasıdır. Öyledir, ister inanın ister inanmayın. Arabaları Fransanın kırsalındaki bozuk yollara da dayanıklı olacak şekilde yapılmıştır. Oralardaki yollar da hani epey kötüdür, bilen bilir. Şehirlerdeki arnavut kaldırımı benzeri taş yollara göre yapılmıştır. Bunlara dayanabilen arabadır yani Peugeot. Fakat bu aslan parçası kariyerinin bir noktasında "ulan biz niye ABD'ye gitmios?" diye bir düşünmüşler ve oraya da bir el atmaya karar vermişler. Ama ABD pazarı, regülasyonları vs avrupadan çok başka olduğundan, bu adamlar orada bir türlü tutunamamışlar. Hatta o efsane 505 modeli de bu dönemde yapılmış.

Peugeot ABD'de neyi yapamamış bilio musunuz? ABD'liler büyük motorlu, büyük arabalar isterler. Aldıkları arabalar ömürlük olsun isterler, öyle 5 yıl'da bir araba değiştirme fikri onların çok benimsediği bir şey değildir keza, çok uzun yollar yaparlar. Çünkü örneğin Newyork - Los Angeles arası uçakla 6 saat gibi bir şey, düşünebiliyor musun? senin yaşadığın ülke gibi değil yani, sen uçağa bin, 1 saat sonra ülkenin öbür ucuna gidersin, ama ABD öyle değil, adam bi biniyor uçağa, dünyanın öbür ucuna gidiyor ülkenin öbür ucuna gitmesi için. -ABD'deki seri ilan sitelerine girip bakarsanız yüksek kilometreli araçları görürsünüz zaten, yol yapmayı severler.

Peugeot'dan (ve hatta Renault'dan) da bu ihtiyaçlara karşılık vermesini beklemişler. ama avrupanın yollarına, insanına göre araba yapan bu adamlar afallamışlar, ne yaptılarsa büyük motor, büyük arabayı yapamamışlar. yapabildikleri en iyi şey 505 olmuş. Mükemmel görünen, premium bir iç dizayna sahip olan, aşşırı rahat ama tam ihtiyacınız olduğu anda bozulan bir araba yapmışlar. En azından öyle nam salmış bu araba ABD'liler arasında.

E tek modelle -ve sorunlu bir model- koca ABD pazarında tutunamazsın. ABD dediğin bambaşka bir dünya, orada doğru mağaza ve yetkili servis sayısına da ulaşamazsın. Ulaşamadılar da zaten. ABD'de Ford, GM gibi büyük markalar dışında son dönemde başarıyla tutunabilen tek marka var malumunuz, Tesla. Onların da nelerle uğraştığını bilen bilir. O da ayrı bir yazının başlığı olsun.

Bu faillerin üzerine aslan ABD'den ayrılmaya karar vermiş. Ama bu sırada da küçük kardeşi Citroen'i satın almış. Citroen'in bir yarası var. 2. Dünya savaşı sırasında Fransayı işgal etmeye çalışan nazilere yardım etmiş, onları desteklemiş bu marka. Peugeot da tutmuş bunları satın almış. E almanlar durur mu? Avrupa'da kendilerine rakip olmak üzere olan bir marka geliyor. Başlamış pis PR oyunlarına. Yok efendim fransız arabaları tırttır, yok öyledir yok böyledir. Üstelik burada bel altı da vurmuş, citroen'in nazilere yardım edişini falan da kullanarak tüm fransız arabalarını kötülemiştir. Sanki nazinin kendisi, kendi değilmiş gibi...

Bu arada, Peugeot'nun ve fransız arabalarının kötü namına en büyük katkıyı da Renault yapmıştır. O kadar kötü arabalar üretmiştir ve bugün de üretir ki... NCAP testlerini falan inceleyebilirsiniz. Rezalet sonuçlar verir Renault'lar. En iyi modellerinden biri olan Talisman'ın bile kaporta boşluklarını sarı köpükle falan dolduruyor mesela bu adamlar. Neymiş, yalıtım oluyormuş. Ulan!

Peugeot dünyanın en iyi dizel motorlarını üreten markadır. Bu motorlar o kadar iyidir ki BMW - Mini ve Ford Avrupa bu adamlardan motor satın alır. Bu dizel motorlardaki emisyon oranları da başka üreticilerin hepsini solda sıfır bırakmıştır. Keza son dönemde geliştirdiği Puretech benzinli motoru da acayip bir şeydir. 4 silindirli motorun performansını ve hatta daha fazlasını 3 silindirli motordan çıkarmayı başarmıştır mesela. Üstelik bunu yaparken motor hacmini de -doğal olarak- küçültmüş, aracın daha az yakıt tüketmesini sağlamıştır.

Ama bu başarıları görünmez, bilinmez. Dedikoduları dinler bizim insanımız.

Fransız arabalarını sıralamak gerekirse Peugeot - Citroen - Renault olarak sıralamalıyız. Renault'ya zaten bulaşmayın da...

Ha bu arada Citroen'in 60'lı yıllarda ürettiği DS modeli de efsanedir. O arabada kullanılan teknolojiler bugün bile bir çok arabada yoktur mesela.

Sonuç:

Ben 3 yıldır bir peugeot 5008 kullanıyorum. Arabanın performansı çok çok iyi. O cüsseye göre o yakıt tüketimi de efsane. Yeniledikleri 5008 SUV'deki teknolojiler de oldukça iyi ve günü yakalamış durumda. Bütçemi ayarlayabilirsem elimdekini satıp onu alacağım.

Ama Peugeot Türkiye ve bayileri epey tırt. Yedek parça stoğu konusunda çok kötüler. Fiyatları da biraz yüksek. Aracın mekanik sorunlarını sanayide hallettirmenizi, yetkili servisten uzak durmanızı tavsiye ederim.

Elektronik sorunları olduğunda ise aman diyeyim yetkili servise gidin, sanayide falan kurcalatmayın arabayı. Zira bu arabaların her şeyi elektronik, ve sanayideki ustalar bir şeyi düzelteyim derken bambaşka yerleri bozabiliyorlar.

Yetkili servisler arasında istanbul'daki Nev iyidir, pahalıdır ama iyidir. Baykaralar'dan uzak durun. Dağıttıkları arabayı toplayabilmekten aciz bu adamlar ve bir aile şirketi olduğu için de baya kötü bir üst yönetimleri var. Bulaşmayın.

Peugeot'nun otomatikleştirilmiş vitesleri -diğer markalarınki kadar- sorunlu bu arada. Bu otomatikleştirilmiş şanzımanı iyi olan araba varsa beri gelsin. Bu bir ara teknolojidir ve doğal olarak sorunludur. Peugeot da bunu kullanmıştır. Yapacak bir şey yoktur. 100.000 km'de bir gidip volan, baskı balata falan değiştirmen gerekir. Mecbur. Vites geçişleri de hissedilir. Olur o kadar, manuel vites kutusu var çünkü.

Böyle... bok atmayın yani. bilenden dinleyin. 307 alanlara ve o sorunları yaşayanlara saygım sonsuz. 307'ye bulaşmayın abi. O çok kötü. Ama 8 serisi iyidir. 208-308-5008-3008 vs vs. Bunlardan korkmayın. i-kokpit'li olanlar da çok güzel bu arada. Onlara mutlaka bakın.