bagzıları için binip indigi bir araç , asansör gibi , ama bagzıları için özgürlügün ve tutkunun simgesi. senin emrinde sana ufku getirebilecek ve seni ufka götürebilecek güzel icat.
ilk türk otomobili 1961 yılında üretilen devrimdir.
4 tekerli olup Ford tarafindan bulunmus olan tasima araci...
kendi kendine giden anlamini tasir...
otomobil en yanlış yatırımdır ama aynı zamanda onsuz da olmaz.
ilk otomobil nicholas joseph cugnot 1769 yılında buharlı bir otomobil yaptı fakat 15 dakika boyunca çalışabildi ve hızı 3.6 km idi( insandan daha yavaş ).

içten yanmalı motorla çalışan ilk otomobillerden biri de karl benz' in 1885 yılında yaptığı otomobildir. on yıl içinde benz fabrikası çok sayıda otomobil üretmiştir. benz velo modeli çok sayıda üretilmiş çok sayıda satmıştır.

rolls royce' un ilk lüks otomobili silver ghost 1906 yılında üretildi. bu araç güvenilirliğini kanıtlamak için hiç durmadan 24.120km yol kat etti ve tamir için sadece bir kere durdu.
bazi kizlarin ciddi ciddi takinti yaptiklari motor yigini. al kizim, al. sana da verelim bir tane, ne bu heyecan?
işe başlayan insanların ilk olarak almayı hedefledikleri şey. gece gündüz çalışır, patronlarından azar işitirler para biriktirirler otomobil almak için. stresten midelerini delerler. ama bir anda çalınınca da ortada kalakalırlar.
halen yüzyıllar önce icat edilmiş olan tekerlek üzerinde hareket eden aaraç.
insanları bir yerden bir yere taşıyan dört tekerlekli ulaşım aracı.
almanların yaptığı "şey"e denir.
istanbulda içinde tek kişiyle yola çıkması yasaklanması gereken ulaşım aracı. bir iki komşu birleşse de binse olmuyor mu? boşuna mı o kadar koltuk var içinde onun. doldurun işte...
ilgili linkler:
(bkz: otostopçu ol otostopçu al)
(bkz: istanbul trafiğine çözüm önerileri)
En fazla 95 kiloluk bir sürücü için en az 1ton'un hareket etmesi esasına dayanan alabildiğine verimsiz fakat hayatımızı kolaylaştıran vazgeçemediğimiz araçtır.
harika bir nazan öncel şarkısı. hele ki baharda, hele ki yaz arifesinde.
yan yana fotoğraf çektirelim albümünden. söz müzik her zamn ki gibi nazan öncel.
sözlerdeki keten helva, yanık ömer, çöp şiş ve yan yana fotpğraf çektirmke gibi detaylar ise tek kelime ile muhteşem.

bir kavuşturur bir ayırır yollar
bir ağlatır bir güldürür yollar

benim de yollarda aklım var
benim de hayatta gözüm var
benim de yollarda aklım var
benim de bu aşkta gözüm var

gel binelim benim otomobile
geze geze gidiverelim gene
ben şoförün olayım senin
tıngır mıngır gidelim her yere
ben keten helvalar isterim
sen yanık ömerim ol benim
ayran içelim
çöp şiş yiyelim
yan yana fotoğraf çektirelim

bir caydırıyor bir ayartıyor yollar
bir kandiriyor bir avutuyor yollar
manita yapmak için kullanılan bir taşıttır. özellikle sarışın hatunlar ayaklarının yerden kesilmesini çok severler.
sahip olunan markasına göre insana caka kazandıran
hızlı kullanılıp göt attıranların deli kanlı kabul edildiği fakat bu yolda kaza yapanların ve ölenlerin görüldüğü,duyulduğu halde aptal diye nitelendirilmesine sebep olan araç.
kilo ile satılsa diye iç geçirdiğim vasıta. içeriğindeki en pahalı materyal hangisidir? kaç kilodur? kilon kaça?
otoyolun kenarında devasa, ışıklı bir reklam panosu: "otomobil özgürlüktür!" diyor.
sonra kilometrelerce uzayıp giden, bir türlü akmak bilmeyen trafikte sıkışıp kalmış araçlara, araçların içerisindeki memnuniyetsiz suratlara takılır gözünüz. herkes dört tekerlekli hücresinde acınası bir teslimiyetle oturuyordur.

bir süre sonra içlerinden biri dayanamaz ve acı acı basmaya başlar kornaya. bir anda sağlı, sollu yüzler ona dönmeye başlar..

ne bakıyorsunuz lann! asıl deli olan sizlersiniz!
http://www.odatv.com/n.ph...nasil-uretiyor-1110111200

" Dünyada gelinen bu noktada, olaya farklı yaklaşmak gerekiyor. Bizim ülkemizde otomotivin yan sanayisi yok kibar deyimiyle arka sanayisi var ve bu adamlar, çevreyi kirletmek ve beyin-iş gücü ucuz olduğu için bu ülkede var. Otomotiv sektörü bir sömürü sektörüdür. Yapısal olarak Tekstil sektöründen hiçbir farkı yoktur. Bakmayın siz o havalı, içi boş üretim yönetimi modellerine vs... Ülkenin teknolojik gelişimine, birikimine katkısı olmayan bir sektördür. Al-tak, al-kullan modelidir. Çekirdek teknolojilere destek vermez, itici güç olmaz. Yıllardır hem fiyat hem de teknoloji olarak yerinde sayan bir sektördür. Bu ülkede yatırım yapılacak tek sektör tarımdır. Otomobil projesi, birilerinin işkembesine hizmet edecek olan boş bir hayaldir. Bu konuda başarılacak birşey yoktur; parayı koyarsın otomobili yaparsın. Artık geçti otomotiv sektörü ile bir yere gelme olayı. Bu ülkenin başarması gereken ilk şey kendi buğdayını üretebilir ve dışardan almaz hale gelmektir. Kendi tohumunu üretir hale gelmektir, yurt dışından gelen genleriyle oynanmış tohumları binlerce üreticiye dağıtıp ülkeyi zehirlememektir. Gelelim projenin kimlerin elinde olduğuna... Bir fıkra var: tilkiye kümesin bekçiliği görevi verilmiş, ne kadar ücret istediği sorulmuş, tilki gülmekten söyleyemiyorum ki demiş. OSD: elinizi tutan mı vardı bunca yıldır yerli otomobil yapmadınız."

el emeği değil, copy-paste...
Otomobiller konusunda çok şey bildiğimi sanırdım, bu yarışmadaki puanlarımı görene kadar! Yazık bana ya... http://www.mrmaana.com/Preview.aspx?id=168
türkiye'de düzgün bir tanesine sahip olmak için en az 30 bin lirayı gözden çıkarmanızın gerektiği ulaşım aracı.
Yapısı itibarşyle, sürücüsünden başka en çok yedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan morotlu taşıttır. Bunlardan taksimetre veya tarife ile yolcu taşıyanlara "taksi otomobil", adam başına ücretle yolcu taşıyanlara "dolmuş otomobil" denir.
sağ taraftaki pedala basınca giden ulaşım şeysi.
gaza basınca gidiyor lan, direksiyonu falan var, nereye çevirirsen oraya dönüyor.
çok ilginç bir şey. gaza basıyorsun ve gidiyor.
görsel
otomotiv mühendislerinin çalışmalarının ürünü olan taşıta verilen addır. otomotiv mühendisliği okuyan arkadaşlardan yardım bekliyorum. mesaj kutumu aydınlatırsanız sevinirim.
Türkiye'de Benzin litre fiyatının 5.02 TL olduğu bir dönemde kullanılması zor olan bir taşıma aracı.