bugün

2019 ekim ayında çıkıcak persona 5 ek oyunu.
Kasım 2022 itibariyle PC'ye de sirayet etmiş olan Persona 5'in DLC'li sürümüdür. Açıkçası bu sayede de PC üzerinde oynayabildim ve söyleyeceğim bir iki şey var.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki, ben bu oyunu baya oynamak için takla attım, hatta ciddi ciddi bir Playstation sahibi olsam mı diye düşünmüştüm, PC aldım yılların PC'cisi olarak, hatta RPCS3 ile oynanabilir hale geldiğinde de bir göz atmıştım ama framerate tatsız olduğu için vazgeçmiştim. Zaten o sıralarda da Atlus açıklama yapıp "ehe bir bekleyin bakalım getireceğiz heralde" tarzında tease etmişti, ve geldi de yani. Hatta Persona 4'ü muhtemelen o sıralarda PC'ye port ettiklerinde direkt oyunu alıp bitirmiştim, gayet hoş bir işti, ama o oyun gerçekten de bir PS2 oyunu olduğunu dibine kadar hissettiriyordu. Gerek bölüm tasarımları ile, gerek animasyonların kütüklüğü ile diyorsunuz ki Persona 4 Golden direkt PS Vita'ya çıkmış bir oyun, yani insan bir öeh ediyor.
Oyunun en ilginç yanı tarzı ve stili diyebilirim. Daha önceki Persona oyunlarını oynadıysanız ya da gördüyseniz ciddi anlamda bir artistik dizayn farkı göze çarpıyor. Sevip sevmeyeceğiniz sizin kişisel tercihinizdir tabii ki de kimsenin bakıp bu sıradan bir oyun işte diyeceğini ben sanmıyorum. Puanından dolayı da ilginizi çekmiş olabilir çünkü gerçekten hayli yüksek bir puana sahip metacritic üzerinde.*
Tamamen yabancı olup merak eden varsa, Persona aslında bir yaşam simülasyonu oyunu. Oyunlar birbirinden hikaye olarak bağımsız, lore olarak bağımlılar, o da aslında Persona nedir, niye bu dünyada böyle şeyler oluyor seviyesinde şeyler ve açıkçası seriye ben de 4. oyun ile daldığım için çok net bilmiyorum. Sizin karakteriniz ve arkadaşları dungeonlara girip fightları tamamlıyorlar. Ancak Persona'da gelişme burada sonsuz fight yapmaktansa karakter ilişkilerine ve sizin karakteri geliştirmenize bağlı. Yani karakteriniz diğer kişiler ile ne kadar bağ kurarsa o kadar güçlenmekte, buna ait bir sistem de mevcut. Oyunu oynadığınızda kısa sürede öğrenebilirsiniz zaten. Ek olarak yine öğrenci olduğunuz için para kazanmanız lazım, konuşmalarda belli başarıları elde etmek için sosyal skillerinizi de geliştirmeniz gerekiyor. Oyunun çok büyük bir oranı aslında bu sosyal tarafta geçiyor.

Ben henüz oyunu bitirmedim bu arada, ama oldukça ciddi bir kısmını tamamladığımı düşünüyorum. Bu oyunun çok ciddi bir eksisi mevcut. Hem eskiden Persona oynamış olanlar, hem de oynamamış olanlar için. Dördüncü oyundan aşina olduğum bir durum söz konusuydu, o dönemin oyunlarında şartlar bu şekilde olduğu için açıkçası çok yadırgamamıştım, ancak bu oyunda da baya günlerinizi planlayıp ona göre oynamanız gerekiyor, sekizinci nesil konsolu hedefleyen bir oyunda bu şartların olması bana çok ilginç geliyor. Eski oyundan yine aşina olduğum için ben sıkı tuttum baştan beri ama yine de acaba diye soru işaretindeyim sonu görüp göremeyeceğim konusunda.
Eski oyuncular için de, oyunun ambalajı dışında gerçekten içerdeki sistem çok aynı. Resmen formül aynen alınıp güncel grafiklerle yeni bir setup üzerinde kurulmuş gibi. Ben bu konudan baya hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Bir önceki oyunun üzerinden 8 sene geçmiş ve baya aynı mantık ile yapılmış oyun, üzücü baya.

ilginç geliyorsa Game Pass üzerinde ücretsiz ve gerçekten şans vermeye değer. Ama oyun gerçekten sabır ve ilgi istiyor, eğer bu ikisine sahip değilseniz çok tavsiye etmeyebilirim. Değişik ama güzel bir deneyim istiyorsanız kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yapım Persona 5.

Edit: Oyunun ana içeriğini bitirdim, royal ile gelen yeni sömestra geçtim. Ben yorumlamamı yaparken 3. dungeonu bitirmiş, dörde geçiyordum ve oyunda bir tanesi tartışmalı olan 8 dungeon var. Oyun ilerledikçe fikrini gerçekten değiştiren neler oldu derseniz, birincisi, good ending'i almak dördüncü oyundaki kadar kanser değil öncelikle, dördüncü oyunda öyle seçimler vardı ki gerçekten anlamanız çok zor, burada biraz daha bariz seçimler işin açıkçası, confidant tamamlamaya da sanıyorum gerek yok royal içeriğini istemiyorsanız hatta, sadece belli sorulara doğru cevap vermeniz gerekiyor, o seçimler de zaten oyuna kaptırdıysanız yapacağınız seçimler.
ikinci olarakta dungeonlardaki çeşitlilik, ben tasarımlarında artık düz koridorlar yerine bir şeyler yapmalarını takdir etmiştim, fakat ufak tefek eklemeler olacağını düşünmüştüm sadece, işin doğrusunu söylemek gerekirse de aslında böyle, fakat o kadar güzel şekilde mekaniği yedirmişler ki insan farklı bir şeyler yaptığını sanıyor. Ek olarak puzzle kısımları da eklenmiş olması ki yani fena olmadığını belirtmem gerekiyor. Aşırı kompleks şeyler değiller kesinlikle, tempoyu değiştiriyorlar.
Arkaplandaki günlük yaşam simülasyonu kısmı tamamiyle aynı demiştim, bu tamamiyle haklı olduğum bir konu, sistemi anlamanız oyunu doğru oynamanız açısından bir şart. Aslında takımdaki üyeler bile çok benzerler temelde, farklı kişilere atanmışlar. Dungeon tarafında dövüşlerde eklenen özellikler var, silah kullanımı, açıkçası dövüşte "acaba zayıflığı buna mı" diye düşündüren bir faktör olmanın ötesine çok geçmiyor, showtime atakları, yani coollar ve oyunu kolaylaştırıyorlar, baton pass olayı, yine oyunu kolaylaştıran bir özellik, eski oyunlarda aynı karakter ile tekrar tekrar vurmanız gerekiyordu, burada turu geçmeden diğer karakterlere zıplayıp daha yüksek hasarlar verebiliyorsunuz, rakibe tur vermeden indiriyorsunuz. Asıl gerçekten güzel olduğunu düşündüğüm eklenti technical vuruşlar. Düşmanlar vurduğunuz hasar türünde debuff yiyorlar ve bu hasarları uygun başka bir hasar türüyle kombinleyip çok daha yüksek hasar vurabiliyorsunuz, misal yanan bir düşmana rüzgar ile vurduğunuzda ekstra hasar vuruyorsunuz, bir de bu olay baton pass ile birleştiğinde baya güçlü hasarlar çıkabiliyor. Normal zorlukta ben çok rahat şekilde bu düşmanları hallettim, açıkçası bir iki defa dışında, ki onlar da benim kaşınmam, ölmedim, yetersiz hasarda da kalmadım, ancak daha yüksek zorluklarda çok daha efektif olur, oyunun kolaylığı biraz bu sistemi gereksiz kılmış normal zorlukta.
Mementos diye genel bir dungeon oluşturulmuş ve önceki oyunlardaki gibi yan görevler burada yapılıyor, önceki oyunlarda o dungeon kapanmadan bir an önce yapmanız gerekiyordu, burada o şart kaldırılmış, mementos içinde bulup hallediyorsunuz, ayrıca burada da geçirdiğiniz zaman size ek olarak item da sağlayabildiği için daha iyi. Yine kasılmak için kullanabiliyorsunuz da, zaten standart ilerleyişiniz ile gerçekten ciddi level alabiliyorsunuz, ben hiç grind yapmadım sadece tüm görevleri hallederek 80 levela kadar ulaştım ki sanırım geliştiriciler 60 level civarında bitmesini düşünmüşler, özellikle bir noktadan sonra atabildiğiniz instant killer ile deli experience alıyorsunuz.
Kabaca aslında dediklerim örtüştü, sadece detaya inildiğinde hakkını vereyim dediğim şeyler gördüm bir kaç tane, onları da ileteyim dedim. Yine bile oldukça ve oldukça iyi bir oyun Persona 5. Ben bu kadar şikayetçi olsam da, bir noktadan sonra büyüklüğü beni yorsa da ki bir önceki oyun da gerçekten çok uzun hissettiriyordu, bu da aynı, DLC'yi de bitireceğim.

6. oyun üstü kapalı şekilde tease edilmiş sanırım, ki yani dürüst olalım birbirimize, atlus'un elindeki markaların oyunlarının nerdeyse hepsi temelde aynı, Shin Megami Tensei oyunu hepsi zaten, Shin Megami Tensei 5 ki en son çıkan oyunları sanırım, biraz bakıp üstüne Persona 5'e baktığınızda aynı oyun olduğunu görürsünüz zaten. Sistemlerden tutun Shadow yani Personalar bile birebir aynı, hatta abimler hiç kasmamışlar skillerin adları, personaların adları görünümleri zayıflıklar falan tamamen aynı, derinde değişen bir şeyler vardır, oynamadım bilmiyorum, oynayacağımı da sanmıyorum. Persona'nın çekici yanı teması, yani Persona'ya benzeyen kaç tane RPG oyun gördünüz? Shin Megami Tensei ise uzaktan bakıldığında sıkıcılık abidesi gibi duruyor ve elimi bile süreceğimi sanmıyorum, ki genel kanı da buna çok yakın olarak görüyorum, SMT V'i de sadece Switch'e çıkarttılar, adamlar da farkındalar belli ki. Onlarla uğraşana kadar Persona'ya yüklenin. Hatta bence Catherine bile oldukça ilginç bir işti ki Persona'nın temasını ciddi anlamda kullanıyor, bunları falan çıkartın. Zaten doğru düzgün evrenin kurallarını da anlatmıyorsunuz, seri oyunları tema dışında birbirinden de bağımsız, bunlara vakit harcayana kadar ben olsam bu seriye ekstra ne eklerim diye uğraşırım. Gerçekten piyasada bu kafada oyun yapan firma az, yani çok sıradan hayat hikayelerini temel alan ancak bir anda değişip ilginçleşen bir konsepte sahipsin. Bence diğer serilere harcanan emek ve zamanı boşverip tamamen bunları yapsalar muhtemelen çok çok daha iyi bir yere gelecekler. Temeli koruyup yepyeni stil ve karakterler ile Persona 6 yı çıkartın, siz de mutlu olun biz de, zaten kaç sene oldu 5 çıkalı, Sega çatısı altındasınız, Ryu Ga Gotoku stüdyosunda bu tarza yenilik getiren abiler var, çok güzel de uydurulur Persona'ya, çıkartın bu şekilde güncel konsollara ateş edelim. Aman eski nesile çıkacağız aman el konsoluna çıkacağız diye 5'i bile acayip zorlamışsınız, animasyonlar falan sırıtıyor, yazık yani.