bugün

(bkz: ortodonti) tedavisinin en önemli aşamasıdır bu plak.

diş telini takarsınız, belli zorlukları da vardır vs. ama teller çıktıktan sonra bu plağı düzenli takmazsanız onca ay taktığınız teller, çektiğiniz çileler boşa gider.

dişlerin yeni yerlerine adapte olabilmesi için tel tedavisi süresi kadar bu plağı takmak zorundasınızdır. çünkü tel tedavisinden sonra dişler eski yerlerine dönmeye meyillidir, bu plak da bunu önlemek için vardır.

ayrıca benim altı aydır taktığım, lakin yaklaşık üç ay sonra kurtulacağım aparattır.

ilk dört ay geceli gündüzlü takarsınız, sonrasında ise sadece geceleri takmaya başlarsınız bu plağı.
Şu an kullandığım aparattır.ilk başlarda alışması zahmetlidir.Özellikle yemek vakitleri hariç tüm gün taktığım için baya zor gelse de, mecburen katlanmam gerekiyor.Konuşma şeklini çok az da olsa değiştirir.
Bu nedir arkadaş. Pekiştirme tedavisine başladığınızda düşündüğünüz şu oluyor; Ya o teller dişler pekişene kadar hiç çıkmasaydı ya da bu tel işine hiç girmeyip çarpık dişle dolaşsaydım.
rezalet.

Hayır dangalaklık biraz benim dişçide. Önce kalkıp retainer takıyor(dişlerin arkasına takılan tel) sonra plak veriyor, gece yatarken tak diyor. E be salak iki şeyi ne halt yemeye kullanayım?
Retainer mı kalır ortada? Kırılır haliyle.

Kokusu ayrı dert, temizliği ayrı dert, takması çıkarması cart curt.