bugün

Diş hekimliğinin,dişleri çenelerin üzerine estetik ve görev bakımlarından düzenli bir biçimde yerleştirmekle uğraşan kolu.
(bkz: ortodonti uzmanı)
ortodonti; problemli dizilmiş dişleri, çenedeki kapanış bozukluklarını düzelten, güzelleştiren bir sanat dalıdır bence.
emek, zaman ve sabır ister. zahmetli bir süreçten geçtikten sonra insanı şaşırtan bir mucize gerçekleşir. tabi yirmi yaş dişinin ne zaman ve nereden çıkacağı belli olmadığı için mümkün olduğunca diş telleriyle yaşamaya gayret edilmelidir. çünkü bu gereksiz dişler her şeyi mahvedebilecek güçtedir. inci gibi dizilmiş dişlerinizin yerlerini tekrar değiştirebilir. ben bu dişlerle yıllardır savaşmaktayım ve diş tellerimle her gece mutlu mesut uyumaya devam etmekteyim.
dişlerin dizilişi ile beraber çenelerin birbirleriyle uyumunu da düzelten bir bilim dalıdır. yani dişlerin olması gerektiği yere getirilmesi yeterli değildir. çenelerin uyumlu şekilde kapanışa gelmesi de önemlidir. dişsel anomalilerin yanında iskeletsel bozukluklar da, kaba bir tabirle alt çenenin ya da üst çenenin öne çıkması gibi bozukluklar da ortodontistlerce düzeltilir. burada dikkat edilmesi gereken küçük çocukların gelişiminin ailelerce iyi takip edilmesidir. başta normal bir şekilde büyüyen çocukta sonradan çeşitli çene bozuklukları görülebilir. dişsel bozukluklar genel olarak bilinen braket tel tedavisi ile düzeltilirken çenelerdeki iskeletsel bozukluklar çok zahmetli tedavilerle, hatta önemli operasyonlarla düzeltilebilmektedir. ağzında dişleri sürmüş bir çocuğun parmağını emmesinden, okula giden çocukların kalem ısırmasına, tırnak yemesine kadar pek çok alışkanlık ağız ve diş gelişimini olumsuz etkilemektedir. ebeveynlerin dikkatine. .
dikkate değer not: en basit, en zevk için yapılan kıytırık ortodontik tedavi bile en az 6ay sürmekte. ben 5 yıla kadar duydum yani. o süre boyunca dişlerinizi rahatça fırçalayamamakta, erik bile yiyemekte kola içememektesiniz. .
tellerin, dişlerin arka kısmına yapıştırılmasıyla dışardan görünmemesinin saglandigi diş eğriliği tedavi yontemi. ayni zamanda beyaz tellerle o metalik görüntü yerine beyaz diş teli görüntüsünü de elde edebilirsiniz.
(bkz: dentess)
http://dentess.com/ortodonti.html
dişlerdeki şekil bozukluğunu düzeltmek için uygulanan tedavi. kusursuz gülümsemeye sahip olmak için sabır gerektiren zorlu bir süreç. braketler ilk takıldığında rahatsız etse de zamanla alışılır, dişlerin dizilişinde düzelme görüldükçe motive olunur. sonucun iyi olacağı düşünülerek sabredilir.
ortodontide tedavi olmanın 2000 liradan başlıyor olması bugün benim gibi parası olmayan ve yaşı 18 i geçmiş( 18 i geçtiğimden devlet ödemiyor tedaviyi) bir öğrenciyi şoke etmiştir, bilseydim düşmeyen süt dişlerimi aldırmazdım, enfeksiyon yapar diye gaz verdiler, zaten ortodontiye gitmem gerekeceğini ve tedavinin bu kadar maliyetli olduğunu bana baştan söylemeyen doktorun amınakoyim ben bu kadar parayı nereden bulayım, babam emekli, elde bırakın parayı daha çok borç var, görüntüyü geçtim artık yemek yiyemiyorum aq.
(bkz: diş teli)
hele ki ağzınızdaki teli 1-2 kere sıkacakken 5-6 defa sıktığı olduysa o zaman keşke istiklal marşını tersten okutsa diye dua edersiniz. Ulan böyle bir acı yok bi dünyada. Diş ağrısı akabinde baş-kafa-beyin ağrısı yağtığı için dayanılmaz oluyor. Ee doktorunuzu iyi seçin ve tedavi bitimindeki o beyaz koruyucuyu kesinlikle takın. bir mikelaj tavsiyesi.
önceden marmara, ege ya da hacettepe' de uzmanlığını yapmanız için ülkenin yarısının sizin olması gereken diş hekimliği branşı. şimdilerde ise dus sayesinde alımı sınav sonuçlarına bağlıdır. muhtemelen herhangi bir üniversitede ortodonti yüksek lisansı yapabilmek için ilk 100' e girmek gerekecektir.
diş hekimliği branşı. aynı zamanda bir şey danışacağım branş. varsa bu branştan anlayan bir özel mesaj kadar ötedeyim.
Öyle çok duydum ki bu sözü yıllarca, çocukluğumun arasında yankılanır hastane koridorlarında duyulan kibar kadının ''Ortodonti anabilim dalı'' diyen sesi.
Bir kere ortodonti doktorları kesinlikle ince işçilerdir. Ortodonti hastaları çok çeker bunu bizzat yaşadım. Yıllarca gezdim, dolgular yapıldı, kanal tedavileri yapıldı, dişlerimin yamukluğundan dolayı çene filmleri çekildi. Derken o malum zaman geldi, asıl ortodontiyle ilişkimi başlatan tellerin zamanına.
içimde kocaman bir heyecan vardı, ve ışınla o teller yamuk dişlerime yapıştırıldı. Yaklaşık iki saat süren bu işlem neredeyse 20 ay canıma okudu. Her kontrole gidişimde ''artık çıkaralım'' diye yalvardığım doktorum bin kez konuştu benimle ileride çok memnun olacaksın acele etme diye.
Böyle böyle 1,5 sene geçti. Tellerim bir parçam ortodonti anabilim dalı da hayatımın dalı oldu. Her kontrolde artık ne yapacağımızı soruyordum, sonra başımda ince işçilikle çalışan ağzımın içinde tık tık tık demirlerle oynayan doktorumu izliyordum.
Zaman hem uzun, hem zor geçti. Ağzımdan ameliyat oldum, ortodonti'ye bir çok şeyi de öğrendim hatta. Tıpla alakası olmayan ben, diş tellerinin kullanılan malzemelerin adını biliyordum artık.
Üst niti'leri söktüğümüz zaman tedavim bitti.
Ve nazar değmesin yarebbi şükür diyorum dişlerim çok güzel.
Teşekkürler ortodonti.
Duygulandım he.
diş çene cerrahisinin bir koludur. kısmi ve ya tümden var olan bozukluklarla ilgilenir.
En olumsuz yanıda tedavi bitiminde baskıyla çıkan yirmilik dişin bütün düzeni bozup, emekleri boşa çıkarmasıdır.
1500-3500 tl arasında değişen fiyatlarla ve 6 aydan 1 yıla kadar diş teli ile gezmenizi gerektiren bir durum. ve maalesef benimde başımda dert olan bir durum. bende yaptırmayı düşünüyorum gülünce seyrek dişlerle çok acayip bir durum ortaya çıkıyor çünkü.
Estetik olarak çok büyük bir probleminiz yoksa yakınından uzağından geçmeyin ortodontistlerin hele 15'inizden büyükseniz zaten o işkenceyi çekip, maymuna döndüğünüze değmeyecek sonuç. Tedavinin bittiği ilk tıllar mutlu mesut takılacaksınız ama 3. Yıldan itibaren minesi aşınmış dişler, çürümeye her an hazır ve eski haline geri dönmek için çırpınan dişler ile karşılaşacaksınız. Ardından 20'likşer bi çıkacak orta hattınız kayacak, dişler üst üste binecek falan eski tas eski hamam en azından eskiden dişlerim daha sağlamdı diye dizinizi döveceksiniz. Acısı, ağrısı, temizliği binbir dert. Çoluğuma çocuma da yaptırmam efendim!
Ortodonti tedavisi 18 yaşın altındaki gençler için sgk tarafından ücretsiz karşışanmaktadır. Kişinin öz güvenini ve diş sağlığını düşünen tedavi ihtiyacı olan hastalar mutlaka tedavi yapılmalıdır.

http://www.ortodontiuzmani.net
namı diğer diş teli tedavisi. fiyatları 3-4 bin lira düzeyinde olup tedavi süresi 12 ay ile 36 ay arasında değişmektedir.
1500 tl oldugu iddia edilen fakat gidip sordugumda porselen olanlarina 8.500 tl fiyat ceken doktorlarin duduklemecesi. Cikmasi yokmu bu telin.
Ben 6 ay önce yaptırdım tecrübelerimi söylemek gerekirse ; Genelde metal çelik teller ile yapılıyor ve bu süreçte sert şeyler yiyemezsiniz örnek ; kuruyemiş,cips,sert ekmek, fındık fıstık vs..

Eğer dişleriniz kötü ise ve 18 yaşını doldurmuşsaız mutlaka yaptırın zaman hızlı akıyor bir bakmışsınız işlemler bitmiş tellerden kurtulmuş oluyorsunuz.

ben dişlerimi dr burak büyüktürk'e yaptırdım gayet menmunum sizede tavsiye ederim. https://dentbb.com
Istanbul da katilesini aradigim dis bolumu.
Reklam kokan entryler bunlar.*

Diş teli tedavisi için gittiğim bölüm.
Diş teli uygulamalarıyla ilgilenen alan.

Ortodontik tedavi görmüş birisiyle irtibata geçme ümidiyle buradayım.
hayli tecrübem oldu..