bugün

Mandrake tabanlı bir kişisel linux işletim sistemi.
2003 yılında bill reynolds, namı texstar isimli teksas amerikalı abimizin o zamanlar mandrake'i çatallaması sonucu ortaya çıkmış. Tamamen Windows'tan yeni gelen acemi kullanıcılar düşünülerek tasarlanmıştır.

Gençler bildiğiniz diğer dağıtımları unutun!

Mandrake çatalı olarak başlasada paket yönetimi, kendi derlediği ve diğerlerinden bağımsız çekirdeği ile tamamen bağımsız bir dağıtım olmuştur. Pclinuxos diğerlerinden farklı ve tamamen kendi yapımı araçlara sahiptir. Öyle ki filanca dağıtımda plymouth temasını değiştirmek için harcanan çaba pclinuxos'ta yerini birkaç tıklamaya bırakmıştır. Piyasada yer alan birçok freemium program depolarda mevcut olup herhangi bir depo eklemeye gerek yoktur.
Sistem rolling-release -yani yuvarlanan- olup bir kez kurulduktan sonra kendini her zaman günceller ve belli bir süre sonunda yeni sürüm kurmaya gerek kalmaz. En sevdigim özelliği ise systemd kullanmaması. Evet, yanlış duymadınız çok şükür ki systemd yok. Paket yönetim aracı apt-rpm dir.
Kişisel işletim sistemim olarak 2 yıl boyunca edindiğim gözlemlere göre taş gibidir desem yeridir. Yavşak arch gibi gözü kapalı güncelleme yayımlamaz. Pdf duzenleyiciden tutunda ses dönüştürücüsüne kadar günlük ihtiyaçların hepsi yüklü gelir. Kurulumda tüm sürücüleri otomatik yükler ve 2006 model bir bilgisayarda gayet akıcıdır. Çok tutkun bir topluluğa sahiptir ve hepsi texstar önünde saygıyla eğilirler. Bu yönü ile diger topluluklardan ayrılır.
Şöyle de bir ekran görüntüsü var:

görsel
Mandrake/Mandriva tabanlı diğer birçok dağıtım gibi RPM tabanlı olmasına rağmen Synaptic Paket Yöneticisi ile gelen ve urpmi yerine apt-get komutu ile kurulum işlemleri yapılabilen dağıtımdır.

Sistem güncellemelerini bilgisayarı kasmadan aşağıdaki komutla yapmak mümkündür:
apt-get update && apt-get upgrade && apt-get dist-upgrade