bugün

sarı patates edinin. beyazı dağılıyor.
yağı iyi kızart patateslerin suyunu bir peçete yardımıyla al böylece patatesler daha iyi kızarır. patates kızartma yöntemlerinden bir kaçı bunlar.
utandırma yöntemi bu yöntemler arasında yoktur.
yağı tavaya döküyoruz kızıştıktan sonra doğradığım patatesleri kabuklu ya da kabuksuz nasıl seviyorsan tavaya koyuyoruz arada çeviriyoruz sonra bir geniş kase ya da tabağa peçeteleri yerleştir ki yağını emsin sonra da kızarttığımız patatesleri tabak ya da kaseye yerleştiriyoruz ister yoğurtla istersek de ketçap mayonezle yiyoruz hadi afiyet olsun.
Bol yağ koyun yoksa patatesler tavaya yapışır. Bir de iki de bir karıştırmayın az kendi haline bırakın.
yağın kızarmasını bekleyin.
patatesi atmadan önce tuzlayın.
kapağı açık şekilde kızartın.
patates üstüne oturmak. dikine.
- Bim'den hazır patates alınır.
- Alınan patatesler bir kaşık yağ ile birlikte Tefal actifry'a atılır.
-Yaklaşık 30-35 dakika piştikten sonra afiyetle yenilir.

Kuyruk usta iftiharla sunar.
patatesleri marketten veya bakkaldan seçerken sert olmalarına dikkat edeceksiniz önce. yağ tamamen kızarmadan patatesleri içine atmalısınız ki yanmasın.
ben az yağda kızartma yapmak istemiştim, zira beceremedim her defasında yapışmıştı. zira yağ bir kez ısındı mı molekül yapısı bozuluyor ve daha sonraki kızartma için sağlıksızlık teşkil ediyor.
fakat kendimce bir çözüm buldum. patatesleri minik minik küp küpe doğrayıp tavanın üzerini örtecek bir miktardaki yağa atıyorum ve biraz kızarıp yağın üstüne çıkana kadar delikli kepçeyle karıştırıyorum.
minik minik doğramak biraz zahmetli elbet, fakat böylece hem fazla yağa gerek kalmıyor hem de çabuk kızarıyor.
sonuç ise güzel.
1 saat soğuk suda bekletip kızartınca mcdonalds daki gibi oluyor tavsiye ederim.
Patatesleri kalem kalem doğrayın. 10 dk harlı ateşten sonra Tavanın altını ortaya yakın hararete alarak iyice kısın ve kapağını mutlaka kapatın. Maksimum 20-25 dk pişirin. Kızarmaya dönüşecekken kapatın. Tabağa dökünce yine kapak altında bir 30 dk daha bekleyin sonra tuzlayın ve servis edin. Eğer Parmaklarınızı yemezseniz bu işi bırakın.
öncesinde buzluğa atın.
buzluktan çıktıktan sonra, en ez iki kez kızart.
yağı tavaya koyduktan sonra bol tuz atın, çıtır çıtır.
patatesleri bütün halde kısa bir süre buzluğa atın. doğradıktan sonra soğuk sodaya batırıp çıkarın sonra sıcak yağa atın.
iki kez kızartın.
1. Aşamada az kızartıp soğutun
2. Aşamada tam kızartın.
Mc patatesi gibi olur.
yukarıdaki patates kızartma önerileri doğru mu acaba?

bana tuhaflık var gibi geldi.
yağda değil fırında kızartın: fırın tepsine serili fırın kağıdı üzerinde patatesleri dizin ve hafif tuzlayın, 180 derecede alt-üst üflemeli ayarla 45 dakika fırınlayın. tepsi fırında tam orta gözde olsun ve içerde başka tepsi olmasın.
Zeytinyağı ile kızartın.