bugün

parayı az bulan, kimi zaman da yere atarak tepkisini gösteren dilencidir.
kendisi parayı beğenmiyorsa, mesleği sevdiğinden dolayı yapıyordur. para kazanma gibi bir amaç gütmemektedir.
dilenciye sadaka mı veriyorsun diye de homurdanır.
-alay mi ediyon lan
dedikten sonra uzattigimiz miktarin iki katini cikartip bize firlatan dilencinin alt modelidir.*
dua yerine beddua etmesi kuvvetle muhtemel, ibne dilencidir...
apartman kapısındaysa muhtemelen mırın kırın edecek ve istediği parayı alana dek kapıdan ayrılmayacak olandır. yine de yardıma muhtaçtır ve yardım edilmelidir kendisine.
aç gözlü dilencidir.
aldığı parayı beğenmiyorsa bakınız verilecek dilencidir.

(bkz: allah versin)
-allah rızası için bacım.. bir kuru ekmeğe muhtacız ağbi.. 5 çocuğum var, aç aç bekliyorlar evde abla.. allah size on katını geri versin beyim..
(acınır, 1 ytl verilir)
-(surat ifadesi görülmeğe değer)hiç vermeseydin daha iyiydi abla.
-bir kuru ekmeğe muhtaç değil misin. ben sana iki odun ekmeği parası verdim işte..* *
"dilenciye hıyar vermişler, eğri diye beğenmemiş" atasözünü gerçek hayata geçiren dilencidir.
cağaloğlunda emekli sandığına çıkarken daimi olarak "bi yardım" diyen çipil gözlü. 1 ytl'den aşağı sadakaları arkanızdan fırlatmaktadır. bağırırsanız asla diyaloga girmez, inanılmaz sakindir. siz geçer gidersiniz, o yine "bi yardım"dır. apartmanı olduğu söylenmektedir. *
her gün geçilmekte olan yolda her gün görülen dilenci yine aynı yerdir. aynı şekilde dileniyordur. haline üzülünür para verilmek istenir.

-allah rızası için abi, allah ne muradın varsa versin, ne olur çoluğum çocuğum aç vs...
(cepten 5 ytl çıkarılır verilir.)
-abi bu para yırtık kabul etmiyorlar yok mu başka?
south park bakışı oluşur aramızda. sonra uzaklaşılır.
(bkz: DiLENCiYE hıyar vermişler eğri diye beğenmemiş)
bayramlarda ellerine tutuşturulan şekerleri beğenmeyip gözünüzün önünde yere atan çocuklarla eşdeğer kişilerdir. yazıktır. * geleneklerimizi kaybettiğimiz konuşuluyor bir de... neden acaba???
verdiginizi alin, essolessek diyin suratina bakip. ben yaptim. abi be bi ekmek parasi dedi yine.
seni kim begensin deyip elindeki parasi alinmasi gereken dilencidir.
işi hala kapamamış dılencı.
damlaya damlaya gol olur.
## buldun kılsızını istiyorsun dedirten la bi git tepkisini rahatça verebileceğiniz olay.
Fazla abartıp üstüne para vermesi kuvvetle muhtemeldir.
(bkz: Paranla rezil olmak)
kendi işlerinin patronu adamlar bi yerde saygı duymak lazım.
"dilenciye sadaka mı veriyosun pezevenk?" şeklinde uyaracak olan dilencidir.
tam anlamıyla godoştur.
dilencilere karşı antipati beslemenize sebep.
madem bi mallık yaptın para verdin tam olsun kafasındadır. haklıdır.
(bkz: yüz verince astar istemek)
dualarını ışık hızıyla bedduaya çeviren dilencidir. en iyisi hiç para vermemektir çünkü birileri ona para verdiği sürece o orada kalacaktır.