bugün

temel kanun.
1.pencere kenarı olacak
bu kuralı ihlal etmeden istediğinizi yapın.
gündüz yolculuk yapılıyorsa, güneş ve yol denklemini hesaplayarak sağ veya sol sıradan tercih yapılabilir.
ön sıralardan alınan bir bilet muavinle daha iyi iletişime geçmenizi sağlar, ayrıca ön sıralar daha iyidir.
cam kenarı hadisesi kişinin zevkine kalmış, yine ön sıralarda iseniz (1-2 sıra) koridordan da koltuk alabilirsiniz, emin olun gayet rahattır.
şehir firması ile gidecekseniz (mesela çorum firması lider turizm ile adana'dan çoruma) merkez otogar şubesini arayıp bilet fiyatını öğrenin, öyle bilet alın. zira bahsi geçen örnekte adana yazıhanesi 5 lira fazladan bilet satmakta. (bu merkez olmadığından da fazla olabilir yine de sorun bir.)
el yazısı ile bilet dolduruluyorsa tarihe ve koltuk numarasına dikkatli bakın.
gidilecek yere bilet alınmalıdır. adanaya gidecekseniz muğlaya bilet almayın. bu çok önemli bir konudur.
her türlü fiziksel ve psikolojik ortamı düşünmeniz gereken bişeydir otobüs bileti almak.
mümkünse cam kenarı ve bayan yanı alayım. bayan 30 yaş altı ve tercihen sarışın olursa iyi olur. teşekkürler.
-tercih edilmesi gerekn koltuk numarası 4. koltuktur.
-küçük boktan pislik bencil firmalardan uzak durulması gerekir
-yanınza bir yastık alın rahat edebileceğiniz
-kola içmeyin çok pis geyirtiyor
tamamen dengesiz büyümüş, özellikle yoğun dönemlerde kişilerin dandik otobüslerini kiralayıp ek seferler düzenleyen, hizmet kalitesi-standardı düşük-olmayan firmalardan uzak durun.

(bkz: metro turizm)

son iki ay içerisinden şahsım ve yakınlarım tarafından yaşanmış üç örnek:
iki büyük arıza nedeni ile yaklaşık 6 saat gecikme,
minibüs gibi yoldan yolcu alınması ve irili ufaklı tüm terminallere girilmesi sebebi ile 3 saat gecikme,
ağustos ayında bozuk klima ile 9 saat yolculuk.
eğer tek kişi iseniz tekli koltuk bulunan otobüsleri tercih edin. koltuk genişliği daha fazla olduğundan daha rahat edersiniz. ayrıca yanınızda seyahat edenle muhabbet açma gerginliğinden kurtulursunuz.
pencere kenarı olmasına dikkat edilir daha çok. bir de seçme şansınız varsa çocuklu bayan ya da beyefendi yanınızdaki, önünüzdeki ya da arkanızdaki koltukta oturmasın. uzun süren yolculuklarda çocuk dediğimiz canlı yaratığa dönüşebiliyor çünkü.
bacaklarınız uzunsa kesinlikle pencere tarafı almayın.
bir koltuğun 5 kişiye birden satılmış olma ihtimali bulunduğundan bir an önce gidip koltuğunuza kusun ve tartışmalara son verin.
bilet kesinlikle iyi bir firmadan alınmalı.
gideceğiniz yer
tarihe
bi de metro turizm olup olmadığına.

eksileyen yavşak metro turizm iyi niyet elçisi herhalde.
internetten alacaksanız güvenilir bir yerden alın. ben biletall'ı öneririm. başka bir siteye güvenemiyorum açıkçası. başıma tatsız hadiseler gelmişti çünkü.
öncelikle kampanya vs var mı diye araştırmak lazım ben bu şekilde çok fazla yolculuk etmeme ragmen daha uyguna getiriyorum biletleri. kıyaslama da yapmadan geçmeyin tabii otobüs firmalarını. örneğin obilet.com'da bankkartın kampanyası var hem taksit seçeneği sunuyor hem de lira kazanmanıza olanak sağlıyor. ben bu ay da ankaraya uçmayı düşünüyorum bu sayede. neden böyle bir fırsatım varken kullanmayayım ki değil mi :D
güncel Önemli Başlıklar