bugün

össden bir gece önce, öss günü, puanların açıklandığı gün ve yerleştirmelerin belli olduğu gün eve eşten dosttan telefon yağması durumu.
akabinde çocuğun sinir krızi geçirerek "uyuyo de" demesi ve alıp başını gitmesi ile sonlanacak durum...
kazanmışsan güzel olaydır. kazanamadıysan akabinde telefon kapatılır iki gün uyunur.
bazıları için hiç yaşanmayan durum. misal; ben.
eğer sınav sonucun kötüyse işkencedir hiç birine cevap vermek istemezsin ama mecbursundurda hemen de seni teselli etmeye çalışırlar iğrenç bir durrumdur.
(bkz: gökten n90 yağsa bize 3310 düşer)
öss sonrası telefon yağdıran insanın sınavı bilin ki iyi geçmiştir. ya da telefon eden uzaktan bir tanıdığınız olan ama meraklı mı meraklı bir teyzedir.
- naber chukuk nasılsın?
+ iiyi...
- naaptın la sınavı?
+ ben *** puan aldım
- hıı öylemi... bak bizim komşu var,alt kata yeni taşındılar. sivaslılar.gerçi daha çözemedim onları ama iiye benziolar. onlarında 3 çocoğu var, ortancaları merve de sınava girdi.
+ aaaaaa bak senn...
- heee işte oda *** puan almış.
+ hımmmmm
- neyse hade görüşürüz sonra
+ olduuu... görüşürüz

(bkz: oh be)
sınav sonucu iyi olanlar için pek sorun olmayan, kötü olanlar içinse büyük bir ızdırap olan ve sonucunda insanı bezdiren bir olay saçmasıdır..
bunların 2 versiyonu vardır. birinciler gayet temiz kalpleriyle sizden yana olarak ah evladım olucak olucak hic merak etme sen seklinde destek olan sevinci yada uzuntuyu paylasan yakınlar, ikinciler ise nerede,nasıl sekilde olurlarsa olsunlar kucuk kıyaslamalar yapmak ve sinir bozmak amacıyla vakit kaybetmeden sizi arar ve uzuntunuzu paylasırken bile alttan alttan bole olacagı belliydi tavırlarıyla laf sokarlar..
öss'den önce başarılar dilemek için aramayanların öss'den sonra sırf meraklarından dolayı aramasıyla insanın, çevresindeki insanları ve insani değerleri sorgulamasına sebebiyet veren olay.
bence bu duruma en cok turk telekom sevinir.
kötü bir öss sonucu için başa taş yağmasıyla eş değer, gerçekleşmesi muhtemel eylem.
öss denilen mükemmel sınavda derece yapılmasının ardından özel üniversitelerin eve iphone neyin göndermesi. öküzleşmiş öğrencinin bu telefonlarla konuşacak kimsesinin olmadığını ayrımsayıp depresyondan depresyona koşması. (bkz: olaylar gelişir)
o değil de (bkz: iphone)
genellikle dershane hocaları bir numaralı arayandır.

+ alo?
- merhabaaa kalçır$ok'cuğuumm nasılsın?
+ aaa meraba hocam, çok mutluyumm 364 * gelmişş
- evet canım tebrik etmek için aradım ben de, ayrıca bir haberim daha var
+ noldu ki?
- il derecesi yapmışsın canıııımmm ayy kikiki dershanecek çok gururlandıkk
+ ^%? *

akabinde bir ay içinde bütün yerel gazetelerde boy gösterir, reklam panolarında afişe edilirsiniz. zafer sarhoşluğu üniversiteye gelene kadar sürecektir. sonrasını ne siz sorun ne ben söyleyeyim...
kesin olarak kibrin ifadesidir. orta öğretimden bu yana yarış atı gibi sınavlarda koşturulan öğrencilerin biraz daha yıkılmasına sebep olandır. rekabet; duyguları katledendir.
öss'ye giren öğrencilerin çeşitli diyaloglara maruz bırakıldığı konuşmalardır.

-alo, merhaba cancan nasılsın?
+iyiyim ,ayşe teyze sen nasılsın?
-iyiyim evladım.noldu öss sonuçları?
+iyi geldi sonuçlar...
-haa bizim oğlanda 350 almış, tıpa gircekmiş...
+hayırlı olsun, ben de size el salladım televizyondan görmediniz mi?
-nasıl?
+televizyona çıkarttılar bizi derece yapmışım da...
+haaa...
*dııt dıt dıt dıttıı...
arkadaşların içlerini rahatlatmak , komşu vs. nin meraktan telefona sarılıp sonu gelmeyen sorulara boğdukları sahneler.
daha öss'den çıktıktan sonra eve gitmek için arabanıza bindiğiniz zaman anında cep telefonları çalmaya başlar ve ne zamana kadar süreceği hakkında kimseye garanti verilemez.çünkü eve gidince de devam eder,bazen hiç alakanız olmayan meraklıların da araması mümkündür,öğrencinin sınavı iyi de geçse kötü de geçse moralini bozan ve diğer öğrencilerle kıyas ortamı yaratan bu telefonlar ,sınavdan sonra öğrenciyi ikinci bir strese sokmaktadır,yapılmaması gerekir * *bütün telefonların fişi çekilerek,cep telefonları kapatılarak kurtulunabilecek durumdur.
sizi seven dostlarınızın ve akrabalarınızın sınav sonucunu öğrenmek ve hangi üniversiteye girebileceğiniz hakkında bir ton soru sormak için evi veya cep telefonunu meşgul etmesidir. bir yere kadar çekilir sonra telefonların fişi çekilir. **
kesinlikle " eve rahmet yağıyor " şeklinde açıklanamayacak olan iğrenç ve sıkıcı olay.
eğer başarılı bir öğrenciyse şahsımız zoraki aranır kıskanıldıgından.
öss sonrası kutlamaya gidip evi boş bırakan ailenin evindeki telefonların hepsinin çalınıp ailenin büyük zarara uğrayacağı durumdur.

(bkz: yağmalamak)
(bkz: türkçe esnek bir dildir)
-hatice hanım nasıl geçmiş erdem'in sınavı?
+biz de bilmiyoruz neriman hanım. sınavdan sonra koşar adımlarla uzaklaştı, bir daha haber alamadık. babası karakola gitti şimdi.
-hmm. seneye artık.