bugün

lan sen o toprakları strateji oyununda zor alırsın.
(bkz: osmanlı nın abartılması)

(bkz: aramaya inanmak)
5000 yıllık Türk tarihinin en büyük imparatorluğudur. Başlarda ırka önem verilsede 4. Murattan sonra ümmetçi çizgiye girmiş ve bu nedenle yıkılmıştır. Osmanlı yıkılmadı sadece yönetim yıkıldı yani bugün Türkiyede yaşayan halk osmanlı halkının devamı sadece başbuğ M. Kemal Atatürk ümmetçilik yerine yeni bir yönetim olan Türkçülüğü getirdi.
bence de abartılmaktadır ancak bunun sebebi kesinlikle yıkılması değildir. roma bile yıkıldı be birader.
1.dünya savaşı demeyip ww1 deyince bi sik bildiğini zanneden mal beyanı

bak koçum ;

osmanlı'nın büyük devlet olarak bahsedildiği yıllar 1453 ile 1600 yılları arasıdır , istanbul'un fethi ile başlayan yükselme devri 1600 lü yıllarla beraber yerini duraklama devrine bırakmış , ardından karlofça anlaşmasıyla ilk kez yumruk yemiştir osmanlı , zaten o nokta aslında yıkılışın başladığı noktaydı , dokunulmaz durumdayken bir anda dokunulur olmak kaybetmenin anahtarı olmuştur osmanlı için

dünya üzerinde osmanlı kadar kibirli bir devlet olmamıştır sanırım , misal osmanlı hiçbir ülkede elçilik açmamış zirvede olduğu dönemlerde , diğer devletlerin dillerini öğrenmeyi acizlik saymış ve işin garibi kendisine açılan elçilikler kendisinin gücünü simgelediğinden tüm elçiliklerin masrafını osmanlı karşılarmış , yani adamlara hem kendi ülkeni öğrenme fırsatı sunuyorsun bir de bunu kendi cebinden ödüyorsun , salaklık tamam da güç de böyle bir şey yani sen benim istersen tüm sırlarımı öğren , hatta gel paranı da ben vereyim , istediğini öğren ama sen beni yine yenemezsin diyorsun , muhteşem bir şey bence bu

misal osmanlı'ya bir elçi geldiği zaman çoğu zaman onu padişah bile karşılamaz , vezir-i azam karşılar , ama osmanlı bir devlete elçi gönderdiyse elçi fermanı karşı devletin kralına uzatır , kral 3 kere öper başının üstüne koyar , yanındaki tüm kişiler de birer kere öpüp başlarının üstüne koyar ve ferman okunur , ha bu arada hiçbir osmanlı elçisi o dönemde karşı kralların önünde diz çökmemiştir , hatta onu bırak eğilmemiştir bile , gelelim fermana , fermanda uzunca bir giriş kısmı vardır , o da ben vakti zamanında şunları şunları yapan bilmem kimin soyundan gelen , şunları şunları yapan bilmem kimin oğlu , şunları şunları yapan cihan sultanı bilmem kim şeklinde bir giriş olur ki bu giriş bazen 1.5 2 sayfaya kadar uzamıştır yavuz selim ve kanuni süleyman dönemlerinde , sıra karşı tarafa geldiğinde ise sen ki bilmem kim şeklinde 1 satırlık bir yazı yazılır , diplomatik anlamda karşı taraf itin götüne sokulur adeta , ondan sonra zaten gel de savaş yiyorsa

misal yine 1533 istanbul anlaşması , avusturya macaristan imparatoru osmanlı sadrazamına denk sayılacaktır diyor , hatta avusturya macaristan'ın iç işlerine karışamaz diye de bir madde koyduruyor , aslında iç içe gibi duran iki devletin kendi arasındaki işlere müdahale edebilecek ve sadrazamını bir imparatora denk saydırabilecek bir güç osmanlı

bu yıllardan sonra yetişen basiretsiz yöneticiler , kafes sistemiyle yetişen , başkalarının kuklası olan padişahlar , ilk yumruğu yedikten sonra yaşanan iç çalkantılar , askeri disiplinsizlik , avrupa'dan bilim ve teknoloji anlamında geri kalınması gibi faktörlerle osmanlı ww1'e bırakın güçlü olarak girmeyi adeta averaj takımı olarak girmiştir , hatta ilk önce kendisinin toprak bütünlüğünü savunduğunu söyleyen ingiltere ile savaşa girmeye yanaşmış ancak ingiltere kendisinin adeta yük olacağından endişelenerek tarafsız kalmasını öğütlemiş , lakin osmanlı beklenmeyen bir hamle ile almanya'nın yanında savaşa girerek savaşın uzamasını sağlamıştır , sonrasında ise olan olmuş ülke yerle yeksan olmuş 4 bir yandan düşman işgali altına girmiş ve mustafa kemal'in askeri dehası , aziz milletin yüksek iradesi sayesinde yeni bir devlet kurmayı başararak bağımsızlığını korumuştur.

içinde yaşadığımız cumhuriyetten memnun olsak da , kurucularına binlerce kez teşekkür ediyor olsak da tarihimizi yadırgamak hoş değil sevgili arkadaşlar.
Ypgyi süper güç olarak gorenlerin olduğu günümüzde, osmanlı abartılıyor denemez.