bugün

laiklerin osmanlı devleti ve türk devlet tarihine bok attıklarını iddia eden ve kaynağı muhtemelen yazarın kaba etleri olan iddiadır. bizzat kendimden örnek vererek söyleyeyim ki yok öyle bir şey. o senin kendi hayal dünyan.
bazı şeyleri kabul edemeyen, asla türk ve müslüman olduklarına beni kimsenin inandıramayacağı kişilerdir osmanlı'ya bok atanlar. bu ülkenin tarihi şamanlar da başlamıştır, müslümanlıkla ve osmanlıyla devam edip, günümüzde teröristlerin cirit attığı bir devirle devam etmektedir. osmanlı'ya isteyen istediğini söylesin bir kaç asır sadece bu sınırlar içerisinde değil dünya sınırları üzerinde egemenlik kurmuş bir imparatorluğa bok atanlar bugün sokaklarda, caddelerde, dağlarda terörist ve pkk bayrakları açan kişilerdir.
bunu düşünen insanlar nereden geldiklerini kendilerine sormaları gereken insanlardır. ha kendsini orta asya'dan gelmiş safkan bir türk olarak gören ve osmanlı ile hiçbir bağının bulunmadığını iddaa edebilen varsa hiç üstüne alınmasın zaten.

civciv çıktığı yumurtayı beğenmezmiş efendim!
hiç kimsenin geçmişini red edecek hali yoktur ancak ulusal kimliğine sahip çıkan bir türkün de osmanlının türk kimliğini aşşalaması ve dışlamasına sempati duyması beklenemez.
90 yıl önce modrosu imzalayarak gelin biiz işgal edin demiş intihar etmiş bir devlete çok da sempati duyacak halimiz yok. geçmişimiz olabilir ama geleceğimiz değildir. osmanlı 90 yıl önce bitmiştir. bugun türk devleti vardır.

türk devletini aşşalayan , osmanlıya sempati duyanlar, arap milliyetçisi yobazlarla, pkklılardır.
olayın özü bok atmaktır. çirkef sıçratılan karşı taraf kötü ise, çirkefin kendine bulaşmadığını düşünen taraf iyi taraftır. ve iyi olmak için illaki kötünün varlığı gerektir. yani olay ispat yükümlülüğünün ve varlığın bir başkası ile illa da kötü bir başkası ile desteklenmesidir. insanoğlu olarak rindane(!) yükselişimizin temeli aslında bizden olmayanlardan ne kadarrrr özel ve gayrı olduğumuzu ispattır. hal böyle iken ;
- sözlükteki x e inananların y ye inanlardan ne kadarrrr farklı olduğu,
- sözlükteki başında x olanların , başında x olmayanlardan ne kadar özel olduğu,
- sözlükteki geçmişi x olanların, geçmişsiz olanlara göre pasifliği

vs. tartışılır durur, bombok yere...
(bkz: tutmayin kucuk enisteyi)
Osmanlı'ya eleştiri yapanlar vatan hainidir, PKK'lıdır. Osmanlı'ya laf atanlar tarihine düşman, çarpık zihniyetlidir. Osmanlı'ya laf atanlar, karşı olanlar insan bile değildir !!!! Hatta Osmanlı'ya laf atanları vatandaşlıktan atmak gerek. Hatta idam edelim vs vs.

Bir kere Osmanlı zihniyet olarak Türkiye'nin zıttıdır, Türkiye Osmanlı hanedanına karşı mücadale ederek kurulmuştur. Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet Osmanlı Devleti'nin devamı olarak değil, Osmanlı zihniyetine karşı devrimle kuruldu. Devrimle yani eskiden kökten bir sıçrayışla. Osmanlıcı olmak Atatürk devrimlerine karşı olmaktır.

Osmanlı zamanının emperyalist, işgalci bir devletiydi. Osmanlı savunucularına sormak lazım; Osmanlının 1.dünya savaşında yani, emperyalistlerin paylaşım savaşında işi neydi? Osmanlı tarihi işgal tarihidir. Osmanlı tarihi en başta Türkler olmak üzere(Osmanlı'yı Türk sananlar var bir de!) diğer halkları baskı altında tutma ,sömürme tarihidir. Bizim bilmem kaç nesil önce yaşayan atalarımız sırf Osmanlı da yaşıyor, hatta Osmanlı'yı kurmuşlar diye Osmanlı'nın gerçeklerini söylemek, yediği kaba pislemek veya çıktığı yumurtayı beğenmemek midir? Asla değildir, tam tersine gerçekleri görmek ve dürüst olmaktır.

Osmanlı'yı, o zamanının koşullarını gözardı ederek eleştirdiğim suçlaması yapılabilir. Ben Osmanlı'yı eleştirip, Bizansı övmüyorum. O zamanın koşulları öyle diye, şimdi çıkıp işgal etme üzerine kurulmuş, bir halklar hapishanesini övmenin de bir anlamı yok. Osmanlı devleti halkın değil, oligarşinin devletiydi. Osmanlı ve benzeri monorşik devletler, en nihayetinde belli bir aristokrat yapının halk üzerinde kurduğu baskı sisteminden başka bir şey değil.

Geçmişte kendi kültürümü aramam gerekiyorsa, illaki geçmişte bir köküm olmak zorundaysa bu Osmanlı devleti değildir. Osmanlı devletinde yaşayan köylüler ve emeği ile geçinen insanlardır. Osmanlı devleti içinde yaşayan halkları değil, bu halklar üzerindeki baskı zihniyetini temsil ediyor.

Laik olan birisi elbette Osmanlı devlet sistemine karşı olacaktır ve onu haklı olarak eleştirecektir. Günümüzde halen laiklik karşıtı Osmanlı sevdalıları var. Türkiye'de laiklik ne kadar tartışmalı da olsa, Osmanlı ile karşılaştırılınca tarihsel anlamda ileridedir.
(bkz: laikliğe bok atıyorum müslüman oluyorum)
bunu diyen arkadaşlar için türk tarihi milattan önce bilinmeyen bir yılda başlar, 1299 senesinde durur ve 1881'de tekrar başlar. arada 600 yıllık bir pause vardır.