bugün

siz nasıl onun yemek yememesine saygı duyuyorsanız, onun da sizin yemek yemenize saygı duyması gerekir. karşı tarafa duyduğunuz saygı, bu seçiminizde bir kriter oluşturacaktır.
yenir.

yemek de yenir, su da içilir, sigara da tüttürülür..

şayet bunu oruç tutan kişiye eziyet olsun diye yapmıyorsanız zannımca günahı yoktur.

oruç tutmanın en büyük amacı nefsine hakim olmayı öğrenmektir.

oruç tutmayanları dövmek, sövmek değil.
biraz ahlak ve saygınız varsa yemezsiniz oruç tutanın yanında.
Etik sayılmaz. Kişilerin inançları farklılık gösterebildiği üzre bilhassa saygı çerçevesinde başka bir yerde yenilebilir. Ha gelip de “ben oruçluyum sen nasıl insansın gelip de yemek yiyorsun karşımda?” diye bir tepki verilirse karşıdan da “bana mı tutuyorsun?” Gibi bir tepki gelebilir.
asil soru oruclu adam yemek yiyen birinin yaninda ne yapiyor ?
nefsine hakim olamayanlar etkilenirler yanlarında yemek yenmesinden. oruç sadece aç kalmak değildir.

diline, durtulerine ve duygularina da hakim olabilmeyi gerektirir. bu olgunluğu gösteremeyenler tutmasa daha iyi.

oruç beyinle tutulmalıdır. insanın kendi kendisiyle imtihanidir bu nedenle başkalarınin ne yaptigi onu asla etkilemez.
free sevap boost.
bir soru.

benim yanımda yenebilir, benim için sıkıntı yok. karşımdakinin düşünceli olması ve "rahatsız olmazsın, değil mi?" diye nezaketen sorması da hoşuma gider yine de. sormuyorsa da canı sağ olsun.