bugün

namaz ''kılamayan'' kişinin değişik versiyonudur

şu örneğe dikkat çekerim:

şimdi bu adam müslüman olduğu halde oruç tutamıyor değil mi? tutmuyor değil bak ''tutamıyor''

yani tutamıyor fiilinin gerçekleşmesi için gerçekten ''tutamaması''lazım ? yani elinden bir şey gelmeyecek,

pekiii

şimdi aynı kişiye desen ki 30 gün boyunca akşama kadar yemek yeme ve su içme, her gün başına sana 10.000 dolar , toplam da 300.000 dolar?

cevabı ne olur?

büyük ihtimalle şevkle ve istekle yemeden içmeden 30 gün akşama kadar aç bekler.

şimdi bu inanç zayıflığı değilmidir?

burada olay kimsenin inancını falan sorgulamak değil, kimin içinde zerre iman varsa onu elbette allah daha iyi bilir

fakat farz olan ibadetler belli uygulamalar gerektirir ki sadece insanın içinde olmaz yani eğer müslümansan oruç tutacaksın,namaz kılacaksın bunlar kur'an da şart koşulmuş.

tutamıyorum deyip aynı eforu başka şeyde harcamak iki yüzlülüktür. emin olun ateistler çoğu din konusunda mülümanım deyip ,bomboş yaşayan insanlardan daha samimiler.
Niye büyük mantıkçı alimler sayılırken içlerinde Farabi, ibni Sina, gazilinin de sayıldığı ama sonra birşeylerin arada koptuğu gösteren başlıktır. Hatta mantığa bazı açılardan karşı olan Tevmiye bile bunu yaparken ciddi bir mantık çizgisi izlemiştir. Çıkmaz yollara saparak doğru bilgiye ulaşılmaz.

Bozuk mantıkla örneklendirme yapalım;

Oruç tutan bir müslümana bu sene oruç tutma sana kalan her gün boyunca her gün 10000 euro vereceğiz deseler. Bu müslüman oruç tuttuğu halde bu teklif üzerine büyük ihtimalle orucu bırakır. Bu inanç zayıflığı değil midir?

Tutarsızlıklardan doğruya gitmeyelim.

Birde sanki kendi imanımızı kurtardık cenneti garantiledik, sıra başkasını kurtaymaya geldi. islamda kime cennetin müjdelendiği açıkça bellidir. Akıl satarken, kendimize de bir bakalım.
Kendimizin cenneti garanti etmemiz gerekiyormuş birilerine öneride bulunmak için

Zaten hep bundan kaybetmiştir bizim Müslümanlar, birilerini doğru yola iletmek için illaki peygamber olmanız gerekir. Ayrıca bir müslümana (gerçek bir müslümana)orucu bırak sana para vereyim desen de kabul etmez merak etmeyin
Okumadım. Mümin ile müslüman arasındaki farkı ögrenin lütfen.
Buna kafayı takan müslüman(!) gibi ruh hastası değildir. Sıcaklardan dolayı Dayanamıyordur, hastadır yada başka bir sebebi vardır kimseyi ilgilendirmez kendisinden başka.
seküler müslümanlarda var olan durumdur. bunlar dinin gereklerini bir rica zannediyor. ulan bu bir rica değil emirdir. şeriat ülkesi olsa cuma günü kepenk kapama bak götüne nasıl indiriyorlar o kepengi. siz islam sevgi dini diye bir din kurmuşsunuz kendi kafanızda takılıyorsunuz.
fuck off!
Allah kimseyi gücünün yetmediğinden sorumlu tutmaz.
Namazın mazereti yoktur. Ama oruç için aynı şey geçerli değildir.

Hasta olan Müslüman olabilir. Ayrıca oruç tutamayan insanlar için fidye alternatifi vardır. Adam belki fidyesini veriyordur ne biliyorsun.

Diyelimki dayım şeker hastası. Senin bu yazdığını görüp imanını sorgulayıp oruç tutmaya kalktı. Peki dayım komaya girip ölse sen bunun vebalini ödeyebilecek misin?

Ucup çok tehlikelidir bunu da hatırlatmak isterim.
-oruç tutuyor musun?
+hayır

-a neden hede huüde ebe güne

(çok geçmeden birşey yer içerken görülür)

+ aa sen oruç tutmuyor musun?

-tutamıyorum ben

+neden? Gördüğüm kadarıyla engelleyen bir durum ağır hastalık yok?

-dıdı vıdı gıbı bıdı şu sebepten şu olduğu e öyle olunca böyle olduğu cik cik vak vak.

+anladım tamam tamam.

Genel de günah bekçiliği yapıp kendisine gelince zırva sebepleri olan Müslümandır. Sakatken , ayakları üstünde duramayacak kadar yaşlıyken bir şekilde namaz oruç tutan eski hakiki, dini kullanmayan , gerçekten hoş görü sahibi Müslümanların yanında şaklabanlardır.