bugün

(bkz: bir numara büyüğünü denemek)
(bkz: zorla güzellik olmaz)
yahu iyiki çaylağız ya.
bir (bkz) bile veremiyorum ya.
zorluyorsan hala aşıksındır hala seviyorsundur. olmuyorsa zorlamadığın an aşkın da sevgin de bitmiştir.
zamanla öğrenilen olgu.
(bkz: kasmaya gerek yok)
bu kez parka adım atmadan başladım soyunmaya. gözlerim vapurlarda. aklımda tek mısra var can yücel’den “olmuyorsa zorlamayacaksın!”, neden? değer vermedim, ödün vermedim, sevgiden öte saygı göstermedim, olmayacak kaç şey varsa bir araya getirmedim. sırf bu nedenle seyrediyorum vapurları, bu nedenle zorluyorum. olmasan da, biliyorum ki bir gün dokunacak omzum omzuna. sana ait olduğunu bilmeden alacağım kokunu belki. aksini düşünmek dahi istemiyorum, ne garip özlüyorum seni, istiyorum. seni bir daha görememek sadece boğazımdaki yumruyu daha da büyütüyor, nefessiz kalıyorum.
--spoiler--
gönlün rahat mı?

elinden geleni yaptın mı?

cidden olmuyorsa zorlamayacaksın…

--spoiler--
http://galeri.uludagsozlu...lamayacaks%C4%B1n-237394/
Girmiyorsa kremleyeceksin.
oluyorsa boşlamayacaksın olmuyorsa zorlamayacaksın

evet bunu da ben uydurdum. tamam götüm gibi oldu da zaten ordan uydurdum.
çok mantıklı gibi söylenen hede. yalnız şu soruyu akla getirir "ne zaman zorlayacaksın ?".
(bkz: bir erkeği adam etmek)
çok doğru sözdür.
sabun kullanacaksın.
içimi acıtmadan git şimdi olmuyorsa olmuyor işte
kalbimi paramparca etmeseydin
bir yerin olurdu ama git şimdi...
zorlamak koparır yakar ortalığı gerek yok.
en güzel can yücel şiirlerinden biri.
Bazen boğazında bir düğüm oluşur, zorluyorsundur, yağmura susamış kupkuru bir toprak gibi sen de ona ve aşkınıza(?) susamışsındır. Ama "olmuyorsa zorlamayacaksın".
içinde ki volkanın savurduğu lavlara selam durma anlayışıdır aynı zamanda.

bazı olaylar vardır ki siz ne yaparsanız yapın, ne kadar isterseniz isteyin sizin dışınızda şekillenir.
bu olaylarda biraz doğa yasaları, biraz şans ve özverinin karışımının ortaya çıkaracağı sonuç kümesi vardır. ve eğer bu durum sizin hoşlanacağınız bir durum değilse, bunu değiştirmek adına ne yaparsanız yapın, bu değişmeyecek aksine dahada kötüleşecektir. yapılması gereken olmuyorsa zorlamayacaksın felsefesini benimsemektir.
şöyle güzel bir söz dizisi vardır;

olmuyorsa zorlama, bırak orada kalsın
sorun ne sendedir, ne de sevdiğini gösterme şeklinde!
bazıları sevilmekten, bazıları ise sürünmekten hoşlanır.

hepsi bu...!
Yaşamanın kuralıdır.

Ne diyoruz;

Hasbunallahu ve n'ime-l vekil ve n'ime-l mevla...
hayatınızda olmasını isteyip dileyip sabırla bekleyip çalışıp didinip uğraştığınız ve bir türlü yapamadığınız şeyler için bir kere düşünmenize sebep olan cümledir. hakketen bırakın gitsin amk. bir kere daha mi geleceğiz dünyaya.
baktın olmuyor ,bakma dedigimdir.
https://www.youtube.com/watch?v=v9c-uPi1pHQ
Olmayan şeye göre doğruluğu değişebilir öneri.
Örneğin birine aşıksanız ve sizi sevmiyorsa zorlamayın.
Fakat bu konu iş, eğitim, kariyer hayatı için geçerli değil, olmuyorsa olana kadar gidin üstüne.
Birine alışmak kolay ama onsuzluğa alışmak zor. Zenginliğe alışmak kolay ama yokluğa zor. Hep iyi şeylere alışmak kolay, onları tüketmek harcamak kolay. Birşeylere gülüp geçersin, ama kedere, üzüntüye alışmak zordur. Acı gelir senden birşey alır gider, onun yokluğuna alışmak zordur. için acır. Gögüs kafesine bi kor düşer. Yaktıkca yakar. Senin insanlığının, iyi niyetinin içine edip gidiyor. işte tam burda zorlayacaksın yaşamaya, inadına iyiliğe, bu kahpe dünyaya güleceksin, ilerde sana bi tokat daha ataçağını bile bile güleceksin. Yoksa ne olduğunu anlamadan seni yer bitirir. Acı zordur. Ama sen zorlamadan, sen mucadele etmeden bitmez.