bugün

Rock dinleyen biri olarak bana koyan birşeydir. Hocam neden kestiriyoruz dediğimizde gözünüze gelirse göremez kulagınızı kapatırsa duyamazsınız dedittiren olaydır. Sanki bizim elimiz yok saç herzaman öyle kalacak.
acil olarak düzenlemeye ihtiyaç duyan yönetmeliklerin doğurduğu sonuçtur.

(bkz: kılık kıyafet yönetmeliği)
gereksiz bir şeydir güya disiplin, s.kerm disiplini kel hocalar kıskanıyo işte...*
öğretmenlerin şehir dışına çıkarken, müdürlerinden izin alması yasağı gibidir. yada yurt dışına çıkarken. yada etek giyerken, belli zorunlulukların olması, yada davranışları*. bok gibidir yani.
[görsel ]
(bkz: sakin ol liseli)
Evet genelde her okulda sac yasaktir. dinimizde de bu acikca belirtilmis olup okula sacli gitmek haramdir, caiz degildir. yasasin kellik.
gerizekalı kurallardan birisidir, ayrıca erkeğe uzun saç sünnettir. hani olay ne? bit mi pire mi? bayanda olmuyor mu, erkekte uzun saçın kime ne zararı var? davranışları saça başa göre analiz edebilen bir toplumumuz var hala daha, birde gelmiş çağdaşlıktan söz ediyoruz, tabi. şu ülkede cumhuriyetten başka hiç birşeyimiz yok, ne çağdaşlık, ne demokrasi, ne yasalar, ne de başka birşey, muz çal 30 yıl yat, adam öldür 15 yıl yat. çok güzel.
http://i49.tinypic.com/2sae2w8.jpg
(bkz: ohooo burası liseli dolmuş beyler)
okuldaki jöle yasağının bir benzeridir.

not:lan ne istiyorsunuz şimdi adamlardan (servisteki mini etekli kız) gibi bir başlık açmışlar sanki. lisede yaşanan bir sıkıntı, hiç mi idarecilerle papaz olmadınız.
müdür yardımcısı ve hocalar tarafından sevilen kişiler için problem olmayacak yasak..
ne yazık ki toplumumuzun çoğunluğuna hitap eden aptalca bir takıntıdır. sadece liselerde yaşanan bir sıkıntı olmaktan ziyade, mezuniyet sonrası iş yaşamında da uzun saçın erkekler için bir önyargı faktörü olarak görülmesi bağnzalıktan, şekilcilikten ve örümcek beyinlilikten başka birşey değildir.
saçlarıma çok iyi baktığım için ve sanırım da uzun lsaç yakıştığı için müdürümün bile onayıyla etkilenmediğim yasak tır. herkes berbere saçları kestirmeye giderken omzunun üstünden bana bakardı * saçlarım nerdeyse omuzlarıma geliyordu...
asıl adı "bit" ile mücadeledir. kalkması gerekir. zira artık su,sabun sıkıntısı yoktur. eskiden yıkanmak pek kolay değilmiş. yok su taşı, o taşıdığın suyu ısıt vs. o yüzden saçlar kısa tutulurmuş.
okullarımızdaki bin bir gereksiz, amaçsız (tek amacı hocaların öğrenci fırçalayacak yol yapmaları olabilir), saçma kurallardan biridir. babamla konuştuğumda saçların kısa kestirilmesinin bite bağlandığını söylemişti. tabi o zamanlar su ve temizlik ürünlerini edinmekte aksaklıklar olabiliyordu. haliyle saçlar kesiliyordu. tamam mantıklı. ama 60larda yaşamıyoruz. o zamanlardan bu zamana bi tolerans varsa o da saçlarda 3 numara zorunluluğunun olmaması.

hocalara sorduğunuzda bu durumu ''eliniz yüzünüz düzgün oldun adama benzeyin diye kestirtiyoruz saçlarınızı'' diyorlar. ulan eşşoğlusu benim elim yüzüm sana mı kaldı ?! ben senin göte benzeyen badem bıyıklı suratına karışıyor muyum? diğer yandan saçlar kesilince terörist gibi oluyoruz lan. tipimiz kayıyor. lise fotoğraflarıma bakıyorum utanıyorum yav.

bizim kılımız tüyümüzle uğraşana kadar tuvaletlere sabun koyun !!!
Üniversitede bile Bazı fakültelerde olan yasaktır.

(bkz: deniz ulaştırma işletme mühendisliği)
lise yıllarında kaldı evlat o saç yasağı falan.
Ciddi anlamda hiçbir mantıklı nedene bağlanamamış yasaklardan sadece biri. Dişilere uzun saç serbest iken erkeklere gelince uzun saçın MEB'in götüne batması gerçekten düşündürücüdür.
Üniversitedeyseniz ve öğretmenlik stajına gidiyor iseniz canınızı sıkabilecek olan yasaktır. Saçınız uzunsa ve kestirmezseniz dersten kalmanıza bile sebebiyet verebilir.
önceden sıkça yaşadığım bir sorundur. (bkz: evet evet sen ardaki! noldu bilmiyor musun? saçlarını kömür karası yapmak nasılmış sorsak onu bilirsin ama.)