bugün

her okulda genelde son sınıf ya da yedinci veya onuncu sınıfların yaptıgı görevdir. nöbetci olundugunda o gün derslere girilmez hocaların ayak işleri yapılır. cay tasınır fotokopi cekilir..
sınıflardan öğrenci çağırma eylemlerini icra etmenize sebep olur. yerini bilmediğiniz bir sürü sınıfı ararsınız, olaylar gelişir... son ders defterleri nöbetçi tarafından toplanan bir okuldaysanız(sınıf başkanları tembeldir yani) ve sizden kıdemli bir sınıfa girerseniz, tebeşir, silgi, kalem, cetvel vb. materyalleri kafanıza yeme ihtimali yüksektir. hatta temel şanlı isminde bir öğretmene sahipseniz, o hoca size çelme bile takabilir.
kendi sınıfınıza girip kendi arkadaşlarınıza, "müdür çağırıyor" bahanesiyle sınıftan cıkararak, kıyak yapabileceğiniz durumdur.
öss senesi oo ne biçim testler çözerim şimdi diye düşünülüp , şahsım adına sadece müzik dinlemekle ve camdan boş boş bakınmakla geçirilen gün..
dünyanın en zevkli işidir. sabahtan akşama kadar makara yapmaktır, kolanın dibine vurmaktır.
(bkz: nerede o eski günler)*
her öğrencinin heveslendiği eylem. ayrıca ilkokulda ya da lisede, bir günlüğüne okul nöbetçisi olup herhangi bir nedenden dolayı ders esnasında kendi sınıfına bir duyuru falan yapman gerektiğinde o sınıfa giriyordun ya hani, o anki yabancılaşmayı hissetmedim diyen yalan söyler. Kendi sınıfın sana yabancı gelir o an. Sen yokken de ders yapıyorlar, gülüp eğleniyorlar falan. Belki de sen girmeden bir olaylar olmuş, hoca espri falan yapmış, senin haberin yok.
Okulda nöbetçi olmak hele de koca okulda tek başına nöbetçi olmak Öğrencinin ebesinin silkildiğinin kanıtıdır. iki adım atmaya üşenen müdür mü dersin yoksa tüm okula duyura yapman için eline bir kağıt parçası sıkıştıran piç okul aile birligimi dersin artık bilemiyorum ama tembel idarecilerden oluşan bir okuldaysanız 8 ders matematik işlemiş gibi yorulursunuz.
4 SENE LiSE OKUDUM * HiÇ YAPMADIGIM OLAYDIR.
(bkz: aç kapıyı veysel efendi geliyorlar)

ogrenciye yaptirilan sacmaliklardan biridir.
dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip olduğunu zannetmek. derse girmediğin için mutlu olmak. tanıdıkların kaçmasına izin vermek adeta bir cia ajanı gibi hissetmektir efenim.
Okuluna göre değişen durumdur. Eski okulumdan tadından yenmeyen, şuan ki okulumda sıkıntıdan patladığım eylemdir.
Yatılı okulda nöbetçi olmak ayrı bir zordur. Allah tan bu sabah bitti nöbetim.