bugün

genç einstein söylemi. herkes geçti bu yollardan çalışmaya devam diye gaz verilesi bir durum.
rıza baba'dan hadi evlat ver o atomu bana gibi bir cevap alabilecek genç ve hevesli bilim adamı cümlesi.
çarpıştırıcıda sorun çıkınca tamirci çağırmaları muhtemeldir.
"lanet olsun atom fiziğine de büyük hadron çarpışmasına da" diye devam edilebilecek durum..
(bkz: atom karınca)

not: sapıklıkta sınır tanımayan türk genci olmakta vardı hayatta. neyseki es geçti. çok şükür allahım.
"atomu içinde gezdir sonra ağzına al belki bir faydası olur" diye tavsiye verilebilecek bir söylem.
zor durumdaki bir fizikçinin isyanı. üzücü bir durum.

sakin bir şekilde tekrar denemeli.
(bkz: yarın biraz nötron çarpıştıralım diyen bilim adamı)
heizsenberg'den bejleyecegim olaydir aslinda... Adamlar 2. dunya savasi sirasinda nazi almanyasi ve hitler icin nukleer silah gelistirmeye calisiyordu... Adamlar atomun crossectionlarini yanlis hesaplamis... nukleer tesisi calistirmaya baslasalardi, ilk hirosima felaketi almanyada olacakti, sans eseri amerikan ucaklari bombaladi ve ironik bir sekilde kurtardi almanyayi...

Daha sonra alman bilim adamlarini sorguya cektiler, hepsi de biz bilerek yanlis hesapladik, almananin eline nukleer silah gecmesini istemiyorduk falan dedi... Sonra da amerikada bir ciftlik evine kapattildilar... Bilmedikleri sy, evin dinlendigiydi, heisenber ve takiminin konusmalari hala mevcut, adamlar nasi amina kodugumun atomunun crosssectionlarini yanlis hesapladik lan diye konusuyor...
teomandan "paramparça" ile tekrar denendiğinde parçalanması mümkün atomdur.
zikince parçalanacağını sanan ergen söylemi. şişme değil canım o dikkat et patlar.
Olmaz olmaz bu iş olamazdır. Olamaz mı eeee olabilir ...
efendim atomu parçalayamadınız hayır parçalanmamasının 999. yolunu bulduk. bu söz edisonundu ama olsun kardeşiz biz.
--spoiler--
ben ne dedim. parçalanmaz dedim dedim. e bak şimdi ne oldu? hani parçalanırdı.
--spoiler--
(bkz: başarısız atom bombası denemeleri)
içine doğru ganıttır azcık onu bag suyu cıgdı.
einstein atomu parçalamaya uğraşmamıştır ki aslında e=mc2 nin böyle bir sonuca varacağını bile düşünmememiştir. ünlü fizikçi Lise Meitner ile çalışma arkadaşı bozulmamış proton ve elektron bulunan uranyum çekirdeğine daha fazla nötron ekleyerek büyütmeye çalışmışlardır. ama farkettiler ki büyüme anca uranyumu iki bölerek oluyor. (bkz: damlacık modeli)
türk gençliğinin türettiği neredeyse her geyik gibi, gerçeği yanlış empoze eden bir geyik. Einstein deneysel fizikçi değildi; sadece maddenin enerjiyle eş olduğunu söyledi ve diğer bazı fizikçiler de (bkz: robert oppenheimer) bunu deneye döktüler, yani atomu "parçaladılar".
Akşam akşam sinirimi bozmuştur.
(bkz: her kuşu siktin bir leylek kaldı)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar