bugün

Kim Milyoner Olmak ister yarışmasına katılan ODTÜ öğrencisi üçüncü soruda elenerek herkesi şaşırttı.

http://magazin.milliyet.c....2013/1661867/default.htm

demek ki odtü'lü öğrenciler gösteri yapmaktan ders çalışmaya fırsat bulamıyorlar. başbakan bunlara kızınca adamı yerden yere vuruyorlar.
bir balonun hazin bir şekilde "tıss"laması
sorular, sınavlar başarı ölçütü değildir. zeka ölçütü de değildir. buna bir çok etken sebep olmuş olabilir.
heyecan, stres vs. o yüzden insanları bu şekilde eleştirmemesi gerekir.
odtülü diye önüne gelen her soruyu geldiği dakikada doğru yanıtlaması gerekmiyor kanımca.
(bkz: eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır)

edit: odtülü ergenler tepkili. lan odtülü olunca adam mı olunuyor? göt gibi kalmış 3. soruda işte daha niye kıpraşıyorsunuz bebeler?
(bkz: overrated)
eğitim sistemimizdeki yanlışların bir bir ortaya çıkmasıdır. ezberci, genel kültürden yoksun, yetersiz bir eğitim sistemini odtü öğrencisi bile belli ediyor işte.
edit: bunlar gerçekler anca eksileyin. böyle devam ettiği sürece bu ülke gelişemez.
genel kültürle akademik başarının bir arada kazanılamamasına, bu alanlara ayrı ayrı yönelerek belli bir seviyeye ulaşılabileceğine en güzel örnektir.
odtülü ve boğaziçililerin burnu havada olmasından kaynaklanır.ne okuyosun diye sorduklarında boğaziçi veya odtü diyecek kadar aptalca cevap verecek kadar dahidir bunlar.bi de fransız lisesi bitirdilerse kasım kasım kasılırlar.ama sosyal zekaları maden seviyesinde olduğu için sokaktaki insanın bilebileceği soruları ay ben bunu hiç duymadım diyerek elenirler.
odtülüleri kızdırmıştır.genel kültürde bütün üniversiteleri katlarmış güya.ama insanın biraz matematiği olur arkadaş.ikiye katlayıp beşe böl bakalım sonuç kaç çıkıyo.aaa kapak oldu demi sana.kendine bi abaküs ısmarla benden.
sırf birilerinin testisleri serinlesin, birileri halk yalakalığı yapsın da gerizekalı cahil ve dibine kadar kötü niyetli malum yüzde elli "odtülüler de bir bok bilmiyor yeeaaa" diyerek kendi zavallılıklarını ve cahilliklerini bir anlığına unutsun diye yapılan sikindirik yarışmanın genel kültür ya da bilgi ölçmeyen sikindirik sorularına doğru cevap vermemesi sonucu oluşan hadise. Atılan taşın serçe mi kurbağa mı ürküttüğü aman da ne büyük bir bilgi... 19 yaşındaki bir çocuk bunu bilse ne olur bilmese ne olur? ilim değil irfan değil, sanat ya da edebiyat da değil. Bildiğin argo...

Ezberleyip ezberleyip okullara giriyorlar diyen süper zekalar olmuş. Ne yazık ki onların kafaları ezbere bile yetmemiş, oturup ona dertleneceklerine başkalarına bok atıyorlar. Zavallılığın tanımı bu olsa gerek. Şimdi bu çocuk (annesinin de başı acıktı zati, aooowww ne ayıp, pis elit, kaka laikçi) bu ossuruktan soruyu bilemedi ya, 3 sene sonra mezun olunca sizin 3 katınız maaşla işe başlayacak, birkaç sene sonra da sizin gibi bir sürü davarın amiri müdürü olacak. Gidin o köy hizmetleri binalarından bozma üniversitelerinizde kahrolun şimdi. Kafası integrale türeve basmadan 15 matematik netiyle mühendis olmaya kalkan gerizekalı sürüsü sizi...
eylemdedir o.
adam atom mühendisidir, ama kaneviçe dantel balyaj payet biye sorarsın bilemez.
çıkıp 1 milyon alacak insan söylemidir.
bazı yazarları iyice gaza getirmiştir.okuduğu bölüm odtü kimya olan birinden bahsediyoruz.ortalama hatta vasat bi puanla rahatça girebilirsin.benim başıma amir falan asla olamaz ama başına oturabilir.o ve onun gibileri maaş olarak da statü olarak da katlarım ama bu konumuz değil.mühim olan kendini farklı sanıp böbürlenip orda rezil olmaktır.argo falan diyenlere de bi bilgi veriyim.argo bi kültürdür arkadaşım.
yemin ederim şu yarışma üzerinden ne ego patlaması yaşıyor insanlar anlamak mümkün değil. bir yarışmacı çıkıyor oraya, çok bilindik bir soruyu bilemiyor, yanlış yanıtlayıp eleniyor ya tamam bitti. kimileri bunun üstünden ego parlatıyorlar, beyin mastürbasyonu yapıyorlar resmen. "ahahaha bilemedi maaaal, halbuki ne kolaydı olm. balonsunuz lan hepiniz. iyi bi yerde olmanın ne önemi var,yendim seni." gibi atraksyonlara girişiyorlar. o yarışmacı belki gerçekten kültürsüz, bilgisiz de oraya gelmiş. bu seni neden bu kadar ilgilendiriyor ki. bizim ülkemizde hep böyle değil mi zaten, o çok iyi okulda okuyo götü kalktı, o çok maaş alıyo ama yalaka ondan, o çok kültürlü gözüküyo ama ben onu donumda sallarım. bir kişi de çıkıp kendini geliştirmeye çalışmıyor ancak başarısızlıklardan zevkleniyor. kendini yüceltiyor. ne kadar tahammülsüz insanlarız.
okulumu bırakıp gazi üniversitesi'ne geçmemi sağlayan olaydır. utanıp odtü kimliğimi yaktım.
ya ne olacağıdı 1 milyonu mu kazancağıdı dediğim ekşın. abartılmaması gerek bence. olm bu adamlar ders çalışa çalışa genel kültürü unutuyorlar lan bildikleri tek şey kitaplardaki onları odtüye girdiren bilgiler onlarıda o yarışmada sormuyorlar. abartmayın sakin.
- 'arkadaşlarım soruyor, "bu kadar bilgiyi ne yapacaksın?" işte ne yapacağımı göstermek için buradayım' diyerek o kadar bilgiyi rulo yapmış kullanmıştır efendim.
istisnalar kaideyi bozmazmış.gayet normal bir olay.
tayyibi güldürmüştür, o kadar.
çok sayıda kişinin zevkten orgazm olmasına sebebiyet verdiği açıkça görülmektedir. keşke her gün bir odtülü aptalca bir soru yüzünden elense de insanımız daha çok eğlense. keşke yolda yürürken kayıp komik bir şekilde düşse ya da yanlışlıkla topluluk içinde gazını kaçırsa da '' ay bak odtülü ama pırrrt yaptı gerizekalı bu demek ki hahahahaha '' diye alaylar etsek kendimizi tatmin etsek.

not: odtü'lü değilim. mühendislikle çok alakasız bir meslekle uğraşmaktayım.
yarışma sırasında inanılmaz bir heyecan faktörü devreye giriyor. duygular bilgiyle dengelendiğinde başarı gelir.
en azından televizyonda izleyen kimsenin böbürlendiğini görmediği sadece arkadaşlarının ne çok gereksiz şey biliyorsun dediği (gereksiz dediği de nijerya'nın ekonomisi ve yer altı zenginlikleri, zıplayan kurbağa uçan serçe filan değil) ODTÜ kimya öğrencisidir. Okuduğu okulda Yarın öbür gün başarılı bir bilim adamı ya da imalat alanında faaliyet gösteren çok uluslu bir firmanın yöneticisi olabilecek şekilde yetiştirilen bir vatan evladıdır. Evet vatan evladıdır, zira sadece bademler ve/veya okul okuyamayacak kadar zekası olmayanlar ya da başkalarının hak ettiği standartlara haset eden, özgüvenini kıskananlar vatan evladı olmuyor. Asla vasat değildir, hele bu ülke söz konusu olduğunda... Çünkü odtü'den vasat çıkmaz. Vasat girse bile bir genç, odtü'den vasat çıkmaz. Cemaatçi ise ve odtü'nün sağladığı zibilyon zihin açıcı faaliyetten faydalanmamak için kıçını yırtıyorsa bile gene vasat olamaz, farklı bir badem farklı bir cemaatçi olur, gene vasat olmaz. Çünkü odtü'de eğitim ve sosyal ortam vasatlığı yeryüzünden silmek amacına göre tasarlanmıştır. Ha zaten odtü'de üniversite sınavı puanlarına göre vasat denilecek bir bölüm de yoktur, boğaziçinde mühendislik, hacettepede tıp okuyacak puanla Odtü'de fizik kimya ya da matematik okuyan nice insanlar vardır pragmatistlerin şaşıp kaldığı. ipim kuşağım vakıf üniversitelerinin ya da ossuruktan teyyare türedi devlet üniversitelerinin en baba bölümlerinden gene yüksektir, ODTÜ'nün en düşük puanlı bölümleri. Öyle olmasa da birşey ifade etmez, çünkü odtü'de verilen eğitim, orada solunan hava insanı tek başına farklı yapmaya yeterlidir. Sen gözünü kapasan da seni birbirinin aynısı koyun sürüsünden ayıracak muhakeme yeteneği, geniş görü ve tartışma kültürü sana nüfuz eder. Başka yerde bu yok diyen yok ama başka yerde bütün şartlar insanı bu kadar iyi yetiştirmek için seferber olmuyor maalesef. işte oralardan gelenler de odtü'ye ve odtülüye böyle haset bürüyorlar işte.
insanların giremedikleri, bir çoğunun hayal bile edemeyeceği bir üniversite öğrencisinin sinek vızıltısı hangi notaya denk gelir gibi saçma sapan sorular soran bir "bilgi yarışması" esnasında elenmesiyle içten içe "bakın, o kadar da iyi bir üniversite değilmiş!" demeye getirdikleri olaydır. Bir kere:

- Üniversite de bölümünüze, branşınıza göre öğrenim alırsınız, genel kültür kişinin hayatı boyunca olaylardan kaptığı birikimdir, üniversite bunu sağlamaz, daha doğrusu sağlamakla yükümlü değildir.

Bir üniversiteyi kötülemek mi istiyorsunuz ? Bakın akademik çalışmalarına. Mezun statüsünde olan kimsenin akademik bilgisini sınayın ( yapabiliyorsanız ). Yok efendim kurbağayı düttürmek anlamındaki atasözü nedir, çok sinirlenince etekleri yeplazelemek deyimini kim bestelemiştir gibi saçma sapan sorularla hangi üniversitenin iyi & kötü olduğunu tartışan bir zihniyetin bok attığı üniversitelerde okumak bence gayet de bir başarıdır, zira bu tarz insanlar ulaşamadıkları yere bok atmaktalar ve böyle insanların olmadığı bir ortam kötü olamaz.
odtülüler hemen alınmasınlar ben hiç odtü'ye özenmedim ama Harran Üniversitesi'nden bir öğrencide password kelimesinin türkçe'sini bilemedği için elendi. burda eleştirilmesi gereken, odtü veya harran üniversitesi değil, adaletsiz bir sınav sisteminin sonucu olarak kendini geliştirmeye meyilli olmayan insanların haketmedikleri yerlerde olmasıdır.