bugün

sikindirik olaylar dizisinin en hızlı serüvenine başlamaktır efenim.;

öncelikli olarak muhtarlığa gittim muhtar amcamıza mağduriyetimi söyledikten sonra babacan bir tavır içerisinde "takma kafana be yeğen" dedi eee napcaz abi derken sana nüfus cüzdanı talep belgesi verecez der 1 adet fotoğraf istedikten sonra 1 dakika içerisinde belgemiz elimizde muhtar amcanın bıyık altından gülüşünde pis bir şey olduğunu sezmiştim ama sırf bu babacan tavır ve gülüşün 4 tl için olacağını tahmin etmemiştim.

daha sonra devam eden olaylar silsilesinde sırada nüfus müdürlüğü var

nüfus müdürlüğünde ki bayan arkadaşa kayıp olduğunu söyledikten sonra 5 tl ve 1 adet fotoğraf alayım dedi tamam herşey bu kadar basitmiş dedim ve oturdum oturmamla bayanın seslenmesi bir oldu;

- xxx bey bakarmısınız ?

- efenim

- size bir kaç soru sormam gerekiyor güvenlik açısından.

- tamam sıkıntı yok tabi.

- ana adı?

- xxx doğru cevap.

- baba adı?

- xxx doğru cevap.

- kaç kardeşiniz var ve adları?

- xxx doğru cevap.

- halanız kaç tane ve adları?

- xxx doğru cevap.

- teyzeniz kaç tane ve adları?

- xxx doğru cevap.

- amcanız kaç tane ve çocuklarının adları.

- ( burada kendi içerisinde bana tuzak kuruyor kafasından ) amcam bir tane ve bekar olarak vefat etti xxx doğru cevap.

- teyzelerinizin evlendikten sonraki soyadları.

- xxx doğru cevap.

eee yetmezmi artık dedikten sonra yeter yeter biz sizi birazdan çağıracağız cevabıyla beraber yerime oturdum 2 dk geçmişti ki nüfus cüzdanınız hazır xxx bey buyrun cevabıyla beraber asıl bomba da patlattı nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz için para cezasına tabisiniz ücreti de 67 tl hemen yatırırsanız 50 tl cevabıyla birlikte yatırılan 50 tl sonucun da nüfus cüzdanına yeniden sahip olabiliyoruz.

kısaca bir hesap yaparsak

1- nüfus cüzdanı talep belgesi ( muhtarlıktan )4tl
2- nüfus cüzdanı işlem parası 5 tl
3- nüfus cüzdanı kaybedildiği için para cezası 67tl (peşin ödeme indirimi ile) 50.25tl
4- çekilen stres ve sıkıntı (paha biçilemez)
cüzdanınızı çaldırdığınızı kamera kaydı, eşgal tarifi gibi bir durumla belgeleyip karakoldan çalındı belgesi alamadığınız sürece son gelen zamlarla size erken öderseniz * yaklaşık 65 tl, geç ödeme ile 82 tl'ye mal olacak durum.
Nüfus cüzdanını kaybetmek, onurunu ve şahsiyetini kaybetmekten daha kötü olamaz.
nüfus cüzdanını kaybetmeniz halinde, gerekli önlemleri derhal almazsanız, başınıza türlü belalar gelebilir.

Eğer Nüfus cüzdanınızı kaybederseniz, başvuracağınız resmi merciler, önce hiç vakit kaybetmeden polis ve hemen sonra her hangi bir VERGi DAiRESi OLMALIDIR.

Nüfus cüzdanını kaybedince,kayıp olayını vergi dairesine de bildirmek gerekir.

Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve bir de dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Böylece, nüfusu eline geçiren bir diğer kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak istese sistem uyarı veriyor. insanların ve hatta vergi dairesi çalışanlarının bile pek bilmediği bu konunun ayrıntılarını gelir idaresi başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde 'VERGi KiMLiK NUMARASI iÇ GENELGESi SERi NO:2007/1 de bulabilirsiniz.

http://www.gib.gov.tr/ind...sbcohg&type=icgenelge
götü kaybetmeye benzere.

çok tehlikeli bir durumdur.insanın başını yakabilir.
verilen onca para ve çabadan sonra yatağın altından sırıtması durumudur.
baştan aşağı kaynar su dökülme hissi uyandıran durumdur.
Yenisini cikartmak icin 50 kusur lira odemeniz gerekir.
an itibariyle başıma gelmiş durum. bulamıyorum bulamıyorum nerde bu cüzdan
Uzun bir serüveni beraberinde getirecek üzücü durum. Hele ki resmi kurumlarla yakın zamanda bir işiniz var ise...
Her şeyin sırası var o sıraya uyulduğu müddetçe en fazla en en en fazla 1 saat içinde gıcır bir kimlik sahibi olursunuz.

1-vesikalik fotoğraf çektirin.
2-ikametgahin bulunduğu muhtara gidin iki ya da 3 tane fotoğrafı verin ve "muhtar muhtar ben kafa kağıdını kaybettim bana bi belge varmış ondan verir misin" diyin. Belgeye iki tane fotoğrafı zimbalayacak muhtar o ara çay ikram edilir size genelde.
3-nufus müdürlüğüne gidin akşam 5 son. Polis var kapıda "kimlik çıkaracağım meemur bey" diyin o sizi yonlendirecek. Sonra nüfus memurunun yanına gidin, size bir takım sorular soracak ama çok uç sorular genelde. Anneannenizin annesinin kızlık soyadı gibi neredeyse. Heyecan yok. O zaman şüphe eder. Sonra Sizin bilgileri yazıp bi kimlik verecek gıcır gıcır. Birkaç tane hatta milyon tane imza isteyecek ve sizi yollayacak.

En can alıcı nokta. Eve mi yolluyor sandınız?
Yooo Hayır. Mal Müdürlüğüne canım.
81 TL (2014) yerine 50 küsür tl odemek isterseniz 15 gün içinde mal Müdürlüğüne ödeyin ve dekontu memura verin. Bu bölümlerin hepsi aynı binada. Sıra filan da yok merak etmeyin. Gözünüzde büyümesin.

Mal Müdürlüğüne girince kendinizi tam mal hissedeceksiniz. Olsun. Zira onun adı bizim gibiler yüzünden mal Müdürlüğü...

Başıma defalarca geldi, tecrübelerimi paylaştım. Kolay gelsin.
içindeki her şeyi tekrar olarak yerine koymaya başlanacaktır.
kişinin kimliksiz kalması durumunu doğurur. çuval yasa halini almış torba yasa meclisten geçer de yasalaşırsa artık kaybedenlere idari para cezası uygulanmayacaktır.

siz siz olun kimliksiz kalın ama kişiliksiz kalmayın!
derhal gazeteye ilan verilmezse yıllar sonra hakkında açılmış 10 larca icra takibi ile muhatap olunabilir.
artık 82 lira ceza ödenip, gazeteye ilan vermeye gerek kalmamıştır. Nüfus müdürlüğünden hemen çıkartılmaktadır.
artık para cezasına tabi değildir.
çakma şirket kurmak için ideal belge. sonrası kabus.
an itibari ile başıma gelen durum yazarlardan bu konuda yardıma ihtiyacım var pazar günü yds var o zamana kadar yeni kimlik çıkartılabiliyor mu?