bugün

(bkz: övülmeye ihtiyaç duyan yaratıcı)
ona biz ibadet diyoruz zira yaratanın nazarında bu anmak, zikretmek, unutmamak. ve onun istediği şey bu. beni bilin ve beni anın.
ibadet kendisine yapılmamaktadır kullar kendi ahiretleri için yapmaktadırlar. ilgili ayetler vardır ufak bir araştırma ile bulunabilir. he neden ibadet etmeden mükafat yok sorusu sorulabilir ama o da neden yaratıldık o zaman sorusuna kadar gider.
ego tatmini.
Allah ibadete ihtiyaç duymaz. ihtiyaç duymak bir şeyin eksikliğini gösterir. Allah'ımızın bir eksiği yoktur. Görmesini bilen gözler için burada da bir güzellik saklıdır. Nasıl ki siz marketten bakkaldan bir şey alınca teşekkür edersiniz, başınıza güzel bir şey getiren arkadaşınızı dost dergahında yad edersiniz ibadette bunun gibi bir şeydir. Allah'ımıza şükür ve teşekkür ederiz. Etmesek de olur ama sizce de saygısızlık olmaz mı?
Zaten onun değil sizin ihtiyacınız var ibadete
Allahın size ne ihtiyacı var
sizin ona ihtiyacınız var
hala göremeyenler var ne yazık ki .

Edit: Afedersiniz neden eksileniyorum acaba ne zorunuza gitti...
ibadetler de aslında insanın hayatını düzenlemek için bir araç kılınmış. O anılmaya layıktır. Bilinmeyi sevmiştir. Oruç tutarsınız nefsinizi korursunuz Allahı anlarsınız hem size yararı vardır hem Rabbimizi tesbih ederiz. Şüphesiz balikesirli Allahın bir kuludur.
Duymaz. O sana lazım. Evet.
şimdi günaha giriyorum evet ama. allah' ın birazda burama ibadet oh birazda şurama ibadet dediği geliyor aklıma. ordan hoop ilgi delisi kızlar geliyor aklıma. ordan da hoop kezban tipler geliyor aklıma. sonra bu kezbanlara sinir olup allaam aklıma mukayyet ol diyorum. böyle bi kısır döngü işte.
ibadete ihtiyaç duymaz. ibadet sayesinde günlük telaş içinde kaybettiği ruhuna kavuşması için imkan sunar insana.

Yani, ibadet ne tanrıya ne de birilerine yaranmak için yapılan eylem değil ruhla buluşma seansıdır.

Tabii rahman olan dünyadan rahim olan içsel aleme ulaşabilecek zihinsel rahatlığı sağlayabildiğin nitelikle doğru orantılıdır bu buluşma.

ibadete ihtiyaç duymaz, insana kendini bulması için es verir.
gotunuzden element uydurmayin. Yok benim oyle birseye ihtiyacim. Onu muslumanlar uyduruyor.
yahu, bir tanrının varlığına iman ediyorsun da, ibadet vs başka bir şey istemesi mi garibine gidiyor?

bu şey gibi; ejderhalara inanıyorum ama ağızlarından ateş çıkarmaları çok saçma yea.
Tamam kanki bi sorarım.(haşa)
Tanrıyı bir insan gibi düşünen bir beyinsizin hezeyanı.
çünkü allah diye bir şey yoktur.

dinler tamamen insan uydurmasıdır.
Bismillah

"Allah hayatı ve ölümü kimin daha güzel amel isleyecegini görmek için yaratti" mülk suresi.

inanmak içten gelen birşeydir. Kimseyi zorla birseylere inandiramayiz. yaratıcınin varlığına inanan kişi, devamında kullugu anlayabilir...
Ben ateistlere değil de, deistlere söyleyecek söz bulamıyorum.
insan bir yaratıcıya inanır da onun yarattığı varlığı terbiye edebilmesine mi inanmaz?
insan bir yaratıciya inanır da o yaratıcıya hiç mi teşekkür etmez?
kulluk etmek bi anlamda teşekkür etmektir.
Buna da allahın ihtiyacı yoktur.
Mesela
5 kurus paran yokken senin her turlu egitimini ve her ihtiyacini karsilayan biri olsa..
Sonrasinda iyi bol kazançlı bir is verse..
sevdigin biriryle dugununu de yapsa..
senin bu kisiye ihtiyacin kalmadiginda gene de ona saygi duyup Teşekkürunu çeşitli yollarla göstermeye devam edersen insaflı, etmezsen nankör olmuş olursun.
Kulluk da böyledir..
ibadeler, Allah'ın insana verdiği nimetlerdir. bizlerin Allah'a herhangi bir zarar/yarar dokundurabilmemiz söz konusu olamaz. Bedenimizi besleyen besinler gibi, ibadetler de gerçek biz'i besleyen besinlerdir.

ta-ha/130:  Sözlerine karşı dayanıklı ol, güneşin doğumundan ve batımından önce Rabbini yücelterek an. Geceleyin ve günün her iki ucunda da an ki mutlu olabilesin.
Zümer suresi 7.ayet
Eğer inkar eserseniz şüphesizki Allah sizin iman etmenize muhtaç değildir. Ama kullarının inkar etmesine razı olmaz.
Allaha kabadayılık yapan dinsizler neden apsürt başlık açarlar, bilemedim, bilemiycem, bilmiyorum.
sonra aklıma geliyor....
cehennemi kimlerin dolduracağı....
ümitlerimi kayır allahım.
sen bizi cehennemden koru. kötü insanların şerrinden ve şeytanlaşmış insanlardan sen bizi uzak et.
küfür sahiplerinin hidayetten nasibi varsa hidayet et, yoksa cemiyetten ve bizlerden uzak tut. amin
inançsızlar doluşmuş yine halbuki Yaradan a ibadetin insana verdiği huzuru ne bilecekler onlar. Allah ın senin ibadetine ihtiyaci yok senin ihtiyacın var. Zira sen Yaratıcı yı zikretmedikçe onu reddetmeye başlayacaksın. Adını bi kere bile ağzınıza almadığınız hatırlamadığınız arkadaşınız ne kadar süre daha arkadaşınız kalabilir.
"Şüphesiz ki Allah övülmeye en çok layık olandır."
Allah'ın insanın ibadetine ihtiyacı yoktur. insanın Allah'a ibadet etmeye ihtiyacı vardır. ibadet etmek genelde insanlara huzur verir, güvende hissettirir, psikolojilerini destekler.
çünkü beğenilmek güzel bişeydir, bende sizi yarattım o zaman sizde beni beğeneceksiniz diyor yüce tanrımız.
bu kadar kudretli bir gücün, biz aciz varlıkların tapınmasına ihtiyacı yoktur.
insanı bir ihtiyaçtır bu durum. bir nevi egodur. ee gerisini siz düşünün.
mitolojik çağlardan bugünlere kadar hep inanışlar tapınmalar olmuştur. ve bunlara ibadet eden insanlar. kitapsız inanışlarda bile ibadetler olmuştur. bu da şunu göstermektedir; aslında ibadetler insanların yarattıkları bir dizi tapınma biçimleridir. yani hep olduğunu düşündüğü güce boyun eğmiştir, yani ibadet etmiştir. kısacası ibadetler, allah veya herhangi bir yaratıcının ihtiyacından değil, insanların ihtiyaçlarındandır. ve tabi hepsi de birer kurgudur.