bugün

sigarayı bıraktıktan birkaç hafta içinde ortaya çıkan, anksiyete, depresyon, sabırsızlık, kabuslar, açlık, zor konsantre olma ile seyreden bir durumdur. bende olanlarsa kalp atışımın arada yavaşlaması, baş dönmesi, kabızlık, kabuslar görmek, rüyada sigara içmek. sigara içme isteğim yok ama nikotinin ifizksel bağımlılığından beynim henüz kurtulamamış onu anlamış oldum. bu yoksunluğa girmemek içinse nikotini aşama aşama bırakmak gerektiği belirtiliyor. buna ilaveten nikotin bantları ve sakızları kullanabilirsiniz bu geçiş dönemini atlatmak için. yine sporun da faydası olduğu belirtiliyor.
sigarasızlıktan ortaya çıkan vücudun belli semptomlarında sorun çıkartan yoksunluk.
stresli olursun. kavga edersin.
tartışırsın.
düşünceler çok iyi değildir.
bulanıklaşırsın.

bu süreçte patlıcan felan yersen en azından bir miktar nikotin desteği almış olabilirsiniz.
Nikotin içlik giyilerek giderilebilecek yoksunluk. (bkz: umut sarıkaya)

görsel
sigara bırakma deneyimlerime dayanarak yoksunluğu çekilen şeyin nikotin olmadığını iddia ediyorum.

şöyle ki:

eğer ingilizcede no additive, türkçede ise katkısız harman denilen sigaralardan veya en basiti sarma tütün sigaralarından içmeye başlatıp 1-2 ay devam ederseniz, saatte 1 canınızın sigara çekmediğini göreceksiniz, yoğun günlerde ya da uzun yolculuklarda çok daha rahat olacaksınız.

bunun sebebi şudur. nikotinin öyle ahım şahım bir bağımlılığı yoktur. rahat tolere edilebilinen ve görece çabuk kurtulunabilinen bir bağımlılıktır.

peki o zaman niye sigarayı bırakmak çok zor, insanlar sigarayı bırakınca deliye dönüyolar. cevap: ticari zihni sinirlerin sigaranın içine bağımlılık yapıcı başka maddeler koyması.

denemesi bedava.
25-26 saat oldu. Aklımdan çıkmıyor.

Nikotin sakızı emiyorum.
Pıt pıt alnımdan ter damlacıkları akıyor. En yakın dostumla vedalaştım.

Moria madenlerinde gandalf'ın cüceler"in günlüğünü okuduğu sahnedeki şu dizeler aklıma geliyor..

" kapıları sürgüledik ama çok fazla dayanamayacağız,davullar.. davullar derinden geliyor, Karanlıkta bir gölge var dışarı çıkamıyoruz.. dışarı çıkamıyoruz.(dırırım gerilim müziği)"

Bir fırt çekmek her zaman en kolayı oysa.
Beni hiç etkilemeyendir.

Sigarayı bırakmak hiçbir zaman zor olmadı, konu bunu devam ettirebilmek.

24 saat içerisinde tüm nikotin vücudunuzdan gidiyor. Bir hafta içerisinde nikotin bağımlılığınız tamamiyle bitmiş oluyor.

Ama seneler içinde geliştirdiğiniz alışkanlıklar kalıyor.

Tüm bunlara rağmen zor değil. Ben yaptıysam herkes yapabilir gibi geliyor, sadece sigaraya ihtiyacınız olmadığını ancak bedeninize bir ömür boyu ihtiyaç duyacağınızı hatırlamaya çalışın.

Çok sevdiğiniz bir arkadaştan ayrılmak gibi geliyorsa zaten bırakamazsınız. Önce ondan nefret etmeli daha sonra da ona ihtiyacınızın olmadığını bilmelisiniz.

Boşa konuşuyorum, ben dinlemezdim böyle konuşanları çünkü ama 5 sene boyunca kullandığım illetin nasıl bırakılacağını sanırsam 20 küsür denemeden sonra anladım.

Pes etmemeye çalışın yeter.
sigarayi birakacak kadar hayatı sevmiyorum.

siz yasamayi seviyorsunuz.
Çekenin Allah yardımcısı olsundur.
Keş takımının hissettiği şeydir.