bugün

(bkz: wishmaster)
yeni vokali bana pop mu söylüyorsun arkadaş dedirtmiştir.ne o danslar argadaşım!*
tarja'sız bir nightwish olamaz derken gruba yeni alınan solistin * bye bye Beautiful şarkısındaki performansı dinlendikten sonra, eski nightwish tadını vermeyecek olsa da hala sevilen, beğenilen, takdir edilen grup.
an itibariyle o kadar çok $arkılarını indirmekteyim ki, ares kitlenmekte ve sözlük sayfasının açılma hızı lama hızına bile eri$memekte.
(bkz: forza nightwish)*
DarkTranquillity'nin piyasa olmayanı.
grup içi sıkıntılardan kaynaklanan problemler nedeniyle eski verimini kaybetmiş muhteşem grup.

(bkz: wishmaster)
son solist anetteden sonra tarzının biraz daha değiştiği, ancak her şekilde itibarını zedelemeyen çok sevdiğim goth metal grubu.
tarjasız* da iyi işler çıkarabildiklerini gösteren senfonik metal gurubu. tarja da tarja diye tutturmanın bi anlamı yok bence. zira solo çıkardığı my winter storm'da onu da gördük. asıl nightwishsiz tarja bir boka benzemiyor. hayır anette'nin* ne eksiği var anlayamıyorum. hem sesinin hem de fiziğinin tarjadan aşağı kalır yanı yok.
(bkz: amaranth)
(bkz: reach)
annette'yle de bazı şeyler güzel. *
senfonik olarak bazı! şarkıları güzel derecesine ancak ulaşabilecek grup.
1996'da Finlandiya'nın Kitee şehrinde kurulmuş senfonik power metal grubudur.
Anette Olzon'un, 24 Mayıs 2007'de Tarja Turunen'in yerine gelmesine kadar daha iyi olan gruptur.
grubun yeni vokalisti anette'yle de güzel parçalar yapmışlardır. ama tarja'lı günlere göre durgundurlar.
anette'nin şarkıları biraz pop a kaçarak yorumlaması eleştirilmektedir.
angels fall first isimli orta şeker bir şarkıya sahip az şekerli grup.

ps. huleyn şarkı da az şekerliymiş. peh!
çok sevdiğim , favori gruplarım arasındadır. awaking the centuries'den sonra en güzel senfonik metal parçası olan moonlight' ı dünyaya kazandırmışlardır.

edit:hangi kafayla yazdım hatırlamıyorum moondance olacak..
knightwish olarak yazılsa çok güzel depresif black metal grubu olur. hafif pagan ögelerle süslenmiş şarkılara osuruğumu düğümlerken kör oldu gözlerim gibi kafiyeler felan. oy oy yeme de cdye sıç o derece.
anette olzon gruba katıldıktan sonra mezzosoprano tarja'nın tadını yakalayamamış, artık malesef bir dark chest of wonders, bir i wish i had an angel çıkaramicak gibi görünen grup.
bu grubun bir symphony of destruction coverı vardır ki aman diyim. efsane şarkıyı adeta bir ed gein edasıyla s.ikip atmışlar, şarkının içine etmişerdir.
bazen "NW" olarak kısaltılabilir.Senfonik power metal tarzıyla çalışan sağlam grup.
yıllardır dinlense bile, ilk günki tazeliğini koruyan mükemmel bir grup.tarjasız da olsa diğer grup üyeleri yeter diye düşünüyorum.
tarjasız da dark passion play albümüyle gayet güzel idare etmiş olan sağlam ve dinlenesi bir grup.
tarjasız olmayan grup.
(bkz: dark passion play/#4409543)
tarja turunen çıkarıldıktan sonra bir anlamı kalmamış, berbat bir grup olmasa da sıradan bayan vokalli power metal gruplarından biri hâline gelmiştir. tarja'yı gruptan çıkarma sebeplerini bilemem, belki de haklı olarak çıkarılmıştır ama böyle olmamalıydı yine de... oysa ne hayallerim vardı, nightwish ve tarja türkiye'ye gelecek, hepimizi coşturacaktı. ah ahh...
son yıllarda metal piyasasında acaba soprano vokal gözden mi düştü, bilemiyorum. zira nightwish kadar türkiye'ye gelmesini istediğim bir başka grup olan tristania'nın muhteşem soprano vokali vibeke stene de gruptan ayrıldı, yerine mariangela demurtas adında düz bir vokal getirildi. aynı grubun vibeke stene'li ashes albümünde bile soprano vokal azaltılmıştı.
the kinslayer gibi güzide bir şarkıya imza atmış grup.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=823l2X4oihQ
--spoiler--
tarja turunen'in ayrılmasından sonra eski tadını yitirmiş grup.
Tarja'nın yerine gelen vokalden sonra klipleri bok gibi olmaya başlayan grup. Keza kadın tam bir beyonce, shakira modunda takılmaya bayılıyor...