bugün

artık sadece göğnümüzdesin ey garip.
sazıyla sözüyle, her şeyiyle büyük adam, bozkırın tezenesi...
mekanı cennet, ışığı bol olsun...
mahsuni şerif'ten sonra beni tv başında ağlatmayı başarmış ikinci ozan. babasının sesini herzaman daha beğenemiş olsam da kendisinin yorumlarını dinlemek için fatih kısaparmak show bile izlemişliğim vardır. bende anısı vardı. mahsuni şerif'in yanına o güzel insanların yanına giden türk halk müziğinin son ozanıydı. bakın son türkücüsü demiyorum son ozanıdır. ne arif sağ ne musa eroğlu ne sabahat akkiraz hiçbiri ozan değildir. hepsi büyük yorumcular olmasına rağmen ne bir neşet ertaş ne mahsuni olabileceklerdir. allah gani gani rahmet eylesin. çok üzüldüm sözlük çok.
saz sanatını ve sevenlerini boynu bükük bırakıp gitmiş büyük usta. mekanı cennet olsun.
http://www.youtube.com/watch?v=gXtOsC7KEJc
yazılara sığmayacak üstad. 'gönüllerinizin hizmatçısıyız' dedi bir keresinde ve oldu da. geleneğini sürdürecek olan yok yanar da gönül hizmetçileri, ona yanar. neredeyse karacaoğlan'dan dertli'den erzurumlu emrah'tan aşık veysel'den süren gelenek yani özümüz olan bu gelenek yok olacak. yanar da gönül ona yanar.
mahlasıyla övünüyorum: garip. ne güzel koymuşsun be neşet ağam. gönüllerimizi ak ettin toprakta allah seni kara etmesin. mekanın cennet ola. kıymatın biline
http://www.youtube.com/watch?v=DPwe42AUWK8&feature=related

uzun belgeseli:

http://www.youtube.com/watch?v=6mD1rbBYWUU
fizy'de bugün mini biyografisini okuduğumuz abdaldır. "Ah Yalan Dünya" değil de nedir şimdi bu?

"Zahirde ölen batında doğar. Her bitiş yeni bir başlangıçtır. Ruhtan ruha, gönülden gönüle yol gizli."

"Ölürsem yoruldu desinler." demiş bir keresinde. Yalan dünya seni çok mu yordu da gittin Neşet Baba?
Hep mi iyiler gider?
badem gözlüdür.
sen de mi öldün be neşet baba. sen de mi anasını satıyım
biz senin kasetlerinle büyüdük lan. o yalan dünya demenle hüzünlendik .
senin müziklerinle anılarımızı yaşadık biz.
bizi kendi o sesine alıştırıp nereye gittin sen ? biz ne yapacağız şimdi burada.
ama unutma. seni sevgiyle anacak milyonlarca insanı müziklerinle baş başa bıraktın. bunu bil.

seviyoruz seni..
"dane dane benleri var yüzünde

can alici bakislari gözünde

binbir tat var edasinda nazinda

dünyada yardan tatli var m'ola

sallani sallani gelen yar m'ola"

- neset usta... bunu kime söylediniz?

ustanin yüzü kizardi.

basini öne egdi.
üsteledik

- güzel miydi?.. çok mu sevdiniz?

- evet efendim... gençtik... cahildik... asiktik... bizim de kalbimiz vardi.
ne yazsak ne etsek kı usta , bozkırlar la beraber ağlıyoruz nur için de yat..
19 yaşına kadar ekmek bulunca dua eden, 21 yaşında annesi ölen ve babasıyla köy köy dolaşıp ekmek parası için oynayan büyük insan. tevazu her insana nasip olmaz, hele neşet ertaş'ın tevazusu nerdeyse hiçbir kula nasip olmaz. ntv deki hayatını anlatan belgeseli izlerken gözlerin yaşarmaması imkansız. allah gani gani rahmet eylesin.
bazı şovenist alevilerce huzur içinde yatması engellenen üstadım.

(bkz: haşat oluyom sana neşet baba)
insanlar ölümlüdür, herkes bir gün ölür ve bu doğaldır. Ama öyle insanlar vardır ki, ölümleriyle insanlık eksilir... bugün sadece neşet baba ölmedi, bu topraklardaki insanlık değeri eksildi, sabah 8.45 itibariyle.

Bu toprakların yetiştirdiği en büyük birkaç adamdan biriydi o. Aynı toprakta yaşamaktan, aynı yağmurda ıslanıp, aynı havayı soluyup, aynı rakıdan içmekten hep gurur duydum, duyacağım.

Ben ve çevremdeki insanlar, o hayattayken bildik kıymetini açıkçası. Çok sevdik onu, türkülerini dinledik, dinlettirdik, çaldık, söyledik... öğrettik bilmeyenlere... çoğu sevdi, sevmeyenler de olmuştur ama onlara da biz aşina değildik, kestik sohbeti. Bu açıdan içimiz rahat... üzüntümüz büyük, gözyaşımız sahi.

"iyiler erken ölür" sistemine bir örnek daha verdin, erken gittin NEŞET ERTAŞ... Türkülerine iyi bakacağız, çalacağız,söyleyeceğiz, dinleyeceğiz ölene kadar, hiç merak etme, rahat uyu.
Giderken Bir çok eser bırakmıştır. Üzülmenin, zırlamanın bir anlamı yok eserlerine sahip çıkılması, sevilerek dinlenmesi onu daha çok sevindirecek ve mutlu edecektir.
sen gittin ya baba
rahı'nın da amına goyyum
cüvaranın da.

de hayde rahat uyu şimdi.
Bazı sözlük yazarlarının da içinde bulunduğu bir kesim, kendilerini çok elit bir tabakada görüp -kısaca kendilerini bir bok sanıp- "neşet ertaş cahildir" vs gibi kendi cahillik ve dallamalıklarını açığa vuran söylemleri vardı. oysa neşet ustanın birikimine sahip olabilmek için kırk fırın ekmek yeseler yine de ulaşamazlardı onun seviyesine. neşet ertaş yüzlerce yıllık bir geleneğin -ne yazık ki- son temsilcisi. onun hakkında çok şey yazmak isterdim. kendisini ben de çok geç tanıdım. bazen kelimeler biter. işte o anlardan birindeyiz. mekanın cennet olsun neşet ertaş. emanetin, türkülerin, bizlere emanettir. başımızın tacıdır.
türkiye'de alevilerin sesinin ne kadar çıktığının başka bir kanıtı mefta.

ne bir şarkısını duymuşluğum var ne de bir yerde görmüşlüğüm. kimdir nedir ne tanırım, ne de tanıyan birini tanırım.

başka gezegende yaşıyor bu arkadaşlar herhalde..
cennet artık çift ozan.
hakkın rahmetine kavuşmuş müzisyen, allah rahmet eylesin. türkülerin ve bozlakların babasıdır aynı zamanda yeri kolay kolay doldurulamayacak sanatçılardandır.
ölümü üzmüş olan değerli sanatçı.
Büyük usta, dert ortağı ve bizim sanatçımız; yattığın yer nur, mekanın cennet olsun..
Neşet Ertaş
Halkın ocağına düşen ateş
1938 - 2012
kendisi öğretmişti bize meğer en iyi şimdi anladık ne demek olduğunu:

--spoiler--
zor imiş meğer
--spoiler--
bugün sazını asıp yalan dünyaya gözlerini kapatan sanatçı.
sahnede su içmeden önce bile seyircisinden *müsaade isteyen büyük sanatkar, büyük ozan, büyük insan.

yıllar sonra bir defa daha yatağımdan gözü yaşlı uyanmama sebep olmuştur kendisi.
(bkz: 1 şubat 1999)
cahil geldik süslendik cahil gittik.

biz cehaletimize yanalım sen kan ter içinde konserine gelenlerden ceketin düğmesini açmak için izin iste.

insan oğlu dedik ya bize bir ananın oğlu olduğumuzu hatırlattın hepimiz bir ananın oğluyuz ve insan olan anamızdır dedin.

çok şey hatırlattın usta, baze bağa geldik bostana geldik oynadık bazen mühür gözlümüzü gördük uçan kuştan esen yelden kıskandık.

çok şey öğrettin usta senin kadar cahil ve senin kadar insanoğlu olabilmek umarız bize de düşer.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar