bugün

bizi bitirdin neşet ağam. "müsade ederseniz cekatımı sökücem" Neşet Ertaş / Harbiye Açık Hava - 2003
Allah rahmet eylesin. Turkuleriyle buyuduk.
"nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanina otur çünkü kötü insanlarin türküleri yoktur.''

neset ertas
allah rahmet eylesin hemşerim tüm kırşehirlilerin başı sağolsun. dedemin ölümünden sonra babamı ilk kez ağlarken gördüm bugün nur içinde yatsın.
yokluğunda saz'ın öksüz kaldığı, kırşehir kokan adam.
hoşçakal büyük usta.
ah yalan dünya.
8. sınıf türkçe ders kitabında bozkırın tezenesi olarak bir parçada işlenir bu gönül adamı ders niyetine.
yani yaşarken de biliyorduk kıymetini.
ibrahim tenekeci'nin dediği gibi; "şimdi hepimiz bir kişi eksilmiş olduk."
bugün ölümüyle bizleri üzen büyük insan.
sonsuz sevgi ve saygıyı hakeden büyük insan. mekanı cennet olsun.
ve yine- yeniden bir ölümün arkasından yaşanan ikiyüzlülükle başbaşayız.

http://www.youtube.com/watch?v=zJMEOH8CBmc

bu link itü devlet konservatuarının neşet ertaş'a verdiği fahri doktora ünvanının görüntülerini içeriyor. ee ne var bunda ? diyenler salondaki dolu koltuk sayısına bir baksın. sadece içindeki sesi tüm yalınlığıyla, tüm içtenliğiyle bizlere sunan neşet ertaş'ı alkışlamaya gelen insan sayısı herşeyi anlatmaya yetiyorda artıyor. hiç kimse gitmemiş bu insanın mutluluğunu paylaşmak için, onu onure etmek için. bizler büyük sanatçılarımız yaşarken kıymetlerini bilmiyoruz. bu su götürmez bir gerçek.

ne zaman ki bu değerler elimizden gidiyor bir vefa abidesine, bir sevgi kelebeğine dönüşüyoruz. bunu da o çok değerli popomuzu kaldırmadan internet üzerinden ''bozkırın tezenesini kaybettik, çok severdim zahidem türküsünü'' minvalli hiç de samimi olmayan, sadece gündem bu diye yazılan yazılarla süslüyoruz.

bunu yapan insanlara ''zahidem'' dışında başka hangi türküsü var? deseniz birçoğu söyleyemez. kendimden biliyorum. ama böyle birşeye dönüştük ne yazık ki. bir adım bile atmadan her konuda fikir beyan etmek, başsağlığı dilemek, kınamak... vs gırla hepimizde. eyleme geçmek, karşı durmak, beraber olmak söz konusu olunca ise kaldırmıyo kıçını rahat koltuklardan. bir derin sükut...

mekanın cennet olsun büyük usta.
türkülerini çok sevsem de ölümünün beni bu kadar etkileyeceğini hiç tahmin edemezdim bugün televizyonda ölüm haberini gördükçe gözlerimden yaşların süzülmesine neden olmuş büyük insan. nur içinde yat neşet ertaş.
bozkırın tezenesi neşet ertaş.

bozlaklar diyarının yetiştirdiği en büyük saz ustası.

türkiye büyük bir üstadını kaybetti.

bozlaklar yetim kaldı.

ruhun şad olsun.

mekanın cennet olsun.

sen gittin ya her şey anlamsız artık.

şirin kırşehir ve türkiye seni unutmayacak.

sen rahat uyu...
mekanın cennet olsun anadolu çocuğu.
Ah yalan dunya...
tum sevenlerine ve ailesine sabir diliyorum.
"ben devletin değil halkın sanatçısıyım"

mekanın cennet olsun büyük üstad.
şu karelerde bile değeri görülebilen üstad.
görsel
dün acil şifalar dilerken bugün ardından rahmet okuyoruz. bu kadar erken olmasını hiç beklemiyorduk, üzgünüz keşke böyle olmasaydı.
babaannemim oyun arkadaşıymış düğünlerde oynardı diye anlatır babaannem bugün aradım neşatte gitti yakında bende giderim diye ağlatmıştır. onun türküleriyle dedem babaannem onu anlatırdı bize hemşerilerimin başı sağolsun.
belki üstadın türkülerinden hoşlanmayanları,Türkülerini televizyonda,radyoda görünce hemen kanal veya frekansı değiştirenleri,türkülerden nefret edenleri bile hüzüne boğmuştur.Tatlı dilli, güler yüzlü mekanın cennet olsun.

(bkz: #14234216)

http://www.youtube.com/watch?v=gXtOsC7KEJc
allah cennet nasip etsin.
bugün vefat ettiğini okulda öğrendim, bir gözlerim doldu ne bileyim. insan içinde olmasam ağlayabilirdim bile.

allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun üstadın.
gönlümüze dokunan bir yıldızımız daha kaydı eksildik gene, ölümsüz üstad.
http://www.agos.com.tr/ha...rip-basa&haberid=2663
bana türk halk müziğini sevdiren insan.
mekanı cennet olsun.