bugün

Şekil 50 mekan belli gibi espiriler yaparlar yerli apaçileri.
--spoiler--
Kapadokya'nın kentin kalkınmasında büyük payı var. Müze ziyaretçi sayısı yoğunluğunda Türkiye şampiyonu. Kütüphane yeterliliği konusunda da dördüncü sırada. Bu iki parametrenin yardımıyla kültür sanatta ikinciliğe yükselmiş. AVM yeterliliğinde de ikinci. En kötü yanı ormanlarının yetersiz olması.
--spoiler--

http://fotogaleri.ntvmsnb...kalitesi.html?position=18
görsel
*
küçük bir iç anadolu şehridir. kıymetli ilçeleri olmasa; şehir falan olamaz.
Şehir merkezinin tek cazip noktası " Forum AVM" olan şehirdir.
Şehir merkezi çok gelişmiş değildir haliyle ama düzenli bir yapısı vardır şehrin. şehir merkezinde alkollü mekan bulunmaz. En büyük alışveriş merkezi kapadokya forum alışveriş merkezidir. üniversitesi hızla gelişmektedir ki gördüğüm kadarıyla kampüs gayet düzenli şekildedir. şehir merkezinde kültürel açıdan çok fazla faaliyet bulunmaz ama ilçeleri farklıdır oralara sonra gelicez. tiyatro, konser gibi aktiviteler genelde kapadokya kültür merkezinde yapılır. Şehirde bildiğim kadarıyla üç tane sinema salonu vardır. belediyenin çok fazla ve başarılı ücretsiz kursları vardır. üniversite sınavı başarı oranları hayli yüksektir. ulaşım çok rahattır. şehirde suç oranı düşüktür. alkole ve karşı cinsle samimi davranışlarda bulunmaza genelde çok karışmasalar da pek iyi gözle bakmazlar. şansınızı zorlamayın fazla. Yaz akşamları bile soğuktur genelde eh iç anadolu olsun o kadar. büyük şehirden üniversite okumak için gelmişseniz biraz sıkılacaksınız ama merkez dışında hayat tamamen değişiyor hadi oraya geçelim.

avanos merkeze en yakın ilçedir sadece 18 km uzaktadır. kızılırmak geçen bölgede yerleşim ırmak çevresine yapılmıştır. en yeşil bölgesi burasıdır. ırmak çevresinde güzel alkollü kafeler mevcuttur. ırmak üzerinde gondol ile gezinti yapabilirsiniz. ırmak üzerinde asma tahta bir köprü bulunur. köprü sallandığı için ilgi çekmektedir. çanak-çömlek yapımını izleyebilir, deneyebilirsiniz. çömlekçi şaban ustayı bulursanız hem size stand-up tadında bir gösteri sunar hem de uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. gondolların hareket ettiği alanda şık bir restaurant var rakı-balık yapabilirsiniz. yazları geceler canlıdır. belediye çeşitli konserler organize etmektedir. bölgenin en meşhur aktivitesi türk gecesidir. dansözler ve semazenleri aynı ortamda görürseniz şaşırmayın. bölgede akhal teke at çiftliği vardır. burada ata binebilir ailenizle kahvaltı yapabilir güzel bir gün geçirebilirsiniz. buradan atv kiralayabilir bölgeyi at ile ya da atv ile turlayabilirsiniz. peri bacaları arasında dolaşmak oldukça keyifli. onlarca büyük vadi vardır.

Göreme benim favori bölgemdir. kapadokyanın en cömert güzelliği buradadır. etrafı muhteşem butik oteller ile çevrilidir. zaten göreme açık hava müzesini görmeden kimse gitmez buradan. müze kartınız olsun mutlaka. müzenin dışında bir de saklı kilise vardır oraya da uğrayın. bölgede güzel şarap evleri vardır. çevredeki mekanlarda kaliteli şaraplar içebilirsiniz. dokuma ve turistik hediyeler alabilirsiniz. geceleri canlıdır. güzel barlar vardır.

Ürgüp bölgenin en bilinen ilçesidir. ürgüp çarşısı güzeldir. temenni tepesinden kapadokya'yı seyretmek güzeldir. Haftasonları kayseri plakalı arabalarla doludur. Gece hayatı canlıdır. Meydanda dolaşırken bir dizi setine rastlamanız mümkündür. Asmalı konak, son ağa, yer gök aşk gibi onlarca ağalı dizi burada çekilmiştir.

yazmaktan yoruldum daha sonra editlerim. ama balona mutlaka binin 150-200 tl arasında değişiyor fiyatı tek kişi. atv kiralayın. gün batımını izleyin. Üç güzelleri görün. Uçhisar kalesine mutlaka çıkın. zelve vadisini görün. yeraltı şehirlerine gidin. Yöreye özgü testi kebabının tadına bakın. ata binin. butik otelde kalın biraz pahalı ama pişman olmazsınız. çömlek yapmayı deneyin garip bir şekil çıkarırsanız korkmayın dik tutmaya çalışın. Kozaklıya gidin kaplıca oteller vardır. çok lüks oteller mevcut. 3 gün doya doya gezin. yanınızda kafa dengi bir arkadaşınız ya da sevgiliniz olsun. başka tavsiye isterseniz beni bulun.
ileride yaşamayı düşündüğüm şehir.

asmalı konakla başlamıştı aslında merakım. sonra annemin yer gök aşkı dizisini seyretmesi ve nevşehir görüntüleri merakımı yine cezbetmişti. havva vardı eski sevgiliye benzeyen. (neyse bu konuya hiç girmeyelim, çıkamayız yoksa) neyse, istanbuldan kaçmayı düşünüyorum orta vadede. uzak sessiz sakin dingin bir yaşamı vardır umarım. hep hayalini kurduğum balon yolculuklarını devamlı yapıp, tarihe hep aynı açıdan bakmak ve bunu düşünmek bile heyecanlanmama neden oluyor...
Yoldan geçen bir vatandaşa nevşehiri sorsanız kısaca size peri bacalarından, kapadokyadan, ürgüpten bahseder ama nevşehirin bu yazdığım yerlerle hiç bir alakası yok merkezine gittiğiniz zaman bir tane bile turist göremezsiniz esnafı turizmden hiçbir şekilde faydalanamaz yöre insanı cana yakındır, insancıldır fakat esnafı çiğdir size bir şeyler kakalamaya çalışırlar beceremezler çünkü bunu fazlasıyla belli ederek yaparlar kendilerini geliştirememişlerdir, bağnaz bir yapısı vardır hacıbektaş ilçesi bu konuda fazlasıyla aşmıştır nevşehir merkezde tekel bayi bulunmazken hacıbektaşta her 100 metrede bir vardır.
Turistik yerlerden bahsedecek olursak turla gitmemişseniz bir çorbayı 20 Türk Lirasına içmek zorunda kalırsınız gerisini varın siz düşünün...
Bu yıl tatil yaptığım bir iç anadolu ilidir. Şehir merkezinden şehir dışına kadar buram buram tarih kokan bir şehirdir.
Yazın yeraltı şehirlerine yaptığım gezide adeta büyülendim. insanlar yıllar önce toprağı metrelerce kazıp içerisine yerleşim yerleri yapmışlar. Bu yeraltı şehrinde havalandırmayı inanılmaz bir mühendislikle oturtmuşlar; kliselerini, ahırlarını, odalarını, yiyecek ve şarap ambarlarını dahi inşa etmişler. Ayrıca yeraltı şehirleri inanılmaz bir serinliğe sahip. Rehberimizin hala bir çok yeraltı şehrinin bulunamadığını fakat çalışmalara devam edildiğini söylemişti.
Peri bacalarını ve kalelerini falan anlatmama gerek yok zaten herkes biliyor. Herkesin gitmesini tavsiye ettiğim bir şehir. Ülkemizde bulunması büyük bir lütuf.
iç anadolu bölgesinde yer almaktadır. (bkz: nev = yeni)
Peri bacaları bu şehirde bulunmaktadır ve bu bölge çok iyi turist çeker.
yaz kış rüzgar esen şehirdir. böyle hafif bir rüzgar değil. sert esiyor. önden arkadan derken aşağıdan filan estiğine şahit oldum. nasıl bir hava sirkülasyonudur anlamış değilim. varın uzun saçın halini siz düşünün.
9. sınıfta okul gezisiyle gittiğim harika muhteşem şehir.
Merkezdeki 7 saatlik boş vaktimi nerede geçireceğimi bilemediğim şehir.
hayatımı sürdürmeyi hayal ettiğim şehir. sırf güneşin batışını izlemek için bile yaşanır orada.
Bir ara araba alım satımının çok popüler olduğu şehirdir.
Hala öyle midur aceba?
kafamı dinlemek için kaçacağım memleketim.
görsel

memleketim. ayrı bir tadı var.
Sanırım AKP kazanmıştır.
ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer alıyormuş Nevşehir de balonlara binmek.
insanı tüm turistlik yerlerinden daha görülesi daha sevilesidir. diğer turistlik şehirlerin aksine esnafı paragöz değildir. sıcakkanlı, dürüst, yardımsever insan doludur. sırf bu yüzden tekrar tekrar gidesi gelir insanın. kendi hemşehrilerimden daha çok severim nevşehir insanını. gidiniz, görünüz, tanışınız, seviniz.
Yaşanılıcak yer değildir.
ruh sıkıcı ve kasvetli bir havası vardır.
abazan kırolarının çok olduğu, kızlarımızın belli bir saatten sonra tek başına dışarı çıkmaya korktuğu bir ilimizdir.
Sanki memleketimmis gibi olan şehir.eskiden Yaz aylarimin geçtiği enfes yer.
Güzel bir yemek yiyemediğim şehirdir. 3 gün gezdim yiyeyecek bir şey yok, survivor' a mı geldik dedim. Ayrıca yanlış duymadıysam üniversitenin kampüsünün içinde şarap fabrikası bulunmakta.
güncel Önemli Başlıklar