bugün

peri bacaları ile ünlü ilçemiz
nevşehire bağlı olmasına rağmen nevşehirden çok daha fazla bilinen ilçe. nüfusu 15.000 civarıdır. temenni tepesi çay içmek için ziyadesiyle güzeldir.
bir tat bir doku isimli stand-up showunda dile getirdiği üzere urgupe götürmeden peri bacalarını gösterebilecek tek rehber için:
(bkz: cem yılmaz)
bir dünya kentidir.

(bkz: http://www.urgup-bld.gov.tr/)
http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=6701
''şen olasın Ürgüp ''diye türküsü olan, ''nerelisin ? '' sorusu karşısında kasten Nevsehir değil de Ürgüp diye cevapladıgım bacasız sanayi sehridir.
bakımsızlıktan tek tek çöken peri bacalarıyla ünlü ilçedir.
dünyada başka yerde bulunmayan tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan nevşehirin gözde ilçesi.
Yaşamın hiçde ucuz olmadığı paranın su gibi akıp bittiği,paranla bazen rezil olduğun ilçe...
hava karardığında girilmesi gereken, Eyfer kulesinden daha etkileyi bir manzaraya sahip, dünyaca ünlü turistik mekan.
yarın yine gideceğim ve artık son gidişim olmasını düşündüğüm şehirdir kendisi. gezmek için çok iyi bir yer olsa da 1 haftada adamın canına okur bu turistik şehir.

(bkz: ömrümü yedin okul)
dışarıya çıkmayan yerlilerinin insanlıktan bir haber oldukları yer. doğu ve batı kültürünün arasında sıkışıp kalmış ve boka sarmış bir yer. doğal güzelliği hikaye. kalp güzelliği yok bunlarda efenim.
6 tane dönerci 3 tane süpermarket 1 tane restaurant 1 tane iddaa bayi 3 tane kargo şirketi 1 adet turasan fabrikası 5 tane cafe gibi çay bahçesi gibi mekan başka da bir şey yok.
yaşadığım ve yaşamayı sevdiğim,ömrüm boyuncada ayrılmayı hiç düşünmediğim yer,arabayla gezipte bi bok yok diyenlerede ayrı uyuz oluyorum,misal kayakapı,çıkıp o rüzgarı almak bile çok güzel bir duygu,gözlerini kapatıp...
oda arkadaşıma nevşehirli diyince sinirleniyo ürgüplü diyecekmişim sebebini anlayabilmiş değilim.
Ürgüp, başlı başına ezer nevşehir'i. Patrik mustafa paşa'da ayine gidiyor. Biz de onu korumaya.. Jandarma noktası'nın çaprazında meslek yüksek okulu var. Best model of tarzı, victoria secret'in türkiye versiyonu tarzı kızlar önünüzden geçiyor. Bir adamın eriyip bittiği an böyledir işte. insan kendini ürgüp'e sürdürtmek için, komutanlara atar bile yapar. Gerisini siz düşünün!.. Gece hayatı,taş evler, sosyal çevre vesaire vesaire.
havası, suyu, tarihi dokusuyla yaşanılası şehirdir. yaşayamıyorsan da gidip gör be kardeşim...
nevşehir ilinin en meşhur ilçesidir. zaten kapadokya bölgesinde görülecek çoğu turistik yer de bu ilçededir.
okul bittikten sonra ilk gidecegim yer.
o bölgenin tam olarak neresinde oluyor bilmiyorum ama gün doğarken onlarca ya da yüzlerce, hayalimde binlerce balonla gökyüzüne yükselmek istiyorum. balonun rengi hiç önemli değil eminim ki balon hangi renkse ben o rengi çok severim. yanımda kim olduğu önemli. şu yaşıma kadar etkinlikeri arkadaşlarımla, ailemle ve yalnız yapan ben sevgilimle uçmak istiyorum.
En fazla 1 gün yaşayabilirim bu ilçede ve hatta koca Nevşehir'de.

Üst üste dikilmiş birkaç tane kaya dışında cidden hiçbir süsü yok ve bomboş bir yer.
Beklentilerinize göre çok iyi ya da kötü olabilen turistik destinasyon.

Oyuk evler ve peribacalarıni gördüğünüz anda zaten gezinizin yarısı bitiyor. Geriye balon gezisi, şarap, yoresel esya alisverisi vs. gibi aktiviteler kalıyor. Bu yüzden fazla kalmanızı önermem. Oteller gereginden fazla pahalı. Balon da 100 120 euro arasında değişiyor.
taşkınpaşa adında köyü bulunan mekan. köyün insanları neyin kafasını yaşıyordu bilinmez, bi cenaze namazı yüzünden birbirlerine covid19 salgını bulaştırmışlardır.
Testi kebabı ile ünlü şehir.
Gereksiz pahalı. Sonuçta iç anadolu şehri.