bugün

hasta olduğunuzda ne kadar değerli olduğunu anladığınız olay. alerjik rinit yüzünden boğazım ve kalbim kötüye giderken gerçek değerinin daha da net farkına vardım.
Küçüğüm, babam gene fenerbahçe maçını izliyor annem koltukta ve ben şakacı bir çocuğum. Şu şekerler varya ağza atılan 10 dk emilen. Heh ben onu ağzımda eritirken koşturuyorum falan daha ilkokul ya varım ya yokum ama her şey çok net benim için. Bir anda yutkunurken şeker boğazıma kaçtı ve nefes çekmeye başladıkça daha az nefes alabiliyordum. Babamın yanına koştum babam maça odaklandığı için bakıp şaka yaptığımı düşündü annem görünce direkt şaka yapmadığımı halimden anladı (ana yüreği, hissediyor) artık son nefesi çekmiştik hık etti babamda duydu annem direkt fırladı babamda öyle ben nefes alamadığım için çırpınıyorum babam son bir çaresizlik ile parmağını boğazıma öyle bir soktu ki o şekeri çıkardı. Ben bir anda nefes almaya başladım. Gözlerimden yaşlar boşalıyor annem panik, babam şokta. Bundan sonraki zamanlarda da çok fazla ölümden döndüm. Şu sonuca vardım, her insanın ne zaman ve nerede öleceği çok önceden yazılı ve ecel bizi ölümden koruyor. Başka açıklaması olamaz. Nefes almanın ne kadar tatlı olduğunu o an çok iyi hissetmiştim.

(bkz: boğulmak)
bir durum. şu hayatta nefes alıyorsanız, sağlık iseniz eğer gerçekten gerisi boş.
aslında birçoğumuz doğru bir şekilde yapmadığı şeydir.
düzensiz yarım yarım ve ağızdan alınan nefes yanlış ve sağlıksızdır.
Şuan için devlet tarafindan verginalinmayan sınırlı haklarımızdan biridir. Firsat bu firsat doya doya çekin oksijeni içinize.
Bazen, rutine bağlayan o zorunlu eylem bile yoruyor. Mecazi değil gerçek manada söylüyorum. Tabi gayr-ı ihtiyari nefes alıyorum ama zulüm yani.
Yetişkin bir insan günde ortalama olarak 23 bin kez nefes alır.
Ulan bu başlığa neden entry girilir ki amk?
Bazı erkekler icin karsi cinste aranan ilk ve tek özellik.
şuan yaptığım hede.
Hımmmm fıssss.
Sağlığın temeli, sağlıklı bir kan dolaşımıdır. Çünkü dolaşım sistemi oksijen ve besinleri vücudun tüm hücrelerine taşıyan sistemdir. Sağlıklı bir dolaşım sistemine sahipseniz, uzun ve sağlıklı bir yaşamınız olacak demektir. Sistemin çevresi dolanımdaki kandır. Bu sistemin kontrol düğmesi nedir? Kontrol düğmesi nefes almadır. Vücudunuza uygun şekilde oksijen verebilirseniz; bu oksijen her hücrenin elektiriksel sürecini uyaracaktır.
Uzun olani makbuldür.
Gunluk hayatta onemini hicbir zaman kavrayamadigimi, yaparken farkina bile varmadigimiz eylem. Benim gorusum dunya uzerindeki her insan nefes alip verdigi her anin farkinda olsa, bu hayat daha anlamli kilinabilir ve akabinde daha anlamli yasanabilir.
insanların yaşamlarını sürdürmek için yaptığı eylem.
içimde hiç de varolmayan yasama sevincini bi nebze canlı tutan ziya osman saba şiiri.
arada bir zevkine varmalı!
(bkz: atmen)
yalnızlıktır.
yaptığın mesleği severek yapmaktır.
bana göre mutlu olmaktır, nefes almak.
insanın göğsüne giren her soluk hayatı uzatır, kişiye can verir. Göğüsten dışarı çıkan her kirli nefes de ferahlık verir. O halde her nefeste iki nimet vardır, bir nefese iki şükür gerekir.
Sadi Şirazi.
http://everythingyoulovet...umblr.com/post/5498048605
o kadar basit bir şey değil.
Aldığında değil, alamadığında farkına varılan işlev.
allah'ın merhametini ve rahmetini gösterir. bizi üç-beş dakika nefessiz bıraksa, bir köşede tıkanıp, ölüp gideceğiz. ancak o bütün insanlara, kendisine söven insanlara dahi nimetlerinden bahşetmektedir. ancak asıl nimet ise ahirettedir. tabi onu hak edene.